ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ

Özyeğin Üniversitesi Hakkında

Kuruluş çalışmaları 2005 yılında Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından başlatılan Özyeğin Üniversitesi, resmi olarak 2007 yılının mayıs ayında kurulmuş ve 2008 Eylül’de ilk öğrencilerini Altunizade Kampüsü’nde karşılamıştır. Özyeğin Üniversitesi’nin sonradan bir kampüsünde daha eğitime başlanmıştır. Her ne kadar sonradan kurulsa da ön plana çıkmış olan bu kampüs, Çekmeköy Kampüsü’dür. Cambridge ve Princeton Üniversitelerinin binalarını tasarlayan mimarlık firmasının tasarladığı Çekmeköy Kampüsü, 280 bin metrekare alana kurulu, Türkiye’de ilk LEED Gold Sertifikası sahibi bir üniversitedir.

Özyeğin Üniversitesi akademik olarak 6 Fakülte, 3 Enstitü ve 2 Yüksekokuldan oluşmaktadır. Modern sınıfları, rahat çalışma odaları, modern laboratuvarları, kütüphanesi, spor merkezi ve oditoryumları ile öğrencilerine her türlü imkanı sunmaya çalışan Özyeğin Üniversitesi, akademik gelişmenin yanı sıra sosyal, kültürel, sportif gelişimleri de sağlamayı ve fark yaratan bireyleri topluma katmayı hedef edinmiştir. Bu yazımızda Özyeğin Üniversitesi’ne İstanbul’un pek çok merkezi noktasından nasıl ulaşabileceğinizi sizler için anlattık..

Özyeğin Üniversitesi Ulaşım Rehberi

İstanbul Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Havalimanı Servisleri

İstanbul Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi’ne gitmek ve havalimanı servislerinden yararlanmak istiyorsanız, direkt bir ulaşım yolu olmasa da Uzunçayır Metrobüs, Göztepe Köprüsü, Yenisahra gibi noktalardan geçen İst-7 servislerini kullanıp daha sonra aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

İstanbul Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi kampüslerine taksiyle gitmek istiyorsanız, takside geçireceğiniz süreler ve ödeyeceğiniz tutarlar şu şekildedir:

• İstanbul Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçirmeniz gereken süre 1 saat 5 dakika ile 1 saat 20 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz tutar da 150 TL – 187 TL arasında değişecektir.

• İstanbul Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne taksiyle gitmek istiyorsanız seyahat süreniz ortama 1 saat 35 dakika olacakken, taksiye ödeyeceğiniz tutar da ortalama 222 TL olacaktır.

Toplu Taşıma

Özyeğin Üniversitesi kampüsleri Anadolu yakasında bulunduğundan İstanbul Havalimanı’ndan ulaşım bir hayli uzun sürecektir. Bu nedenle imkan varsa seyahat için Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Ancak havalimanı tercihinizi değiştiremiyorsanız ve İstanbul Havalimanı’nda inecekseniz, Özyeğin Üniversitesi kampüslerine gitmek için tercih edebileceğiniz toplu taşıma yolları şu şekildedir:

• İstanbul Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne toplu taşımayla gitmek için İstanbul Havalimanı durağından H-2 numaralı Mecidiyeköy Metrobüs otobüsüne binebilirsiniz. Mecidiyeköy Metrobüs durağında indikten sonra yaklaşık 2 dakika yürüyüp Mecidiyeköy durağına geçmeli ve 522 Nişantepe Sondurak otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Nişantepe 1 durağında indikten sonra Ensar Caddesi durağına yürümeli ve bu noktadan C56 Alemdağ minibüsüne binmelisiniz. Minibüsten Özyeğin Üniversitesi durağında inip yaklaşık 13 dakika yürüdükten sonra Çekmeköy Kampüsü’ne ulaşabilirsiniz.

• İstanbul Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne gitmek için de H-2 Mecidiyeköy Metrobüs otobüsüne binip Çağlayan’da indikten sonra 34AS Söğütlüçeşme metrobüsüne aktarma yapmalı ve Altunizade durağında inmelisiniz. Bu duraktan yaklaşık 13 dakika yürüme mesafesi gittikten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Havalimanı Servisleri

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi kampüslerine gitmek istiyor ve bunun için havalimanı servislerini kullanmayı düşünüyorsanız, Sabiha Gökçen – Yenisahra ya da Sabiha Gökçen- Kadıköy arası servislerden yararlanarak merkezi duraklara gidebilir ve bu noktalardan aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi kampüslerine taksiyle gitmek isterseniz yolda geçireceğiniz süreler ve ödeyeceğiniz ücretler şu şekilde olacaktır:

• Altunizade Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süre 47 dakika- 1 saat 5 dakika arasında değişirken, ödeyeceğiniz taksi tutarı da 114 TL – 153 TL arasında değişecektir.

