Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) başkenti Lefkoşa, aynı zamanda adanın en kalabalık yerleşim yeri. Dünya üzerindeki tek bölünmüş başkent unvanını taşıyan şehrin kuzeyinde Türkler, güneyinde ise Rumlar yaşıyor. Şehri ortadan ikiye ayıran yeşil hat, Birleşmiş Milletler kontrolünde.

Surların içinde kalan eski şehir, ve surların dışındaki yeni şehir iki ayrı dünyayı temsil ediyor. Dar, çıkmaz sokaklarla çevrili eski Lefkoşa, adanın tarihi geçmişinden kesitler sunuyor. Yeni Lefkoşa olarak anılan bölümde apartmanlar ve modern şehir yaşamı hakim.

1228 yılından bu yana ayakta olan St. Sophia Katedrali’nden dönüştürülen Selimiye Camii, adanın en önemli dini yapılarından. Venedik surlarının sardığı Lefkoşa şehir merkezinde bu surlar, turistlerin en çok ilgi gösterdiği sembollerden.

Lefkoşa gezilecek yerler arasında Büyük Han, Arap Ahmet Camii, Haydarpaşa Camii, Taş Sanatları Müzesive St. Nikholas Kilisesi de sayılabilir.

Eski Lefkoşa’yı saran surların en önemli kapılarından biri olan Girne Kapısı, yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğruyor.

Geçmişin acı hatıralarını unutturmamak adına açılan Barbarlık Müzesi duygusal anların yaşandığı bir mekan. Derviş Paşa Konağı ve Etnografya Müzesi zaman kalırsa görülecekler listesinde.

Şehirde her köşede Kıbrıs Türk mutfağı sunan restoranlar bulunuyor. Oldukça zengin bir kültürel birikimin eseri olan Kıbrıs Türk mutfağında, Ege, Akdeniz lezzetlerinden zeytinyağlılar, Türk ve Orta Doğu yemekleri, Avrupa mutfağı ve dünya mutfaklarından farklı örnekleri kolaylıkla bulmak mümkün. Adada yaşayan yabancı nüfusun varlığı dünya mutfaklarını bulmayı kolaylaştırıyor.

Lefkoşa’ya Nasıl Gidilir

Kuzey-Kibris-Turk-Cumhuriyeti

İstanbul’a 1 saat 15 dakikalık uçuş mesafesindeki Lefkoşa’da, Ercan Uluslararası Havalimanı bulunuyor. Ercan Havalimanı’na İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Hatay ve Gaziantep’ten doğrudan uçuş bulunuyor. Havalimanı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turistik merkezi Girne’ye 40 km, Lefkoşa’ya ise 22 km uzaklıkta. Kıbrıs uçak bileti alarak çok kısa bir yolculukla ulaşılabilen bu şehir, tatil yapmak ve farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin gözdesi.

Mersin Taşucu ve Antalya Alanya’dan feribotla adaya ulaşım imkanı da bulunuyor. Türk vatandaşlarının KKTC’ye kimlikle giriş yapabiliyor olması da büyük avantaj.

Kıbrıs’ın tam göbeğinde yer alan başkent Lefkoşa, adaya gelenlerin ilk uğradığı noktalardan biri. Akdeniz’in en güzel tatil rotalarından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tarih kokan başkenti Lefkoşa planları için hemen şimdi harekete geçin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here