En Ucuz Mitiga Uçak Bileti Fiyatları

Mitiga uçuşlarının daha uygun olduğu tarihlere göz at

Hahn Air
direkt-uçuş - 3s 30d
16 Eylül 2019, Pazartesi 03:25

Mitiga Kalkışlı Uçak Seferleri Ve Saatleri

Ucuz Mitiga uçak bileti fiyatlarının olduğu tarihleri gör

Hahn Air
direkt-uçuş - 3s 15d
25 Ağustos 2019, Pazar 10:15

Mitiga, Libya

'' Libya'nın En Büyük Kozmopolit Kenti
Mitiga

Akdeniz kıyısında yer alan Libya, doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan ile çevrili bir Kuzey Afrika ülkesi. Libya'nın en büyük ve en kozmopolit kenti olan Trablusgarp, Libya'yı oluşturan üç bölgeden birisi. Bugünkü Trablus şehrinin çevresine tekabül eden Trablusgarp'ın batısı ve doğusu tarihte Tripolitania olarak biliniyor.

Tarihi

İlk yerleşimin Berberilere tarafından kurulduğu bilinen Trablusgarp, 7. yüzyılda Fenikeliler, kıyı boyunca Numidya, Vandallar ve Bizans İmparatorluğu'nun hâkimiyetinde kalmış. Malta Şövalyeleri tarafından yönetilmeye başlanan bölge Turgut Reis tarafından fethedilerek kent Osmanlı'ya katılmış. 20. yüzyılın başlarında ise İtalya'nın bölgeyi sömürgesi haline getirmek istemesi Osmanlı ile karşı karşıya getirmiş, Trablusgarp Savaşı'nda Mustafa Kemal ve arkadaşları bölgeyi İtalyanlara karşı örgütlemek istemesiyle sonuçlanmış. Uşi Antlaşması ile İtalyanlara geçen Trablusgarp'ta 1911-1918 yılları arasında kurulan Trablusgarp Devleti, 1918'de adı Trablusgarp Cumhuriyeti olarak değiştirilse de bu tarih itibarı ile İtalya tarafından tamamen işgal edilmiş. II. Dünya Savaşı sıralarında bölgeye Sirenayka da dâhil olmuş ve Birleşik Krallık bölgeyi yönetmeye başlamış. Fizan ve Sirenayka'nın Libya Birleşik Krallığı'na dâhil olmasıyla Libya Birleşik Krallığı, 1969 yılında Libya adını almış.

Gezilecek Yerler

Büyük yüzölçümüne rağmen nüfusun tamamına yakının kıyı bölgeler olan Trablus ve Sirenayka'da yaşıyor. Berberi, Türk, Arap, Bedevi, Sahara, Tobular ve Tuareglerden oluşan etnik halk orta Afrikalı ve Mısırlı göçmen barındırıyor. Resmi dili Arapça olan ülkede Berberi dili olan Tamazight dili konuşuluyor. İngilizce ve İtalyanca ise büyük şehirlerde konuşulmaktaysa da, İtalyan esaretini yaşamış yaşlıların büyük çoğunluğu İtalyanca biliyor.

Akdeniz'in en güzel kentlerinden biri olan Tablusgarp, Arap, Müslüman, Osmanlı ve İtalyan esintileriyle kendine özgü etkileyiciliğe sahip olan bir kent. Özellikle Yeşil Meydan ve Şehitler Alanı çevresinde yer alan Assai el-Hamra Kalesi, kale içerisindeki Cemahiriye Müzesi, kalenin hemen arkasında kalan Eski Kent ile meydanın diğer tarafında İtalyan mimarisine sahip hoş yapılar bulunuyor. Neolitik Çağ'dan günümüze kronolojik olan 47 galerinin yer aldığı Cemahiriye Müzesi, etkileyici eserlere ev sahipliği yapıyor. Eski Kent olarak adlandırılan bölge ise, Sul el-Türk ve Suk el Müşir Çarşıları; Karamanlı, Osman Paşa, Turgut Camileri ile 1200 yaşında olduğu bilinen En Naka Cami, Marcus Aurelius Kemeri görülebilir. Bunun dışında Eski Kent Bölgesi, yukardan kemerli daracık sokakları, beyaz badanalı evleri, Osmanlı mimari örnekleri, medreseler, hanlar, kiliseler, surlar ve kapılar ile eski Fransız ve İngiliz Elçilik binalarıyla kentin tarihi ve kültürel atmosferini yaşatan bir bölge.