• Çekmeköy Kampüsü’ne taksiyle gitmek istiyorsanız yolda geçireceğiniz süre ortalama 35 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz tutar da 85 TL kadar olacaktır.

Toplu Taşıma

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi’ne toplu taşımayla gidebilmek için şu rotaları tercih edebilirsiniz:

• Sabiha Gökçen’den Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne gidebilmek için havalimanından yaklaşık 6 dakika yürüdükten sonra Sabiha Gökçen Nizamiye durağına gelmeli ve 131C numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Gülbahçe Sokak durağında indikten sonra Sancaktepe Kavşağı durağına geçmeli ve C56 Alemdağ minibüsüne binmelisiniz. Özyeğin Üniversitesi durağında indikten ve yaklaşık 13 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

• Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne gidebilmek için havalimanından yaklaşık 6 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Sabiha Gökçen Nizamiye durağına geçmeli ve E-3 numaralı 4. Levent Metro otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Tepe Üstü durağında indikten sonra 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan Ihlamurkuyu durağına gitmeli ve M5 Üsküdar metrosuna binmelisiniz. Metrodan Altunizade durağında indikten sonra ortalama 6 dakika yürüyerek Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne ulaşabilirsiniz.

Esenler Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüs Firması Servisleri

Esenler Otogarı’nda indiyseniz ve otobüs firmanızın servislerinden yararlanarak Özyeğin Üniversitesi kampüslerine gitmek istiyorsanız, direkt ulaşım imkanı olmasa da otobüs firmanızın Beşiktaş, Şişli, Taksim gibi merkezi noktalara servisi varsa bu noktalara gidip aktarma yapabilirsiniz. Merkezi noktalardan Özyeğin Üniversitesi kampüslerine ulaşımın nasıl olacağını yazımızın “”Merkezi Noktalardan Ulaşım” başlığında bulabilirsiniz.

Taksi

Esenler Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi kampüslerine taksiyle gitmek için gereken seyahat süreleri ve ödemeniz gereken tutarlar şu şekildedir:

• Esenler Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne taksiyle gitmek için gereken süre 30 – 41 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz tutar da 75 TL -100 TL arasında değişecektir.

• Esenler Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne taksiyle gitmek için gereken süre ortalama 1 saat 10 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 160 TL’dir. Toplu Taşıma Esenler Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi kampüslerine toplu taşımayla gidebilmek için en kısa rotalar şu şekildedir:

• Esenler Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne gidebilmek için Otogar İstasyonu durağına giderek M1B Yenikapı metrosuna binmeli ve Marmaray Yenikapı İstasyonunda inmelisiniz. Buradan Marmaray’a aktarma yaparak Üsküdar İstasyonu durağında inmelisiniz. Bu noktadan M5 Çekmeköy metrosuna binip Bağlarbaşı durağında inmelisiniz. Yaklaşık 6 dakika yürükten sonra Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne ulaşabilirsiniz.

• Esenler Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne ulaşabilmek için Otogar İstasyonu durağından M1B Yenikapı metrosuna binmeli ve Marmaray Yenikapı İstasyonu durağında inmelisiniz. Buradan Marmaray’a binerek Üsküdar İstasyonu durağında inmelisiniz. M5 Çekmeköy metrosuna aktarma yaparak 14 durak gittikten sonra Necip Fazıl Metro İstasyonu durağında inmelisiniz. Bu noktadan da K. Dere Köp. Kavşak durağına geçerek C56 Alemdağ minibüsüne binmelisiniz. Minibüsten Özyeğin Üniversitesi durağında indikten ve yaklaşık 13 dakika yürüdükten sonra Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne ulaşabilirsiniz.

Harem Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüs Firması Servisleri

Harem Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi kampüslerine otobüs firmasının servisleriyle direkt ulaşım olmayabilir ancak kampüslerin bulunduğu Altunizade ve Çekmeköy semtlerine mümkün olan en yakın noktalarda inerek aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

Harem Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi kampüslerine taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süreler ve ödeyeceğiniz tutarlar şu şekildedir:

• Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçirmeniz gereken süre 7 – 13 dakika arasında değişirken, ödenecek taksi tutarı da 22 TL -36 TL arasında değişecektir. • Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçirmeniz gereken süre 42 – 53 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücretler de 102 TL- 128 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Harem Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi kampüslerine toplu taşıma ile ulaşabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Harem Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne gidebilmek için 2, 5, 11BE, 11C, 11E, 11L, 11Y ya da 11Ü otobüslerinden herhangi birine binerek Bağlarbaşı durağında inilebilir. Bu noktadan yaklaşık 5 dakika yürüyerek Altunizade Kampüsü’ne ulaşılabilir.

