Uçak yolculuklarında kaza riski nedir?

Uçak seferleri günümüzde en güvenli en az kaza riski taşıyan seyahat şeklidir. Uçak kazalarının nedenleri üç gruba ayrılır. Birincisi insan kaynaklı hatalardır; pilot hataları, diğer sorumlu personel hataları ve sabotaj kaynaklı kazalar. İkincisi hava şartları ve doğa olaylarından kaynaklı hatalardır; yoğun sis, fırtına, yıldırım çarpması, uçak motoruna kuşların girmesi, vb. Üçüncüsü ise mekanik hatalardır; uçağın tasarım, üretim ve onarımı sırasında meydana gelen hatalardan kaynaklı uçak kazalarıdır. Ayrıca uçak kazalarında en çok kazaların meydana geldiği zamanlar uçağın kalkışı ve inişi sırasında oluşan kazalardır. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre uçak kazasında ölme riskiniz 11 milyonda 1 olarak ön görülmektedir. Bu istatistiğe göre en güvenli seyahat uçak ile yapılan seyahatlerdir.

Uçak Yolculuklarında Kaza Sebepleri Nelerdir?

Mekanik Hata; günümüzde teknolojinin gelişmesi ile uçak üretimlerinde ciddi gelişmeler oldu. Fakat bu gelişmelere rağmen kontrol dışı bazı mekanik hatalar olabilmektedir. Üretim ve tasarım aşamalarında gözden kaçan aksaklıklar uçak yolculuklarında kazalara neden olabilmektedir. Ayrıca uçak onarımlarını esnasında uyuşmayan ya da tam uyuşma sağlamayan kısımlardan dolayı uçak kazaları yaşanmaktadır. Uçak kazalarının %20’lik kısmını mekanik hatalardan kaynaklı uçak kazaları oluşturmaktadır.

Sabotaj; Uçak kazalarının %10’luk kısmını oluşturan bu kazalar terör örgütleri ve nedeni bilinmeyen örgütler tarafından uçaklara bomba düzeneği kurulması ve patlatılması, uçağın kaçırılıp kontrol edilememesinden dolayı yaşanan kazaları oluşturur.

Hava Durumu; Kötü hava şartları uçak kazalarında ki rolü bilinenin aksine çok düşüktür. Uçak kazalarının %10’unu oluşturan bu kazalar, yıldırım çarpması, yoğun sis, yoğun kar yağışı, fırtınalardan meydana gelmektedir. Fakat bilinenin aksine uçaklara her yıldırım çarptığında kazalar meydana gelmiyor. Hatta neredeyse tüm yağmurlu havalarda uçaklara yıldırım çarpmaktadır. Fakat gelişen teknoloji ile bu tür kazaların önüne geçilmiştir.

Pilot Hatası; Pilot hataları uçak kazalarında en büyük role sahip kazalardır. Uçak kazalarının %50’si pilotların hatalarından meydana gelmektedir. Uçaklar yapıları gereği çok karmaşık hava yolu araçlarıdır. Bu nedenle kontrol edilmeleri oldukça güçtür. Tecrübesi pilotların uçağı kullanması, tecrübeli pilotların uçak kalkmadan önce tüm kontrolleri yapmaması, uçak yakıtlarının kontrol edilmemesi, gibi sebepler pilot kaynaklı uçak kazalarıdır.

Diğer İnsan Kaynaklı Kazalar; pilot haricinde, kabin ekibi, yükleyiciler, hava trafiği kontrol personeli, bakım mühendisleri, yakıt ikmal ekibinden kaynaklı uçak kazalarını kapsar. Bu kazalar uçak kazalarında %10’luk kısma denk gelmektedir. Maalesef uzun mesailer sonucu yorgunluk, dalgınlık ve tecrübesiz personellere sorumluluk yüklenmesi sonucunda bu kazalar meydana gelmektedir.