Kapı vizesi nedir?

Yunan adaları kapı vizesi, Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almadan belirli Yunan adalarına giriş yapmalarını sağlayan kısa süreli bir vize bir uygulamasıdır. Kapı vizesi, Yunan adalarına tek girişli ve en fazla 7 güne kadar seyahat hakkı tanımaktadır. 

Kapı vizesi hangi Yunan adalarında geçerlidir?

Kapı vizesi uygulamasıyla 10 Yunan adasına ziyaret yapılabilecektir. Bu adalar Midilli (Lesvos), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Kos (İstanköy), Rodos, Meis (Kastellorizo), Patmos, Kalimnos, Simi, Leros'tur. Kapı vizesi uygulaması başlayan 5 Yunan adası, Midilli, Sakız, Samos, Kos, Rodos'tur. Diğer adalar için kapı vizesi uygulaması daha sonra başlayacaktır. 

Yunan adaları kapı vizesi için gerekli belgeler: 

Yunan adalarına kapı vizesi ile seyahat edecekler, aşağıdaki belgeleri toplayarak seyahatten 3-4 gün öncesine kadar seyahat edeceği feribot firmasına veya seyahat aracı firmasına belgeleri iletmelidir. Detaylı bilgi için seyahat edeceğiniz feribot firması ile iletişime geçebilirsiniz. 

  • Pasaport (En az 3 ay geçerliliği olmalı ve karşılıklı en az 2 sayfasının boş olması gerekiyor)
  • Pasaportun kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (Arka fonu beyaz olacak)
  • Doldurulmuş vize başvuru formu
  • Gidiş-dönüş feribot bileti
  • Konaklama yapılacaksa konfirmasyon yapılmış otel rezervasyonu
  • Vize harcı ile birlikte seyahat acentesi hizmet harcı

Yunan adaları kapı vizesi başvuru ücreti ne kadar?

Yunan adaları kapı vizesi başvuru ücreti 60 Euro'dur. Başvuru yaptığınız acente tarafından bu ücret haricinde ekstra hizmet bedeli alınabilir. Detaylı bilgi için seyahat edeceğiniz feribot firması veya seyahat acentesi ile iletişime geçebilirsiniz.

0-12 yaş çocuklardan kapı vizesi başvuru ücreti alınıyor mu?

Yunan adaları kapı vizesi başvurularında 0-12 yaş çocuklar için vize harç ücreti alınmamaktadır; fakat kapı vizesi başvurusu yapacağınız aracı firma tarafından ek hizmet bedeli talep edilebilir. 

Kapı vizesi alınan Yunan adası haricinde başka bir adaya geçiş yapılabilir mi?

Kapı vizesi, seyahat edeceğiniz ada için geçerlidir. Başka adalara geçiş için kullanılamaz.