• Harem’den Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne gidebilmek için 2, 11C, 11E, 11L, 11P, 11ST, 11Y numaralı otobüslere binip Üsküdar Marmaray’da inilebilir. Marmaray Üsküdar İstasyonu durağından M5 Çekmeköy metrosuna binilerek Necip Fazıl Metro İstasyonu durağında inilir. Buradan K. Dere Köp. Kavşak durağına geçilerek C56 Alemdağ minibüsüne binilir. Minibüsten Özyeğin Üniversitesi durağında inip 13 dakika kadar yüründükten sonra Çekmeköy Kampüsü’ne ulaşılabilir.

Dudullu Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüs Firması Servisleri

Dudullu Otogarı’nda indiyseniz ve otobüs firmanızın servislerini kullanacaksanız eğer varsa Altunizade ve Çekmeköy semtlerine yakın noktalara gidip aktarma yapabilirsiniz. Ancak kampüslere ulaşım Dudullu Otogarı’ndan çok da zor olmadığından, servisle yolcu dağıtılmasını bekleyip sonra yeniden aktarmayla uğraşmak yerine direkt olarak toplu taşıma kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Taksi

Dudullu Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi kampüslerine taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süreler ve ödeyeceğiniz taksi ücretleri şu şekildedir:

• Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne taksiyle gitmek için geçireceğiniz süre 15 – 20 dakika arasında değişirken, ödeyeceğiniz ücretler de 41 TL – 50 TL arasında değişecektir. • Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçirmeniz gereken süre 22 - 44 dakika arasında değişirken, ödeyeceğiniz ücretler de 57 TL – 108 TL arasında değişecektir. Toplu Taşıma Dudullu Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi kampüslerine toplu taşıma ile gidebilmek için yararlanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Çekmeköy Kampüsü’ne gidebilmek için; Dudullu Otogarı’ndan yaklaşık 7 dakika kadar yürüdükten sonra Tavukçu Yolu durağına gelip bu noktadan C56 Alemdağ minibüsüne binebilir ya da hiç yürümeden Güneyli Sokak durağına gidebilir ve C70 Dudullu minibüsüne binip İmes durağında indikten sonra C56 Alemdağ minibüsüne binebilirsiniz. Minibüsten Özyeğin Üniversitesi durağında indikten sonra yaklaşık 13 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Altunizade Kampüsü’ne gidebilmek için de Dudullu Otogarı’ndan Güneyli Sokak durağına geçip C70 Dudullu minibüsüne binip Dudullu durağında inebilirsiniz. Yaklaşık 4 dakika yürüdükten sonra M5 Üsküdar metrosuna binip Altunizade durağında inmelisiniz. Bu noktadan 6 dakika kadar yürüyerek Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne ulaşabilirsiniz.

Samandıra Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüs Firması Servisleri

Samandıra Otogarı’nda indiyseniz ve tercih ettiğiniz otobüs firmasının şehir içi servislerinden yararlanacaksanız, kampüslere mümkün olan en yakın noktalarda inip aktarma yapmalısınız. Dolayısıyla Çekmeköy ve Altunizade civarına giden servisleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Taksi

Samandıra Otogarı’nda indiyseniz ve Özyeğin Üniversitesi kampüslerinden herhangi birine taksiyle gitmek istiyorsanız seyahat süreleriniz ve ödeyeceğiniz ücretler şöyle olacaktır: • Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne taksiyle gitmek için gereken süre ortalama 20 dakika iken, ödenecek taksi tutarları 48 TL – 55 TL arasında değişir. • Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne taksiyle gitmek için gereken süre 26 – 32 dakika arasında değişirken, taksiye ödenecek tutar da 66 TL- 78 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Samandıra Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi’ne gidebilmek için yararlanabileceğiniz toplu taşımalar şu şekildedir: • Samandıra Otogarı’ndan Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne gitmek için otogardan Tuna Caddesi durağına geçiş yapmalı ve bu noktadan KM70 Sultanbeyli otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Şehit Selim Topal durağında indikten sonra 1 dakika kadar Eriklipınar durağına yürümeli ve bu duraktan BL401 numaralı Dudullu minibüsüne binmelisiniz. 19 durak sonra K. Dere Köp. Kavşak durağında minibüsten inmeli ve Necip Fazıl Metro İstasyonu durağına giderek M5 Üsküdar metrosuna binmelisiniz. Metrodan Altunizade durağında inip yaklaşık 6 dakika yürüdükten sonra Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne ulaşabilirsiniz.