Trablusgarp ve çevresinin batısı Sabratha, doğusu ise Leptis Magna olarak adlandırılıyor. Birkaç kez depremle yıkılan Sabratha Bölgesi'nin yapılan restorasyonlarla Roma Dönemi'nden kalma yapılar ilk günkü güzelliğini koruyor. Yumuşak kum taşı ile inşa edilen yapılar yıllar boyunca deniz dalgalarına maruz kalması dolayısıyla aşınmış olsa da halen oldukça etkileyici. Antonine, Liber Pater (Dionisos), Serapis, İsis-Herküles Tapınakları, kapitol, forum, antik tuvaletler, deniz hamamı, senato binası, Hıristiyan bazilikası, Bizans duvarı ve muhteşem tiyatro binası ile Iustinianos mozaikleri kentin en özel yapıları arasında bulunuyor.

Kentin doğu kesiminde kalan ve antik bir ören yeri olan Leptis Magna, Roma İmparatoru Septimus Severus'un doğum yeri olarak biliniyor. Döneminde Afrika'nın en büyük Roma kenti olan Leptis Magna'da yer alan kalıntıların restorasyonu günümüzde de devam ediyor. Oldukça geniş bir alana yayılan ören yerine 203 yılında yapılan görkemli Septimus Severus Kemeri'nden giriliyor. Hadrian Hamamları, Anıtsal Çeşme, Büyük Sütunlu Cadde ile Medusa ve Su Perilerinin başlarıyla ünlü devasa Severus Forumu'nun yer aldığı antik kentte, devasa büyüklükte göz alıcı bir bazilika, eski forum, liman, Roma kentlerinde görülmeyen tarzdaki çarşı, tiyatro ve 16 bin kişilik amfitiyatro, dev sahneleri içeren mozaikleri ve freskleriyle ünlü Avcı Hamamları ve iyi durumdaki bir yerel müze bulunuyor.

Yeme-İçme

Ülkenin en bilinen yerel yemeği olan couscousi, buharda pişirilmiş koyun veya kuzu etinin buğday ve irmik ile servis edilmesinden oluşuyor. Ulusal içecekleri olan çayın ise pek çok çeşidi tüketiliyor. Trablus'ta Çin'den Avrupa mutfağına kadar balık dâhil pek çok lezzeti sunan restoranlar bulunuyor. Amerikan fast food zincirleri de Trablus'un vazgeçilmez yemek durakları.

Ulaşım

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Trablus arasında aktarmalı uçuş seferi bulunmakla birlikte pek çok hava yolu şirketi ile de uçabilirsiniz. Trablus'un 34 km güneyindeki Ben Gaşir Kasabasında yer alan Trablus Uluslararası Havalimanı'ndan taksi ile veya araç kiralayarak ulaşım mümkün.

Mitiga Haritası
5 Günlük Hava Durumu
GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 27/25
weather forecast icon for 26,74 degrees
icon temperature 27/26
weather forecast icon for 27,07 degrees
icon temperature 28/25
weather forecast icon for 27,85 degrees
icon temperature 28/26
weather forecast icon for 27,96 degrees
icon temperature 27/26
weather forecast icon for 27,01 degrees
x
Mitiga Haritası

Mitiga Yakınlarındaki Şehirler

Mitiga Etrafındaki Yerleri Keşfet

 • Trablus Uçak Bileti
  Trablus
 • Misurata Uçak Bileti
  Misurata
 • Djerba Uçak Bileti
  Djerba
 • Lampedusa Uçak Bileti
  Lampedusa
 • Sfax Uçak Bileti
  Sfax
 • Gabes Uçak Bileti
  Gabes
 • Malta Uçak Bileti
  Malta
 • Monastir Uçak Bileti
  Monastir
 • Pantelleria Uçak Bileti
  Pantelleria
 • Comiso Uçak Bileti
  Comiso
İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı:
x
Turna.com'un özel fırsatlarından
sen de haberdar ol!
Geçerli bir e-posta adresi girmeni bekliyoruz.