Otomatik pilot nedir?

Otomatik pilot, evrensel dilde yani İngilizce’de autopilot olarak adlandırılır. Uçağın mekanik, elektronik ve hidrolik sistemlerini kullanarak uçağın otomatik olarak uçmasını sağlar. Fakat uçağın tüm kontrollerini otomatik pilot kullanamaz. Sadece uçağın belirli hızda ve belirlenen rotada gitmesini sağlar. Pilotlar uçağı kalkış ve iniş zamanları haricinde genellikle otomatik pilota yönlendirirler. Özellikle yolcu uçaklarında otopilot daha sıklıkla kullanılmaktadır.

Otomatik pilot ne işe yarar? 

Otomatik pilot güvenlik parametreleri dahilinde uçağın ağırlık merkezi hareketlerini denetler. Uçaklar kalkmadan önce belirlenen rota yazılımı otopilota yüklenir. Uçak kalkış yaptıktan sonra pilot tarafından devreye sokularak belirlenen rota dahilinde uçağın gitmesini sağlar.

Nasıl otomatik pilota geçilir?

Uçaklarda otomatik pilot üç farklı tip eksen yazılımından oluşmaktadır. Bunlar tek eksenli, iki eksenli ve üç eksenlidir. Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte yeni tip uçaklarda üç eksenli yazılım kullanılmaktadır. Üç eksenli otomatik pilotlar dümen kontrolü ile beraber yatış ve dönüş hareketlerini de kontrol ederler. Yeni tip uçaklarda klasik uçuş manevralarının hepsini otomatik pilotlar yapabilmektedir. Sadece kalkış ve inişlerde uçağın kontrolünü pilotlar yapmaktadır.

Otomatik pilotun avantajı nedir?

Otomatik pilot uzun yolculuklarda, kıtalar arası uçuşlarda pilota büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca yüklenen rota yazılımı doğrultusunda uçağın güvenli bir şekilde uçmasını sağlamaktadır.

Pilotların hepsi otomatik pilot kullanır mı?

Tüm pilotlar hava şartları elverişli olduğu takdirde iniş ve kalkışlar dışında otomatik pilot kullanırlar.

Otomatik pilot ne zaman kullanılır?

Uçağın kalkışı sırasında pilot uçağı yönlendirir. Bir süre sonra otomatik pilot devreye alınır ve uçak otopilot ile uçurulur. Uçaktan uçağa yani uçağın modeline göre değişken özellikler gösteren otomatik pilotlar yardımcı pilotun görüş açısının azaldığı durumlarda da devreye girerek pilota yardımcı olur.

Otomatik pilot uçağı indirebilir mi?

Verilen yazılım dahilinde ve komutlar ile otomatik pilot bir uçağa iniş yaptırabilir. Bu sisteme otomatik iniş sistemi adı verilmektedir. Zorlu hava şartlarında örneğin pilotun görüş açısını kapatan sis olduğu durumlarda ILS adı verilen bir sistem ile uçağın güvenli bir şekilde indirilmesine yardımcı olmaktadır.