Yolculuğunuzu tamamlayıp uçaktan indiniz ve bagaj teslim noktasında bavulunuzu bekliyorsunuz. Bir süre beklediniz fakat bavulunuz gelmiyor ise bavulunuz kaybolmuş demektir. Bu durumda öncelikle sakin kalınmalıdır. Tüm dünyada her yıl yaklaşık 40 milyon valizin kaybolduğu bir gerçektir. Bu valizlerin büyük bir bölümü 5 gün içerisinde bulunup yolcuya teslim edilmektedir. Teslim edilemeyen bavullar için ise yolcuya bazı haklar doğar. Valizin kaybolması durumunu en az zararla atlatmak istiyorsanız haklarınızı bilmeniz gerekmektedir.

Öncelikle bavulunuzun kaybolma ihtimalini düşürmek ve de kaybolması halinde bulunmasını kolaylaştırmak amacıyla teslim etme sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar şu şekildedir:

• Bavulunuzu teslim etmeden önce üzerine ad-soyad hatta iletişim bilgilerinizi yazmanız önemlidir.

• Check-in sırasında verilen bagaj etiketinin kesinlikle kaybedilmemesi gerekmektedir. Bu etiket sizin valinizi havayolu firmasına teslim ettiğinizin bir kanıtıdır ve etiket üzerindeki barkod sayesinde bagajınızın nerede olduğu tespit edilebilir.

• Uçuş kartı kaybolan bavulun aranması işlemleri esnasında gerekli bir belge olduğundan uçuş kartınızı da muhafaza etmeniz gerekmektedir. Bavulunuzun kaybolması halinde yapmanız gereken işlemler şu şekildedir:

• Öncelikle bavul teslim alanında, bavulunuzun gelmeyeceğine kesin olarak kanaat getirebileceğiniz bir süre bekleyin.

• Bavulunuz beklemenize rağmen gelmediyse terminalin yolcu geliş salonundan ayrılmadan kayıp ve bulunmuş eşya ofisine veya uçuş yapılan seyahat firmasının yer hizmeti aldığı kayıp eşya ofisine gidin.

• Yetkiliye valizinizin kaybolduğunu bildirin ve tutanak tutulmasını isteyin.

• Yetkilinin sizden isteyeceği belgeleri hazır bulundurun. Bu belgeler; biniş kartı, bagaj fişi, kimlik belgesi(nüfus cüzdanı veya pasaport) şeklindedir. Belgeler verildikten sonra yetkili kişi PIR denilen bir form doldurmanızı isteyecektir. Bu form doldurulurken bagaj etiketinin olması da önemlidir. Bagaj etiketi yoksa yetkili kişi yine form doldurtur fakat bu formun yasal olarak geçerliliği bulunmamaktadır.

• Rapor tutulması esnasında bavulunuzda gümrük vergisine giren (22 EUR ve üzeri her türlü elektronik eşya, bilgisayar parçası ve mücevherat gümrüğe tabidir) bir ürün bulunuyorsa mutlaka formda bildirilmelidir. Gümrüğe tabi bir ürün bulundurulmasına rağmen bildirilmemesi halinde cezalı duruma düşme ihtimali bulunmaktadır.

• Tutanaklar tutulduğunda adınıza bir valiz kayıp dosyası açılacaktır. Dosya kapsamında kayıp bavulunuz için bir takip numarası verilecektir. Yetkili kişi sizden iletişim bilgilerinizi alacak ve bavul durumu ile ilgili geri dönüş sağlayacaktır.

Tüm havaaalanları ile ilgili bilgilere ulaşmak için hemen Havaalanları sayfamızı ziyaret edin.