Resmi adı Benin Cumhuriyeti olan ülke, Batı Afrika’da yer alan bir ülkedir. Başkenti Porto-Novo olan ülkenin diğer önemli şehirleri ise Cotonou, Djougou, Parakou ve Banikoara’dır. Benin’in nüfusu ise 2017 yılında yapılan sayıma göre 11,18 milyondur. Benin'e seyahat etmek için Benin uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsin.

Benin Vize İstiyor Mu?

Benin’e gitmek isteyen Umumi (Bordo) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaport hamilleri vizeye tabidir ancak Diplomatik (Siyah) Pasaport sahipleri 90 günü aşmayan ziyaretlerinde vizeden muaftır.

Benin Konsolosluklarında vize verme yetkisi bulunmamaktadır. Vize konusunda işlem yapma yetkisi olan tek diplomatik temsilcilik Ankara Benin Cumhuriyeti Büyükelçiliğidir. Ancak başvuru için Büyükelçiliğe gitmeye gerek yoktur çünkü kapı vizesi uygulaması bulunmayan Benin için vize başvurularında kolaylık sağlanması bakımından E-vize uygulamasına geçilmiştir. Dolayısıyla Benin vizesi için online olarak E-vize sistemi üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Benin Vize Türleri

Benin’e giderken alınabilecek vize türleri şu şekildedir:

 • Benin Turistik Vizesi: Benin’e tatil veya gezi amaçlı gidenlerin alması gereken vize türüdür.
 • Benin Ticari Vize: Benin’de iş anlaşması gibi ticari amaçlarla bulunacak olanların alması gereken vize türüdür.
 • Benin Transit Vizesi: Benin Havaalanından aktarma yaparak başka bir ülkeye geçecek olanların alması gereken vize türüdür.

Elektronik başvuru sistemi üzerinden Benin’e tek girişli 30 gün, çok girişli 30 gün ve çok girişli 90 gün olacak şekilde vize alınabilmektedir.

Benin Vizesi Nasıl Alınır?

Benin vize başvuruları E-vize sistemi üzerinden online olarak alınmaktadır, Büyükelçiliğe gitmeye gerek yoktur. Bunun için vize başvurusunda bulunan kişi bilgilerini ve e-posta adresini online olarak doldurduktan sonra bir bağlantı linki mail olarak gelmektedir. Ardından bu linkteki sorulara cevap verilerek başvuru tamamlanmalıdır. Başvurunun onaylanması halinde E-vize yine mail olarak e-posta adresine gönderilmektedir.

Benin E-vize başvurusu ile işlem yapılması için gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Pasaport(Vize bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerli olmalı.)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Harç ücreti
 • Biometrik fotoğraf
 • Online Vize Başvuru formunda yer alması gereken bilgiler; pasaport bilgileri, seyahat ve konaklama bilgileri, kişisel bilgiler, seyahat amacı

Benin’e sınır kapısından geçişte de yetkililerin talep edebileceği bazı evraklar mevcuttur. Bunlar şu şekildedir:

 • Ülkede kalınacak süre boyunca yeterli gelecek miktarda nakit para
 • Seyahat bilgilerini gösteren belgeler
 • Benin’de konaklama yapılacak yeri gösteren belgeler

Uluslararası aşı sertifikası ( Benin’e giderken Sarıhumma aşısı yaptırılması zorunludur ve Hepatit A, Hepatit B, Menenjit, Tifo ve Karma aşı adı verilen Difteri, Polio ve Tetanos aşılarının yaptırılması da tavsiye edilmektedir.)

Benin vize başvuruları seyahat tarihinden itibaren 90 gün öncesine kadar yapılabilmektedir. Benin vizesi çıkışı 3-7 gün aralığında değiştiği için E-vize başvurusu en geç 8 gün öncesinden yapılmalıdır.

**Hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Büyükelçiliğine ya da vize danışmanlık merkezlerine başvurulmalıdır.

Benin Vize Ücretleri

Vize Giriş Durumu

Vize Ücretleri

Tek Girişli 30 Günlük Vize

   50 EUR

Çok Girişli 30 Günlük Vize

   75 EUR

Çok Girişli 90 Günlük Vize

   100 EUR