Uçak Bileti

Dünyada Birleşmiş Milletler’e kayıtlı 192 ülke bulunuyor. Vatikan ile birlikte 193 ülke uluslararası arenada tanınır statüde. Uluslararası camianın tanımadığı ya da Birleşmiş Milletler’e üye olmayan ülkeleri de hesaba katınca dünya ülkelerinin sayısı 206’ya ulaşıyor.

Bazı ülkeler küçük yüzölçümüne rağmen kalabalık nüfuslarıyla dikkat çekerken bazı ülkelerde hem nüfus çok az hem de nüfusla ilgili gelecek projeksiyonları geriye doğru gidiyor. Dünyanın en az nüfusa sahip ülkelerini sizler için bir araya getirdik.

Dünyanın En Az Nüfusa Sahip Ülkeleri

1. Sealand

İngiltere’nin doğu kıyısına 6 mil uzaklıkta yer alan Sealand, dünyada hiçbir ülke tarafından tanınmayan defacto bir devlet. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarının havadan gelebilecek saldırılarını engellemek için 550 metrekarelik alana inşa edilen deniz kalesi Sealand, 1967 yılında bağımsızlığını ilan etse de bu ilan hiçbir ülke tarafından kabul görmedi. Sealand dünyanın en küçük ülkesi unvanıyla birlikte en az nüfusa sahip ülke unvanını da taşıyor. Platformda 27 kişi yaşıyor.

Mobil Uygulama

2. Pitcairn Adaları

Büyük Okyanus’un güneyinde volkanik kökenli bir ada olan Pitcairn Adaları, Tahiti’nin 2 bin 170 km güneydoğusunda konumlanıyor. Uluslararası arenada bağımsızlığı tanınan ülkeler arasında en az nüfuslu ülke unvanına sahip olan adada yaklaşık 50 kişi yaşıyor. Ada Birleşik Krallık’a bağlı denizaşırı toprak olarak kabul ediliyor. Medeniyetin uğramadığı ada Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği yerler arasında.

3. Vatikan

Hristiyanlığın Katolik mezhebinin yönetim merkezi Vatikan, İtalya’nın başkenti Roma’da yer alıyor. Dünyanın yüzölçümü olarak en küçük ülkesi Vatikan’da yerleşik nüfus yaklaşık 500. Roma’da gezilecek yerler arasında sıkça tercih edilen Vatikan’a her gün bini aşkın ziyaretçi geliyor.

Roma uçak bileti seçeneklerine göz atın.

4. Tokelau

Büyük Okyanus’ta Yeni Zelanda’ya bağımlı bir ada ülkesi olan Tokelau, mercan adalardan oluşuyor. Yeni Zelanda’ya 3 bin 500 km uzaklıkta yer alan ada ülkesinde toplamda 3 otel bulunuyor. Nüfusu bin 100 olan Tokelau, dünyanın en az nüfusa sahip ülkelerinden biri.

5. Niue

Büyük Okyanus’ta Yeni Zelanda’ya bağlı özerk devletlerden Niue, ada ülkesi. Başkenti Alofi olan ülkenin yüzölçümü 260 kilometrekare. Nüfusu 2 bin 180 kişi olan ülke dünyada en az insanın yaşadığı coğrafyalardan.

6. Falkland Adaları

İngiltere’nin denizaşırı topraklarından olan Falkland Adaları, İngiltere ile Arjantin arasında egemenlik hakları nedeniyle diplomatik krize neden olan bir ülke. Atlas Okyanusu’nun güneyinde Patagonya’ya 480 km mesafede yer alan ada ülkesi 700’ü aşkın adadan oluşuyor. Nüfusu 3 bin olan ada dünyada en az nüfuslu ülkelerden biri.

Dünyanın en az nüfuslu ülkeleri farklı bir seyahat deneyimi yaşamak isteyenler için heyecan verici bir liste olsa da bu ülkelere olan kısıtlı seyahat imkanı, seyahat etmek isteyenlerin ciddi bir bütçe ve araştırma yapmalarını zorunlu kılıyor.

Otobüs Bileti

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here