Kargo Bagajı Nedir?

Kayıtlı bagaj olarak da bilinen kargo bagajı, belirlenen kurallar çerçevesinde Check-in işlemleri sırasında uçağın kargo bölümüne gönderilen bagajlara verilen addır. Uçak biletinin sınıfına ve uçak firmasına göre değişiklik göstermektedir. Belirlenen koşulları aşan bagajlar için ekstra ücret alınmaktadır.

THY Kargo Bagajı Hakkı

İç Hat uçuşlarında Eco Fly sınıfı 15 kg, Extra Fly sınıfı 20 kg, Prime Fly sınıfı 25 kg, Business Class sınıfı yolcularda 30 kg kayıtlı bagaj hakkına sahiptirler. Dış Hat uçuşlarında Economy Class Sınıfı yolcular 20 kg, Business Class sınıfı yolcularda 30 kg kayıtlı bagaj hakkına sahiptirler.

Anadolu Jet Kargo Bagaj Hakkı

İç Hat uçuşlarında Standart sınıfı 15 kg, Extra Jet sınıfı 20 kg, Konfor Jet sınıfı 20 kg kargo bagaj hakkına sahiptirler. Dış Hat ( KKTC ) uçuşlarında Standart sınıfı 20 kg, Extra Jet sınıfı 25 kg, Konfor Jet sınıfı 30 kg kargo bagaj hakkına sahiptirler.

Pegasus Kargo Bagajı Hakkı

İç hat uçuşlarında, Eko Sınıf yolcular 15 kg kargo bagajı, Avantaj Sınıfı yolcular 20 kg, Business Flex Sınıfı yolcular 15 kg bagaj hakkına sahiptir. Dış hat uçuşlarında, Eko Sınıf yolcular 20 kg kargo bagajı, Avantaj Sınıfı yolcular 20 kg, Business Flex Sınıfı yolcular 20 kg kargo bagajı hakkına sahiptir.

Kargo Bagajı Taşıma Kuralları

İç hat ve dış hat uçuşlarında SHGM ve IATA standartları çerçevesinde 32 kg ağırlığı aşan tek parça bagajlar, bagaj bölümüne alınmamaktadır.

El Bagajı Nedir?

Diğer adı kabin bagajı olarak bilinen el bagajı, yolcuların uçukta yanlarına alabilecekleri bagaj anlamına gelmektedir. El bagajları, dizüstü bilgisayarlar, sırt çantaları, el çantaları, kırılabilecek küçük ebatlı eşyalar vs. kısacası yanında taşıyabileceği eşyaları kapsar. 2. Güvenlik kontrol noktasından belirlenen taşıma kuralları çerçevesinde geçtikten sonra uçak içerisinde ki dolaplarda ya da koltuğunuzun altında ki boş kısımlarda el bagajlarınızı taşıyabilirsiniz.

El Bagajı Taşıma Kuralları Nelerdir?

El bagajı kuralları uçak firmalarına ve bilet sınıfınıza göre değişiklik göstermektedir. Bu kurallar; THY Economy Class, çocuk yolcu ve bebek yolcularda 1 adet max. 8 kg ağırlığında 23 cm x 40 cm x 50 cm ebatlarında el bagajı hakkına sahiptirler. Business Class yolcularda 2 adet max. 8 kg ( her bir bagaj için ) 23 cm x 40 cm x 50 cm ebatlarında el bagajı hakkına sahiptirler. Pegasus Süper Eko Paket kapsamında ki yolcuların el bagajı hakkı; 1 adet max. 8 kg ağırlık ve 55 cm x 40 cm x 20 cm hacimlerinde olmalıdır. Business Flex Paketi kapsamındaki yolcuların el bagajı hakkı; 1 adet 12 kg ağırlık ve 55 cm x 40 cm x 20 cm hacimlerinde olmalıdır. El bagajını aşan ağırlıklarda ek ücretler alınmaktadır. Dış hat uçuşlarında ise belirlenen el bagajı ebat ve ağırlıklarının aşılması durumunda her parça için ekstra 50 Euro bagaj ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Hangi Eşyalar El Bagajında Taşınmaz?

Kabin bagajları bazı kısıtlamalara tabi tutulurlar. Bu kısıtlamalar arasında en önemlisi sıvı kısıtlamalarıdır. Belirlenen ölçülerde ve içeriğe sahip sıvılar el bagajında taşınabilir.

• Kabin bagajına alınacak kozmetik ürünlerde max 100 ml sıvı içeriği olan ürünler kabul edilmektedir. Bu nedenle Duty Free mağazalarından alışveriş yaparken bu kurala dikkat ederek alışveriş yapmanızı öneririz.

• Bebek mamaları sıvı halde iken, kilitli bir poşette el bagajı olarak kabul edilmektedir.

• Kabin bagajı içerisine, kesici, ezici, yanıcı, delici ve zarar verici eşyalar kesinlikle alınmamaktadır.

• Kabin bagajlarında reçetesiz, orijinal ambalajı bulunmayan ve doktor raporsuz ilaçlar alınmamaktadır. El bagajı kurallarını uymanız güvenlik kontrol noktalarından sorunsuz ve hızlı geçmenizi sağlayacaktır.