Uçak Bileti

Eğer gurme değilseniz ve seyahat bütçenizin tamamını yeme-içme giderlerine harcamak istemiyorsanız, çantanızın bir köşesine koyacağınız seyahat atıştırmalıkları ile midenizden yükselecek açlık çığlıklarını bastırabilirsiniz. Bu sayede hem seyahatinizi ekonomik hale getirebilir hem de molasız yolculuklarda aç kalma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. İşte seyahat rehberinize not etmeniz gereken atıştırmalıklardan bazıları.

Hayat Kurtaran 6 Seyahat Atıştırmalığı

1. Meyve

Gittiğiniz yerlerde aç kalma ihtimalinizi en aza indiren yiyeceklerden biri meyveler. Eğer bulunduğunuz coğrafyadaki yemekler sizin için tüketilmesi imkansız şeyler ise meyve yiyerek açlığınızı bastırıp, sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca meyveler ani açlık durumlarında da hızlı bir kurtarıcı olabilir. Bulması ve taşıması kolay olan bu yiyecekleri çantanızdan eksik etmeyin.

2. Kuruyemiş

Kısa süreli gezilerin yanı sıra uzun soluklu yürüyüşlerde de enerji almak için mutlaka tüketmeniz gereken kuruyemişler, taşınması kolay ve sağlıklı yiyecekler olduğu için oldukça önemli bir atıştırmalık. Eğer fındık fıstık gibi kuruyemişler size pek cazip gelmiyorsa, kurutulmuş meyveler de alternatifiniz olabilir.

Mobil Uygulama

3. Kraker

Eğer yemek kültürüne hakim olmadığınız bir coğrafyaya gidiyorsanız ya da yemek seçen biriyseniz, tuzlu ya da tatlı krakerlerle açlığınızı bastırabilirsiniz. Ayrıca bütçeniz tehlike sinyalleri verdiğinde öğle yemeği yerine kraker ya da galeta gibi atıştırmalıklarla açlığınızı bastırabilirsiniz. Tuzlu krakerlerin mide bulantısını bastırdığını da bir kenara not edin. Lazım olabilir.

4. Şeker ve çikolata

Başlı başına bir yemek olmamasına rağmen enerji vermesi ve kan şekerini dengelemesi nedeniyle çantanızdan eksik etmemeniz gereken bu atıştırmalıklar çok pahalı olmadığı için bütçenizde onarılamayan hasarlar da oluşturmaz.

5. Sandviç

Damak zevkinize göre, peynir, domates, krem çikolata, fındık ezmesi, şarküteri ürünleri ya da ton balığı gibi çeşitli malzemelerle hazırlayabileceğiniz minik sandviçler, sabah kahvaltısından akşam yemeğine dek tüm öğünlerde tüketebileceğiniz bir atıştırmalık. Hem ucuz hem doyurucu olan sandviçlerin kilonuza bazı katkıları olabileceğini de unutmayın.

6. Kuru et ve şarküteri ürünleri

Avrupa ve Amerika’ya yolculuk edecek olanlar kuru et bulmak konusunda oldukça şanslı çünkü bu yiyecekler oradaki ülkelerde oldukça yaygın. Kuru et yemek istemeyenler, küçük paketlerde dilimler halinde satılan salam sosis gibi şarküteri ürünlerini de satın alabilir.

Özellikle sırtçantalı gezginlerin vazgeçilmezleri arasında bulunan bu atıştırmalıklar, ülkelerin yemek kültürlerine hızlı adapte olamayanların da gözdesi. Eğer yolculuk sırasında aç kalmamak için neler yiyebileceğinize göz attıysanız, uçak biletinizi alıp, açlık korkusu yaşamadan seyahat etmenin tadını çıkarabilirsiniz. Her ne kadar atıştırmalıklarla karnınızı doyurma şansınız olsa da bütçeniz doğrultusunda gittiğiniz yerlerin yöresel tatlarını denemeyi de ihmal etmeyin.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here