YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

Yaşar Üniversitesi Hakkında

Yaşar Üniversitesi, 1999 yılında Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı’nın bir üniversite kurmayı amaçlaması ve bu doğrultuda harekete geçmesinin ardından 2001 yılında kurulmuştur. Bir vakıf üniversitesi olan Yaşar Üniversitesi, 2002 – 2003 eğitim öğretim yılına Alsancak’taki kampüsünde başlamıştır.

Yaşar Üniversitesi’nin akademik birimleri; 7 fakülte, 2 enstitü ve 4 yüksekokuldan oluşmaktadır. Yaklaşık 7000 öğrenciye eğitim veren üniversite, sosyal bakımdan da öğrencilere çeşitli imkanlar sunmaktadır. Yaşar Üniversitesi’nin bünyesinde spor tesisleri, strateji oyunları odası, fitness salonu ve hatta dans stüdyosu da bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlerle İzmir’in bazı merkezi noktalarından Yaşar Üniversitesi’ne gitmek için yararlanabileceğiniz ulaşım araçlarını ve farklı rotaları paylaşıyor olacağız.

Yaşar Üniversitesi Ulaşım Rehberi Şehir Merkezinden Yaşar Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

İzmir’in en merkezi noktası olan Konak’tan Yaşar Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Taksi

Konak’tan Yaşar Üniversitesi’ne taksiyle gitmek isterseniz, yolda geçireceğiniz süre 13 – 20 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 39 TL – 59 TL arasında değişecektir. Toplu Taşıma Toplu taşıma araçlarından yararlanarak Konak’tan Yaşar Üniversitesi’ne gitmek için yararlanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• İlk rota için öncelikle Konak’tan yaklaşık 19 dakika Basmane Gar durağına yürümeli ve buradan Fahrettin Altay – Evka-3 metro hattına binmelisiniz. Metrodan Bölge durağında indikten sonra yaklaşık 1 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Yaşar Üniversitesi’ne otobüsle gitmek isterseniz de Konak durağına gitmeli ve 304 numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Tınaztepe durağında indikten sonra 415 numaralı otobüse binip Bornova Metro yönüne gitmelisiniz ve son durakta inmelisiniz. Bu noktada kampüse ulaşmak için iki seçeneğiniz olacaktır. İlk seçenekte; bu noktadan kampüse ulaşmak için Fahrettin Altay – Evka-3 metrosuna binmeli ve Bölge durağında inerek yaklaşık 1 dakika yürümelisiniz. İkinci seçenekte ise; metro yerine otobüs tercih edebilir ve 119 veya 348 numaralı otobüslerden birine binerek yine Bölge durağında inilebilirsiniz. Durakta indikten sonra yaklaşık 1 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Yaşar Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Seyahatiniz Adnan Menderes Havalimanı’nda son bulduysa ve buradan Yaşar Üniversitesi’ne geçiş yapmak istiyorsanız, taksi veya toplu taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz. Ulaşım alternatifleri ile ilgili detaylar şu şekildedir: Taksi Havalimanından Yaşar Üniversitesi’ne taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süre rotaya göre 30 – 48 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de buna paralel olarak 88 TL – 136 TL arasında değişecektir. Toplu Taşıma Yaşar Üniversitesi’ne toplu taşıma araçlarıyla gidecekseniz, tercih edebileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• İlk rota için ;havalimanından yaklaşık 8 dakika yürüyerek Adnan Menderes durağına gelmelisiniz. Buradan Tepeköy – Aliağa arasında sefer düzenleyen İZBAN hattına binmeli ve Hilal durağında inmelisiniz. Bu duraktan da Evka-3 metrosuna binmeli ve Bölge durağında inmelisiniz. Buradan yaklaşık 1 dakika yürüdükten sonra Yaşar Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.

• Diğer bir rota ise; Adnan Menderes Havalimanı- Bornova metro arasında sefer düzenleyen 204 numaralı otobüse binmektir. Otobüsten son durakta indikten sonra iki alternatifiniz olabilir. Bunlardan ilki; Evka-3 metrosunun Fahrettin Altay yönüne giden hattına binip Bölge Metro İstasyonu durağında inmek ve kampüse yürümektir. Diğer alternatif ise; metroya değil 348 ya da 119 numaralı otobüs hatlarından birine binip Bölge Metro İstasyonu durağında inmek ve kampüse yürümektir.

