Uçak Korkusu Nedir?

Uçak fobisi, kişilerin çeşitli nedenlerle uçmaktan korkmasını ifade eder. Bazen uçağa binmek bir yana bunun düşüncesi bile uçak fobisi olan insanların gerilmelerine neden olabilir. Bir de uçuş korkusu panik atakla birleştiyse uçakla seyahat etmek, fobisi olan yolcu için oldukça sıkıntılı hale gelir. Aviofobi de denilen uçak korkusunu uçuş hakkında yeterli bilgiler edinerek çözmek mümkün çünkü uçak, seyahat araçları arasında can kaybı oranına bakılarak aslında en güvenilir ulaşım aracıdır denilebilir. Tabii, uçak korkusunu hiç yenememe ihtimali de vardır ancak psikolog desteğiyle veya zaman içinde kişinin kendi gayretleriyle korkusunu yenmesi de mümkündür.

Uçak Korkusu Neden Olur?

Kişinin uçmaktan ya da bunun düşüncesinden dahi korkmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler doğuştan gelmez, zamanla ortaya çıkar. Bunlar; kapalı ortamlarda kalamama, panik atak, yükseklikten korkma ve hayatını kaybetme korkusudur. Genellikle uçakla seyahat hakkında yetersiz bilgi sahibi olmaktan kaynaklanan bu korkular travmatik nedenlerle de ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda kişi yeterli bilgi edinerek ve iradesini kullanarak fobisinin üstünden gelebileceği gibi uzmanların da aviofobi konusunda uyguladığı çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Uçak Korkusu Tedavisi Nasıldır?

Uçmaktan korkan kişinin korkusunun şiddetleri farklı olabilir. Bu korku seviyesine göre uzmanlar değişik tedaviler uygulayabilirler. Öncelikle kişi uçuş hakkında yeterli bilgi edinerek korkusunu kendisi yenmeye çalışabilir. Bu, kullanılabilecek ilk yöntemdir. İkincisi psikoloğa gidilerek hipnoterapi, psikoterapi veya bilişsel davranış terapisi uygulanması yoluyla korkunun önüne geçilmesidir. Tercih edilebilecek diğer bir yöntem ise kişinin kafasına taktığı bir cihazla sanal bir ortama girerek orada uçağa binme simülasyonu yapmasıdır ki uzmanlar bu yöntemin de etkili bir yöntem olduğunu vurgulamaktadır. Bu tarz bir simülasyon yapıldıktan sonra kişi psikolog ile en çok hangi kısımlarda korktuğunu ve neler hissettiğini açıkça belirten bir konuşma yaparak, belirlenen o noktalar üzerinde durup problemi çözmeye çalışmalıdır.

Uçuş Korkusunu Yenmek İçin Yapılması Gerekenler

• Verilere göre uçakla yapılan seyahatlerin %99,9 oranında sorunsuz geçtiğinden ve kaza riski uçaklarda oldukça az olduğundan, bu bilgiye ve mantığa kulak vermek rahatlamanızı sağlayabilir.

• Strese girdiğinizde ve en çok endişelendiğiniz anlarda güvenle varış noktanıza ulaşacağınızı ve gittiğiniz yerde yapacaklarınızı düşünmek endişelerinizin dağılmasına yardımcı olacaktır.

• Sizi rahatsız eden veya tedirgin olmanıza neden olan herhangi bir durum olması halinde kabin görevlileriyle paylaşırsanız, yapılacak açıklama ile bir nebze rahatlayabilirsiniz.

• Sizi rahatlatacak olan kişisel bir eşyanız varsa yanınızda bulundurmanız veya rahatlatıcı müzikler dinlemeniz yolculuğu daha kolay geçirmenize yardımcı olacaktır.

• Uçuş esnasında film veya dizi izlemek, müzik dinlemek, kitap okumak, oyun oynamak gibi aktiviteler korkunuzdan uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

• Su içmeyi ve derin nefesler almayı unutmamanız gerekir.

• Uyumak, fobisi olan kişiler için en pratik çözümdür. Özellikle uzun uçuşlarda uyuyarak vakit geçirmeniz yolculuğunuzun daha rahat geçmesini sağlayacaktır.