Uçakla seyahatlerde sıkça karşılaşılan problemlerden biri de uçağın rötar yapması durumudur. Uçuşun gecikmesi durumunda yolcuların sahip olduğu bazı haklar vardır.

Uçuşu gerçekleştirecek olan havayolu firması tarafından, uçuşun gerçekleşmesi gereken saatten itibaren;

• İç hat uçuşları veya 1500 kilometrenin altındaki tüm uçuşlar için 2 saat ve üzeri

• 1500-3500 kilometre arasındaki uçuşlarda 3 saat ve üzeri

• 3500 kilometrenin üzerindeki uçuşlar için 4 saat ve üzeri bir gecikme bekleniyorsa, rötar sebebi ile mağdur olan yolculara ikram ve haberleşme hakları teklif edilmelidir.

Uçuşun gecikmesi durumunda yolcuların bekleme sürelerine göre sahip oldukları haklar şu şekildedir:

• Uçuşun gecikmesinin 15. Dakikasından itibaren alternatif ulaşım yolları da dâhil olmak üzere bilgilendirme amaçlı anons hizmeti verilmelidir.

• Uçağın 1-2 saat veya üzerinde rötar yapmasının öngörülmesi halinde yolcunun ücretsiz olarak rezervasyon/parkur değişikliği talep etme hakkı bulunmaktadır. Rezervasyon/parkur değişikliği kilometre skalası temel alınarak en yakın noktaya olacak şekilde ayarlanır. Seyahat planında aynı bilette farklı uçuşlar da bulunmaktaysa ve başta yapılacak değişikliklerden etkilenecekse, bu uçuşların da ücretsiz değiştirilme hakkı bulunmaktadır.

• 2 saat üzerinde rötar olması durumunda hizmet alınan havayolu firması yolcuya ücretsiz olarak süre kısıtlaması olmaksızın 2 telefon görüşmesi, e-posta veya fax hizmeti vermelidir.

• 2-3 saat arasındaki gecikmelerde havayolu firması yolcuya makul ölçüde sıcak/soğuk içecek hizmeti vermelidir.

• 3-5 saat arası gecikmelerde sıcak/soğuk içecek hizmetine ilaveten günün öğün zamanlarına göre göre kahvaltı veya yemek hizmeti sağlanmalıdır.

• 5 saat üzerindeki gecikmelerde içecek, hafif ara yemek ve ana yemek havayolu firması tarafından yolcuya temin edilmelidir. 

• Gerçekleştirilecek olan uçuş planlanan zamandan sonraki güne veya ileriki günlere ertelenmişse havayolunun yolcuya otelde veya uygun bir tesiste konaklama imkânı tanıması gerekmektedir. Yaşlı, hasta ve engelli yolculara yalnızca gece değil gündüz de konaklama hizmeti verilmelidir. Konaklama hizmetinden yararlanan yolcuların havayolu firması tarafından teklif edilen ilk uçuşla seyahat etmeyi kabul etmesi gerekmektedir.

Sınır kuralları gereği ülkeye giriş yapılamayan noktalarda ise yolcuların yolculara ayrılmış salonda konaklaması gerekir. Havayolu firmasının otel imkânları bulunması durumunda konaklama otelde de gerçekleştirilebilir.

• Konaklamanın gerekli olduğu durumlarda havaalanı ve konaklama yeri arasındaki tüm ulaşım hizmeti yolcuya ücretsiz olarak verilmelidir.

• Aktarmalı uçuşlarda 5 saat ve üzeri bir gecikme yaşanıyorsa ve yolculuğun gerçekleştirilmeyen bölümleri sebebi ile seyahatin tamamlanmasının bir anlamı kalmamışsa seyahatin gerçekleştirilen kısımları için, bilet ücretinin tamamının yolcuya en geç 7 gün içerisinde iade edilmesi gerekmektedir. Bu iade yolcunun satın almış olduğu fiyat üzerinden; nakit, banka havalesi, çek veya yolcunun da rızasıyla imzası alınarak seyahat fişi ya da diğer hizmetler şeklinde yapılabilir. Bunlara ek olarak yolcunun seyahatinin başladığı noktaya dönüşünün mümkün olan en erken uçuşla ücretsiz olarak sağlanması da gerekir.