TUVALU

Avustralya ve Hawaii arasında kalan ve Büyük Okyanus'ta bulunan 9 adet Mercan Adasından oluşan bir Polinezya ülkesidir. Ülkenin komşuları; Fiji Adaları, Samoa ve Kiribati'dir. Nauru, Monako ve Vatikan'dan sonra Dünya'nın en küçük ülkesi olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca Birleşmiş Miletler üyesi olan en az nüfusa sahip ülkedir. Tuvalu; Birleşik Krallıktan bağımsızlığını 1 Ekim 1978 yılında elde ederek Parlamenter Demokrasi yönetim şeklini seçmiştir. Ülkenin başkenti Funafuti şehri olup konuşulan resmi diller Tuvalyanca ve İngilizcedir. Ülkede kullanılan para birimleri ise Tuvalu Doları ve Avustralya Doları'dır. Tuvalu'ya seyahat etmek için Tuvalu uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsin.

Tuvalu Vize İstiyor Mu?

Tuvalu'ya seyahat etmeyi planlayan Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk vatandaşları 90 gün süreyle vizeden muafken; Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşları ise 30 güne kadar yapacakları seyahatlerde vizeden muaf bir şekilde seyahatlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Tuvalu'ya Gitmek İçin Gerekli Evraklar

Tuvalu'ya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları sahip oldukları pasaport türlerine göre minimum 30 gün vizesiz seyahat hakkına sahiptir. Ancak Tuvalu'ya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarının sahip oldukları pasaportun geçerlilik tarihi seyahat bitim tarihi itibariyle minimum 6 ay olması ve pasaportlarının son 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca Tuvalu'ya girişte sınır kapısında görevlilere konaklama yapacakları yerle ilgili bilgileri ve dönüş uçak biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. ** Hazırlanması gereken evraklarla ilgili doğru bir bilgi elde edebilmek için ilgili ülkenin diplomatik temsilciliklerine başvurulmalıdır.