Genel olarak uçuş saatinizden yurt içi uçuşlarınız için 1 saat, yurt dışı uçuşlarınız için ise minimum 2 saat öncesinde havalimanında bulunmanız gerekmektedir.

THY, Pegasus, Anadolujet, Onur Air, Atlasglobal, Sunexpress gibi firmaların şirket genel kurallarında havalimanında bulunma saatlerini bu şekilde belirtmiş olsalar da online check-in yapılmadığı takdirde yurt içi uçuşlarda 1 saat yurt dışı uçuşlarında ise 2 saat önce havalimanında bulunmak bu süre için bazen yeterli bulunmamaktadır.

Özellikle yoğun uçuş planlarının olduğu saatlerde uzun check-in kuyrukları olan havayolu firma banko görevlileri sırada beklediğiniz süreyi değil sıranın size geldiği saatten uçuşa kalan süreyi düşerek hesap yapıp sizin check-in'inizi gerçekleştiremeyebilirler. Böyle bir aksilikle karşılaşmamak için eğer online check-in yaptırmadıysanız yurt içi uçuşunuza minimum 90 dk yurt dışı uçuşlarınıza ise minimum 150 dk öncesinde havalimanında olmanızda fayda bulunmaktadır.

Özellikle yapacağınız uçuşla kıta değiştiriyorsanız örneğin Amerika Birleşik Devletlerine uçuş gerçekleştiriyorsanız havalimanına uçuşunuza 3 saat kala varmalısınız çünkü bu tip ülkelerin uçağa alım prosedürleri vize kontrolleri farklı ve uzun olacağından check- in bankolarında uzun sıralarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Şayet check-in sırasına gerekenden önce sıraya girdiğiniz halde hava yolu firmasının sizden istediği saatte hala sıra size gelmediyse kullanmış olduğunuz hava yolu firması görevlisinden yardım isteyebilir ve durumunuzu anlatarak işleminizi gerçekleştirmesini isteyebilirsiniz. Zaten böyle sıkıntılı durumlarda müşterilerinin haklı olduklarını anlayıp kendileri bile çağrıda bulunarak o uçuşa özel check-in işlem sırası oluşturabilirler. Çünkü sizin gibi mağdur durumda olan çok fazla yolcu bulunacaktır.

Aktarma tarifeli iç hatlar uçunuz için kalkış saatinize 45 dakika kala uçuş kapısında olmanız gerekirken check- in işlemleriniz en geç 45 dk kala bilet üzerindeki tüm haklarınız kaybetmiş olabilirsiniz bu nedenle aktarma tarifeli uçuşlarda minimum 1 saat önceden check- in yaptırmış olmalısınız. Aktarma tarifeli dış hat ve Lefkoşa uçuşlarınızda ise kalkış saatine en az 60 dk kala bilet üzerindeki uçuş haklarınızı kaybetmiş olursunuz bu nedenle aktarma tarifeli yurt dışı uçuşlarınızda check-in'inizi en az 2 saat öncesinde yaptırmalı uçuşunuza en az 1 saat kala uçuş kapısında bulunmanız gerekmektedir. Uçuşlarınızı turna.com'dan satın aldıysanız PNR kodunuz  (PNR Nedir ?)ile birlikte yine turna.com'dan online check-in işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.