• Samandıra Otogarı’ndan Çekmeköy Kampüsü’ne gitmek için otogardan 4 dakika yürüyerek Topal Osman durağına gitmeli ve 132S Yenidoğan Peronlar otobüsüne binmelisiniz. 10 durak sonra Altınordu Caddesi durağında inmeli ve BL401 numaralı Sultanbeyli minibüsüne binmelisiniz. Minibüsten Gülbahçe Sok. durağında indikten sonra Sancaktepe Kavşağı durağına yürümeli ve C56 Alemdağ minibüsüne binmelisiniz.

Özyeğin Üniversitesi durağında minibüsten indikten sonra yaklaşık 13 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un Bazı Merkezi Noktalarından Özyeğin Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’un merkezi noktaları olan Kadıköy, Üsküdar, Şişli, Taksim gibi semtlerinden Özyeğin Üniversitesi’ne gidebilmek için kullanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

Kadıköy’den Özyeğin Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Kadıköy’den Özyeğin Üniversitesi’ne gitmek için kullanabileceğiniz en kısa rotalar şu şekildedir:

• Kadıköy’den Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne gitmek isterseniz, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi durağına gitmeli ve bu duraktan 2 numaralı Harem Peronlar otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Altunizade durağında inip yaklaşık 4 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

• Kadıköy’den Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne gitmek istiyorsanız önce Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi durağına yürümeli ve bu duraktan 19S Yenidoğan Peronlar otobüsüne binmelisiniz. 31 durak sonra Çekmeköy Sapağı durağında inmeli ve C56 numaralı Alemdağ minibüsüne binmelisiniz. Minibüsten Özyeğin Üniversitesi durağında inip yaklaşık 13 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

Üsküdar’dan Özyeğin Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Özyeğin Üniversitesi’ne gitmek için kullanabileceğiniz en kısa rotalar şu şekildedir: • Üsküdar’dan Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne gitmek için öncelikle Kısıklı’ya geçmelisiniz. Kısıklı’dan da M5 metrosuna binerek Altunizade durağında inmelisiniz. Bu noktadan yaklaşık 6 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

• Üsküdar’dan Çekmeköy Kampüsü’ne gitmek için Kısıklı’ya gidip M5 Çekmeköy metrosuna binilir. Metrodan Necip Fazıl Metro İstasyonu durağında inildikten sonra K. Dere Köp. Kavşak durağına yürünür. Buradan C56 Alemdağ metrosuna binilir ve Özyeğin Üniversitesi durağında inilir. Yaklaşık 13 dakika yürünerek Çekmeköy Kampüsü’ne ulaşılabilir.

Taksim’den Özyeğin Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Taksim’den Özyeğin Üniversitesi’ne gitmek için kullanabileceğiniz en kısa rotalar şu şekildedir:

• Taksim’den Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne gitmek için D31 Kadıköy sarı dolmuşuna binmeli ve Altunizade durağında inmelisiniz. Bu noktadan yaklaşık 3 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne gitmek için Taksim’den M2 Yenikapı metrosuna binip Marmaray Yenikapı İstasyonu durağında inilir. Marmaray’a binilip Üsküdar İstasyonu durağında inilir ve M5 Çekmeköy metrosuna binilir. Metrodan Necip Fazıl Metro İstasyonu durağında inilir ve K. Dere Köp. Kavşak durağına yürünür. Bu duraktan C56 Alemdağ minibüsüne binildikten sonra Özyeğin Üniversitesi durağında inip yaklaşık 13 dakika yürüyerek kampüse ulaşılır.

Şişli’den Özyeğin Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Şişli’den Özyeğin Üniversitesi kampüslerine gitmek için kullanabileceğiniz en kısa rotalar şu şekildedir:

• Şişli’den Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’ne gitmek için öncelikle yaklaşık 9 dakika kadar Osmanbey’e yürümeli ve buradan M2 Hacıosman metrosuna binmelisiniz. Metrodan Gayrettepe durağında inmeli ve yine yaklaşık 9 dakika yürüyerek Zincirlikuyu durağına geçmelisiniz. Zincirlikuyu durağından da 34AS Söğütlüçeşme metrobüsüne binip Altunizade durağında indikten sonra 13 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Şişli’den Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’ne gitmek istiyorsanız yine Şişli’den Osmanbey’e yürümeli ve M2 Yenikapı metrosuna binmelisiniz. Metrodan Marmaray Yenikapı İstasyonu durağında inmeli ve Marmaray’la aktarma yaparak Marmaray Üsküdar İstasyonuna geçiş yapmalısınız. Marmaray’dan indikten sonra M5 Çekmeköy metrosuna binmeli ve Necip Fazıl Metro İstasyonu durağında inmelisiniz. Buradan K. Dere Köp. Kavşak durağına yürümeli ve C56 Alemdağ minibüsüne binmelisiniz. Minibüsten de Özyeğin Üniversitesi durağında inip yaklaşık 13 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.