facebook pageview

Alexandria, Avustralya

''

Büyük İskender’in izinde​​

Alexandria

Mısır’ın ikinci büyük şehri olan İskenderiye(Alexandria), dört buçuk milyonluk nüfusuyla Akdeniz kıyısındaki en büyük yerleşim yeri. Nüfusunun büyük bölümü kıyı bölgelerinde yaşayan İskenderiye şehri, leziz yemekler hazırlanan restoranları, sömürge döneminden kalma eski binaları, palmiyeleri, yürüyüş parkurları ve parklarıyla konuklarına canlı ve renkli bir dünya sunuyor.  İskenderiye, Mısır’da Yunan kültür merkezi oluşturmak isteyen Büyük İskender tarafından milattan önce 332 yılında kuruldu. İlk kurulduğu yıllarda Mısır’ın yoksul bir balıkçı kasabası olan bu şehir, Avrupa ve Asya arasındaki güçlü ticaret bağının da etkisiyle hızlı bir gelişim süreci yaşadı. Günümüzde Mısır’ın ana limanı haline gelen şehir, ülkenin önemi sanayi ve ticaret merkezlerinden.


İskenderiye Gezilecek Yerler


Şehre gelen turistlerin gezip görmesi gereken pek çok tarihi ve kültürel yapıya ev sahipliği yapan İskenderiye’de; 297 yılında İmparator Diocletian onuruna inşa ettirilen Pompey’in Sütunu (Pompey’s Pillar), bugüne kadar yapılmış en büyük monolitik sütunlardan biri olarak biliniyor. Yaklaşık 26 metre yüksekliğindeki bu sütunun yapımında kullanılan kırmızı Asvan granitinin yaklaşık 285 ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor. 1404 yılında Memlük Sultanı Kayıtbay tarafından, şehrin savunulması için yaptırılan Kayıtbay Kalesi ise bir zamanlar İskenderiye Feneri’nin de yer aldığı Faros Adası’nda bulunuyor. Yıllar içerisinde tamamına yakını yıkılan ve 1984 yılında restore edilen bu kalenin inşasında, İskenderiye Feneri kalan sağlam parçalar kullanıldı. 2003 yılında açılan İskenderiye Ulusal Müzesi (The Alexandria National Museum), bir dönem Amerika Birleşik Devletleri’nin konsolosluk binası olarak kullanılan eski bir saray içerisinde yer alıyor. Birbirinden değerli arkeolojik kalıntıların sergilendiği bu müzenin açılışı eski Mısır Başbakanı Hüsnü Mübarek tarafından yapıldı. 1892 yılında Abbas Hilmi Paşa tarafından inşa ettirilen Montaza Sarayı (Montaza Palace), ‘Montaza bahçe’ isimli ünlü ve geniş bahçesi ile hayranlık uyandırıyor. Günümüzde bir bölümü müze olarak kullanılan bu saray içerisinde kumarhane ve otel de yer alıyor.


İskenderiye’ye Nasıl Gidilir?


İskenderiye Uluslararası Havalimanı ve Borg al Arab Havalimanı olmak üzere iki farklı havalimanının yer aldığı İskenderiye’ye İstanbul üzerinden yapılan direkt uçuşlarla gidilebiliyor. Borg al Arab Havalimanı’na yapılan ve yaklaşık iki ya da üç saat süren bu yolculuğun ardından İskenderiye şehir merkezine gitmek isteyenler ise taksi ya da araç kiralama gibi ulaşım seçeneklerini değerlendirebilir.

İskenderiye’nin etkileyici atmosferine yakından tanık olmak ve bu harika şehrin kalbine doğru keyifli bir yolculuk yapmak için uçak bileti kampanyalarına göz atmayı unutmayın.

Alexandria Haritası

x
Alexandria Haritası

Yakınlardaki Şehirler

Alexandria etrafındaki yerleri keşfet

 • Annaba Uçak Bileti

  Annaba

 • Apalachicola Uçak Bileti

  Apalachicola

 • Aachen Uçak Bileti

  Aachen

 • Aalborg Uçak Bileti

  Aalborg

 • Anaco Uçak Bileti

  Anaco

 • Anapa Uçak Bileti

  Anapa

 • Aarhus Uçak Bileti

  Aarhus

 • Altay Uçak Bileti

  Altay

 • Abbottabad Uçak Bileti

  Abbottabad

 • Araxa Uçak Bileti

  Araxa

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı:
x
Turna.com'un özel fırsatlarından
sen de haberdar ol!
Geçerli bir e-posta adresi girmeni bekliyoruz.