Yolculuk esnasında sorun yaşamamak adına bileti alınan firmanın bagaj hakkını bilerek gitmek işlemlerin sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi açısından önemli bir noktadır. Bagaj hakları, ağırlık aşımındaki ücretlendirmeler gibi konular firmadan firmaya değişmekle beraber tek bir firmanın da uçuş sınıfına ve uçuşun yurtiçi veya yurtdışı olmasına göre bagaj hakkı değişebilmektedir.

Türk Hava Yolları yurtiçi ve yurtdışı bagaj hakları uçuş sınıfına göre şu şekildedir:

•Yurtiçi Business Class uçuşlarında yolcuların bagaj sınırı 30 kilogramdır. Business Class uçuş sınıfına dâhil olan XHQ uçuşlarında ise bagaj sınırı 40 kilogram olarak belirlenmiştir. Yurtiçi Economy Class EcoFly uçuşlarında bagaj hakkı 15 kilogram, ExtraFly uçuşlarında bagaj hakkı 20 kilogram ve PrimeFly uçuşlarında da 25 kilogramdır.

• Yurtdışı uçuşlarda Business Class’ta bagaj hakkı 30 kilogram iken Economy Class yolcu bagaj hakkı 20 kilogramdır.

• Bebek yolcuların ücretsiz bagaj hakkı ise tüm uçuşlarda ve sınıflarda standart olarak 10 kilogramdır. Dış hat seferlerinde 10 kilograma ek 1 adet katlanabilir puset bagaj hakkına ücretsiz dâhil edilebilir.

• THY’nin tüm uçuşlarında tek bagaj ağırlığı 32 kilogramı geçemez. 32 kilogramı geçen bagajlar tek olarak kabul edilmez, ağırlığın paylaştırılması ve parça bagaj olarak verilmesi gerekir.

• Parça bagaj uygulamasında bagaj hakkı Business Class için her parça maksimum 32 kg olacak şekilde 2 parçadır ve maksimum bagaj boyutu; en, boy, yükseklik toplamı 158 cm olmalıdır.

• Economy Class için bagaj hakkı her parça maksimum 23 kg olacak şekilde 2 parça olabilir ve maksimum bagaj boyutu; en, boy, yükseklik toplamı 158 cm olmalıdır. Bebek yolcular için bagaj hakkı maksimum 23 kg olacak şekilde 1 parça ve 1 adet katlanabilir bebek arabası/puset şeklinde olmalıdır. Bebek bagajlarının maksimum boyutu ise; en, boy, yükseklik toplamı 115 cm olmalıdır.

• Turkish Airlines Havayolu firmasında kabin bagajı hakkı Business Class için her bir bagaj ağırlığı maksimum 8 kg olacak şekilde 2 adet ve maksimum bagaj ölçüleri 23x40x55 cm olmalıdır. Economy Class, çocuk yolcu ve bebek yolcu için maksimum kabin bagajı en fazla 8 kg olacak şekilde 1 adet ve maksimum bagaj ölçüleri yine 23x40x55 cm olmalıdır.

THY kabin bagajına ek olarak fotoğraf makinesi, el çantası, bilgisayar çantası gibi kişisel eşyalardan herhangi birini de ücretsiz olarak taşımaktadır. Duty Free ürünler de faturası yanında bulundurulmak ve paketi açılmamak suretiyle kabin bagajında taşınabilmektedir. Yalnızca Avrupa Birliği’ne üye ülkeler veya Amerika Birleşik Devletleri üzerinden gerçekleşen aktarmalı uçuşlarda 100 ml’yi aşan Duty Free ürünleri Turkish Airlines’ta kabine alınmaz.

THY Bagaj limiti aşımında ödenecek ücretler şu şekildedir:

• Yurtiçi direkt uçuşlarda Business Class, EcoFly, ExtraFly ve PrimeFly uçuş sınıflarının tümünde bagaj hakkı aşımlarında kilogram başına 12 Türk Lirası ödenmesi gerekmektedir. Yurtiçi aktarmalı uçuşlarda ise bagaj aşımı tutarı kilogram başına 18 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

• KKTC uçuşlarında ise fazla bagaj ücreti öğrenci ve görevli askerler için kilogram başına 4 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

• Yurtdışı uçuşlarda fazla bagaj ücreti, kalkış noktası direkt Türkiye olan uçuşlarda gidilecek bölgeye göre değişmekte ve kilogram başına fark ödenmektedir. Türkiye aktarmalı yurtdışı uçuşlarda ise kilogram başına bagaj ücreti kalkış ve varışın yapılacağı ülkeler baz alınarak hesaplanmaktadır.