Sunexpress yolcu hakları uygulamasında, yolcunun uçağa kabul edilmeme, uçuşun iptali, uçuşun gecikmesi durumlarında yolcuya sağlanacak hizmetlerin toplamını kapsar.

Sunexpress yolcu hakları şu şekildedir:

Sunexpress Uçuşa Kabul Edilmeme Durumunda Yolcu Hakları

SunExpress tarafından onaylanmış rezervasyon numarası olan geçerli bir bilete sahip olduğu halde uçağa kabul edilmeme durumunda öncelikle rezervasyonundan vazgeçecek gönüllüler aranır. Gönüllülere; bilet ücretinin iadesinin yapılması ve yolcunun seyahatinin başladığı noktaya ücretsiz olarak geri götürülmesi veya en kısa zamanda ya da yolcunun uygun göreceği farklı bir tarihte yolcuya aynı uçuş şartlarının korunarak alternatif bir güzergahın teklif edilmesi gerekmektedir. Yeterli sayıda gönüllü bulunamaması durumunda Sunexpress yolcuyu iradesi dışında uçağa almayabilir. Bu durumda yolcuya tazminat hakkıyla beraber bilet ücretinin iadesi veya güzergah değişikliği hakları doğar.

Aynı zamanda hizmet hakkı kapsamında bulunan uygulamalardan da ücretsiz yararlanmaya hak kazanacaklardır. Yolcu bilet ücretinin iadesini talep ederse iade talebinin alınıp yolcunun seyahat başlangıç noktasına ücretsiz bir şekilde ulaşımının Sunexpress tarafından karşılanması gerekir. Yolcu güzergah değişikliği talep ederse, mümkün olan en kısa sürede varış noktasına güzergah değişikliği yapılması veya yolcunun talep ve kabul etmesi halinde farklı bir tarihte aynı şartlar altında uçuş ayarlanması seçenekleri uygulanmalıdır.

Sunexpress Uçuşun İptal Edilmesi Durumunda Yolcu Hakları

Uçuşun iptal edilmesi durumunda yolcunun Sunexpress havayolu firmasından hizmet talep etme, bilet ücret iadesi isteme veya güzergah değişikliği ve belirli kriterlerle tazminat hakkı bulunmaktadır.

Yolcunun tazminata;

• Sunexpress firmasının iptal bilgisini yolcuya planlanan uçuştan iki hafta öncesinden haber vermemiş olması

• İptal durumunu 2 hafta-7 gün içerisinde haber verip planlanan kalkıştan en fazla 2 saat, varıştan ise en fazla 4 saat gecikmeli bir uçuş teklifini yolcuya sunmadıysa

• İptal durumunu 7 günden kısa bir zaman içerisinde haber verip planlanan kalkıştan en fazla 1 saat, varıştan ise en fazla 2 saat gecikmeli bir uçuş teklifini yolcuya sunmadıysa hak kazanır. Uçuşun iptali olağanüstü haller nedeni ile gerçekleştiyse yolcunun tazminat hakkı bulunmamaktadır.

SunExpress Uçuşun Rötar Yapması Durumunda Yolcu Hakları

Sunexpress havayolu firması tarafından planlanan hareket saatinden itibaren;

• İç hat uçuşları ve 1500 kilometreden (1500 km dahil ) daha kısa olan uçuşlar için iki saat ve üzeri

• 1500 km-3500 km arasındaki uçuşlar için 3 saat ve üzeri

• 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için dört saat ve üzeri gecikmenin beklenmesi durumunda yolcu hizmet hakkı kazanır. Uçuş tehirinin en az 5 saat olması durumunda yolcu bilet ücretinin iadesini talep edebilir. Bu durumda yolcunun hareket noktasının başlangıcına ücretsiz olarak ulaşımının sağlanması gerekmektedir. Yolcunun uçuşunun farklı bir güne alınması durumu olursa yolcunun da kabul etmesi halinde Sunexpress yolcunun konaklama ve konaklama yerine ulaşımını ücretsiz olarak karşılamalıdır.

Tazminat Hakkı Ne Kadardır?

Tazminat hakkının kazanıldığı belirtilen uçuş aksaklıklarında ne kadar tazminat alınacağı km ve süre bazında belirlenir.

Bu tutarlar;

• İç Hat Uçuşlar için: 100 Euro

• Dış Hat Uçuşlarında; 1500km ve daha kısa tüm uçuşlar için 250 Euro, 1500 ile 3500km arası uçuşlar için 400 Euro, 3500km'den daha uzun uçuşlar için 600 Euro tutarındadır.

*Son varış noktasına varış zamanı 1500 km ve altı için 2 saat,1500-3500km arası için 3 saat ve 3500 km üstü için 4 saati aşmayan bir alternatif uçuş teklifi sunulması halinde tazminat oranları %50 oranında düşürülür.

Hizmet Hakkı Nedir?

• 2-3 saat gecikmelerde sıcak ve soğuk içeceklerin makul ölçüde ikramı

• 3-5 saat gecikmelerde sıcak ve soğuk içecek ikramına ilave olarak günün zamanına göre kahvaltı veya yemek

• 5 saat ve üzeri gecikmelerde ise içecek hizmetinin yanı sıra günün zamanına göre kahvaltı veya yemek ve ilave hafif ara yemeği

• Bir veya daha fazla konaklama gerektiğinde uygun bir konaklama tesisinde ücretsiz olarak konaklamanın sağlanması

• Konaklama yapılacaksa havaalanı ve konaklama tesisi arasındaki ulaşımın ücretsiz olarak sağlanması

• Süre kısıtlaması olmaksızın yolcuya iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmetinin sunulması gerekmektedir.