Uçak Bileti

Yemyeşil doğası, zamana meydan okuyan antik kentleri, damak çatlatan lezzetleri ve Karadeniz’in doyum olmaz manzarasına sahip kenti Ordu, son yıllarda ülkemizde öne çıkan turizm destinasyonlarından birine dönüştü.

Ordu-Giresun Havalimanı‘nın da açılmasıyla birlikte yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçi Ordu’yu rotasına ekledi. Yazın sıcak aylarında ülke genelinde artan hava sıcaklıklarından etkilenmeyen Ordu, Körfez ülkelerinden de çok sayıda turist ağırlıyor.

Ordu’ya Gitmek İçin 5 Neden

1. Zamana meydan okuyan yerler

Ordu, Karadeniz’in yemyeşil kentlerinden biri olmasının yanında ülkemizin en zengin tarihi bölgeleri arasında. İnsanlık tarihi boyunca farklı medeniyetlerin yaşam alanı olan Ordu’da bu zenginliği kentin dört bir yanında görmek mümkün.

Bayadı Köyü sınırlarında yer alan Kurul Kalesi, Ordu’nun tarih sevdalılarının akınına uğramasına neden oldu. Kurul Kalesi’nde yapılan kazı çalışmalarında paha biçilemez onlarca eser bulunurken, kazıların yapıldığı kaleye her gün turist grupları geliyor. Gölköy Kalesi, Ünye Kalesi ve Cıngırt Kaya Mezarları, Ordu’da mutlaka görmeniz gereken tarihi noktalardan.

Mobil Uygulama

2. Muhteşem Boztepe manzarası

Ordu demek biraz da Boztepe demek aslında. Ordu ile ilgili en önemli görsel ikon Boztepe’den şehir merkezini izleyen fotoğraf kareleri. Ordu 15 Temmuz Meydanı’ndan hareket eden teleferikle Boztepe’ye ulaşılıyor.

Muhteşem Ordu ve Karadeniz manzarasının görülebildiği Boztepe’de piknik alanları, kafe ve restoranlar ile düğün salonları bulunuyor. Yılın her dönemi yoğun ilgi gören Boztepe’ye uğramadan Ordu’ya geldim dememelisiniz.

3. Karadeniz lezzetleri

Seyahati seven birçok kişi seyahat ettiği yerlerdeki yerel lezzetleri de deneyimlemek istiyor. Ordu, Karadeniz kültürünü deneyimleyebileceğiniz muhteşem lezzet duraklarına sahip bir şehir.

Karalahana çorbası, mısır ekmeği, mısır çorbası, fasulye turşusu, hoşkıran, karalahana sarması, balık çeşitleri, Bolaman pidesi gibi yerel lezzetler Ordu’nun dört bir yanındaki restoranlarda servis ediliyor.

4. Uçsuz bucaksız göller ve şelaleler

Ordu, Türkiye‘de en çok göl ve şelaleye sahip şehirlerden biri. Özellikle doğa sporları ile ilgilenenler için çok sayıda yürüyüş ve tırmanma parkuruna sahip şehirde doğayla baş başa kalmak için çok sayıda fırsat var.

Ulugöl Tabiat Parkı, Çiseli Şelalesi, Gaga Gölü ve Uzundere Şelalesi, Ordu’da öne çıkan göl ve şelaleler arasında. Şehir merkezinden uzun ve zorlu bir yolculukla ulaşılan bu noktalar yol boyunca yaşanan tüm zorlu sürece değiyor.

5. Yemyeşil yaylalar

Karadeniz deyince aklına yeşil renk gelmeyen yoktur herhalde. Ordu, Karadeniz’in yemyeşil doğasını iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir şehir. Ordu’nun yaylaları yerel halk için sosyalleşme, buluşma ve yaşamın sürekliliği için hayatın tam da orta noktasında yer alan bir konumda.

Ordu’yu ziyaret edenlerin yerel halkın yaşamına dokunmak ve Ordu’nun doğasını hissetmek için yapacağı aktivitelerden biri de yemyeşil yaylaları ziyaret etmek. Perşembe, Çambaşı, Keyfalan yaylaları Ordu seyahatinizde planınıza ekleyeceğiniz muhteşem duraklar.

Karadeniz’in muhteşem şehri Ordu’yu keşfetmek için Ordu Giresun Havalimanı’na düzenlenen uçak seferlerini takip ederek seyahatinizin ilk adımını planlayabilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here