İzmir Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden Yaşar Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

İZOTAŞ’tan Yaşar Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz ulaşım araçları şu şekilde olabilir: Taksi Otobüs terminalinden Yaşar Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz ortalama süre 7 dakika iken, taksiye vereceğiniz ortalama ücret de 24 TL’dir. Toplu Taşıma Toplu taşıma araçlarıyla İzmir Otogarı’ndan Yaşar Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz 4 rota bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının yürüme mesafeleri fazladır. Rotalar yalnızca belirli bir noktaya kadar farklılık göstermektedir. Devamında ise aynıdır. Bunlar şu şekildedir:

• Tercih edebileceğiniz ilk seçenek terminalden yaklaşık 15 dakika yürümek ve Karacaoğlan durağına gelmektir. Buradan 59 numaralı otobüse binerek Bornova Metro durağında inmeli, 119 ya da 348 numaralı otobüslerden herhangi birine veya metroyla gitmek isterseniz Fahrettin Altay yönüne giden Evka-3 hattına binmeli ve Bölge Metro durağında inmelisiniz. İndikten sonra 1-2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Diğer bir alternatif Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkan ve otobüs terminaline de uğrayan 204 numaralı otobüse binmek ve ilk rotada olduğu gibi yine Bölge Metro durağında inmektir. Buradan Yaşar Üniversitesi kampüsüne ulaşımı da yine 119 ya da 348 numaralı otobüsler veya metroyla sağlayabilirsiniz. Hangisine binerseniz binin, Bölge Metro durağında inip yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Üçüncü seçenek ise; terminalden yaklaşık 20 dakika yürüyerek Birlik durağına gelmek ve buradan 119 numaralı otobüse binmektir. Otobüsten Sedir durağında inip ortalama 7-8 dakika yürürseniz kampüse ulaşabilirsiniz.

• Son seçenek ise çok daha uzun bir yürüme yoluna sahiptir. Terminalden yaklaşık 46 dakika yürüme mesafesinde bulunan Sanayi durağına gidilir ve bu noktadan Fahrettin Altay – Evka-3 metrosuna binerek Bölge durağında inilir. Durakta indikten sonra yaklaşık 1 dakika yürüyerek kampüse ulaşılabilir.

Ankara’nın Bazı Merkezi Noktalarından Yaşar Üniversitesi’ne Ulaşım

Alsancak

Alsancak’tan Yaşar Üniversitesi’ne gitmek isterseniz tercih edebileceğiniz rotalar ve ulaşım araçları şöyle olacaktır.

Taksi

Taksi kullanarak Alsancak’tan Yaşar Üniversitesi’ne gitmek için yolda geçireceğiniz süre ortalama 9 – 11 dakika olacak iken, taksiye vereceğiniz ücret de 28 TL – 35 TL arasında olacaktır.

Toplu Taşıma

Alsancak’tan Yaşar Üniversitesi’ne toplu taşımayla gitmek için şu rotalardan yararlanabilirsiniz:

• İlk rota için yaklaşık 4 dakika yürümeli ve Alsancak durağına giderek Menemen – Çiğli rotasında hizmet veren İZBAN hattını kullanmalısınız. Trenden Hilal durağında inip Fahrettin Altay – Evka-3 hattında sefer düzenleyen metroya aktarma yapmalısınız ve Bölge durağında inmelisiniz. Bu noktadan yaklaşık 1 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci rota için yaklaşık 3 dakika kadar Alsancak Gar durağına yürümeli ve bu noktadan Fahrettin Altay – Halkapınar hattında hizmet veren tramvaya binmelisiniz. Tramvaydan Halkapınar durağında inip Fahrettin Altay – Evka-3 metrosuna aktarma yapmalısınız. Metrodan Bölge durağında inip yaklaşık 1 dakika yürüdükten sonra Yaşar Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.

Karşıyaka

Karşıyaka’dan Yaşar Üniversitesi’ne gitmek için yararlanabileceğiniz rotalar ve ulaşım araçları şu şekildedir:

Taksi

Yaşar Üniversitesi’ne Karşıyaka’dan taksiyle gitmek için yolda geçirmeniz gereken süre ortalama 16 dakika iken, taksiye vereceğiniz ücret de ortalama 48 TL olacaktır. Toplu Taşıma Karşıyaka’dan Yaşar Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz toplu taşıma rotaları şu şekildedir:

• İlk rota için; Karşıyaka durağına ortalama 7 dakika yürümeli ve Menemen – Çiğli arasında hizmet veren İZBAN hattına binmelisiniz. Trenden Halkapınar durağında inmeli ve Fahrettin Altay yönüne giden Evka-3 metrosuna binmelisiniz. Metrodan Bölge durağında inip yaklaşık 1 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif bir rota için ise; Karşıyaka – Konak arası sefer düzenleyen vapur hattını kullanmalı ve Konak İskelesinde inmelisiniz. Buradan yaklaşık 5 dakika kadar Konak durağına yürümelisiniz. Duraktan Fahrettin Altay yönüne giden Evka-3 metrosuna binmeli ve Bölge durağında inmelisiniz. Böylelikle kampüse ulaşabilirsiniz.