Uçakla seyahat edenlerin birçoğunun en çok merak ettiği ve en büyük sorularından biri olan uçağa en son bagaj ne zaman verilir hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştık.

Türkiye’de tüm uçak firmalarında geçerli olan ( özel durumlar hariç ) kurallar aşağıda listelenmiştir.

• Yurtiçi uçuşlarda bagaj teslimi yapmak için uçuş saatinizden minimum 60 dakika önce bagaj işlemlerinizi yaptırmış olmanız gerekir. Ayrıca Check-in bilet işlemlerinizi iç hatlarda uçuşunuzdan 45 dakika önce yapmalısınız.

• Yurtdışı uçuşlarda bagaj teslimi işlemleri için uçuş saatinizden minimum 90-120 dakika öncesinden bagaj işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Ayrıca Dış hatlarda Check-in bilet işlemlerinizi uçuşunuzdan 60-90 dakika önce yapmalısınız.

• Belirtilen süreler içerisinde işlem yaptıramaz iseniz uçuş haklarınızı kaybedersiniz.

Özel Durumlar Nelerdir?

Bazı durumlarda bagaj teslim ve Check-in işlemlerinizi yukarıda belirtmiş olduğumuz saatlerden daha önce yaptırmanız gerekebilir. Bu durumlar arasında en sık karşılaşılan bayram ve resmi tatillerdeki yoğunluklardır. Bu tarihlerde Check-in ve bagaj işlemi sıralarında çok yoğunluk olduğundan belirtilen süreler içerisinde bagajınızı teslim edemeyebilir ya da bagajınız olmasa dahi Check-in yaptıramama gibi sizi zora sokacak durumlarda kalabilirsiniz. Bu nedenle bayram ve resmi tatillerde bagaj teslimi ve Check-in işlemlerinizi belirtilen sürelerden 1 saat öncesine ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Uçağa Bagaj En Geç Ne Zaman Verilir?

Online Check-in yaptıranlar için en son bagaj teslim süreleri yukarıda belirtilen süreler ile aynıdır. İç hatlarda uçuş sürenizden 60 dakika önce, dış hatlarda da 90 ila 120 dakika öncesinden bagajınızı teslim etmelisiniz. Aksi taktirde uçuş ile ilgili tüm haklarınızı kaybetmeniz söz konusudur. Sadece el bagajı ile seyahat edecek yolcular, uçak firmaları tarafından belirlenen ağırlık ve ebatlarda, kabin boy valizlerini ya da bagajlarını yanlarında uçağa alabilirler.

Online Check-in yaptırmış ya da biniş kartını almış olmaları yeterlidir. THY için online Check-in işlemlerinizi uçuş süresine 24 saat kala yaptırabilirsiniz. Online Check-in yaptırdıysanız bagajınızı teslim etmek ve biniş kartınızı almak için Check-in bankolarına gidebilirsiniz. Eğer bagajınız yok ve biniş kartınızı bastırdıysanız direk uçuğa biniş kapılarına geçebilirsiniz. THY son yaptığı düzenlemelerden sonra birçok havalimanında bagaj teslimi ve biniş kartı bastırma işlemlerini yolculara yaptırmaktadır. Bankolardaki ekranlardan verilen talimatları uygulayarak işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Pegasus, Onurair, Atlasjet ve Anadolu Jet firmalarından biriyle seyahat edecek yolcular için de yukarıda belirtilen en son bagaj teslim ve Check-in süreleri geçerlidir.