Uçak Exit / Çıkış Kapısı Nedir?

Çıkış kapısı ya da diğer evrensel adı ile exit kapısı, uçağın biniş ve iniş kapılarına verilen isimdir. Bu kapıların en önemli özelliklerinden biri uçuş esnasında basınç kaybına neden olmayacak ve açılmayacak şekilde özel olarak tasarlanmış olmalarıdır. Uçaklarda, acil çıkış kapısı, yolcu biniş ve iniş kapısı ve servis kapısı olmak üzere üç farklı tip kapı bulunmaktadır. Yolcu kapıları uçağın ön ve arka kısımlarında yer alır. Büyük uçaklarda ise ön arka ve orta kısımlarda yer alır. Kapıların farklı yerde olmasının iki sebebi vardır. Birincisi acil çıkışlarda karmaşa yaşanmaması, ikincisi ise biniş ve iniş esnasında yolcuların koltuk sıralarına göre farklı kapılardan girmesini sağlayarak uçak içerisinde rahat hareket edebilmeyi sağlarlar. Ayrıca yolcu uçaklarında bu kapılar kolay erişilemeyecek yüksekliklerde konumlandırılır. Yolcular bu kapılara erişebilmek yolcu merdivenleri ya da köprüler kullanmaktadır.

Yolcu Biniş Köprüsü Nedir?

Yolcu biniş köprüsü, havaalanı terminali içerisindeki bekleme salonlarından yolcuların uçağa direk geçiş yapmalarını sağlayan köprüdür. Bu köprü körüklü bir yapıya sahiptir ve yolcu kapılarına vakumlu özel bir yapı ile bağlanmaktadır.

Yolcu Biniş Merdiveni Nedir?

Yolcu biniş merdivenleri, uçak seferlerinde yoğunluk olduğu ve uçakların köprüye yaklaşamadığı durumlarda kullanılır. Uçak yolcu biniş köprülerine yaklaşamadığı durumlarda shuttle adı verilen otobüsler ile yolcular uçağın bulunduğu bölüme götürülür ve buradan yolcular yolcu merdivenleri ile uçağa biniş ve iniş yaparlar.

Yolcu Kapılarından Kimler Sorumludur?

Yolcu kapılarının açılması ve kapatılmasında belirli talimatlar uygulanarak kabin görevlileri yani host ve hostesler sorumludur.