ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ODTÜ) ULAŞIM REHBERİ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1956 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Kurulmasına zamanın Başbakanı Adnan Menderes, Vecdi Diker ve birkaç akademisyenin ön ayak olduğu üniversite, bugün Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Kaliteli eğitimiyle göz önünde olan ODTÜ, ülke çapında pek çok ilke de imza atmış; eğitimini yabancı dilde vermiş, kampüslere merkezi bilgisayar sistemi ve internet bağlantısı kurmuş, üniversite müzesi açmış ve de kampüs içerisine Teknokent kurmuştur.

Başka bir ilki de Dünya Üniversite Sıralamasında gerçekleştiren ODTÜ, 2014 yılında sıralamada ilk yüze giren tek Türk üniversitesi olmuş ve 85. sıradaki yerini almıştır. Akademik profili 5 fakülte, 5 enstitü ve 2 yüksekokuldan oluşan ODTÜ’de; 20.300’ü lisans, 4.917’si yüksek lisans ve 3.231’i doktora olmak üzere toplamda 28.448 öğrenci bulunmaktadır. Eğitime önem verdiği kadar sosyal alanda gelişime de önem veren üniversitede 97 adet öğrenci kulübü ve spor alanında da 37 okul takımı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kampüste öğrencilerin her türlü gereksinimi için; market, alışveriş merkezi, kırtasiye, kitabevi, eczane, fotoğrafçı, terzi, kuaför, berber, ayakkabı tamircisi, büfe, bilardo salonu gibi imkanlar da yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne Ankara’nın belli başlı noktalarından nasıl ulaşabileceğinizi anlatacağız.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ulaşım Rehberi

Şehir Merkezinden Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Ankara’nın kalbi denilebilecek olan Kızılay Meydanı’ndan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gidebilmek için kullanabileceğiniz ulaşım şekilleri ve rotalar şu şekildedir:

Servis

Çankaya’da bulunan Kızılay’dan üniversitenin servislerini kullanarak ODTÜ’ye geçmek istiyorsanız, Oran – Çankaya - Yıldız güzergahında hizmet veren servislerden yararlanabilirsiniz. Üniversitenin sitesinden servislerin güzergahını kontrol ederek size en yakın olan noktadan otobüse binerek servisin geçtiği durağa ulaşabilirsiniz.

Taksi

Kızılay’dan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süre ortalama 10 – 17 dakika arasında değişecekken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 30 TL – 48 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Kızılay’dan ODTÜ’ye toplu taşımayla gitmek istiyorsanız, yaklaşık 3 dakika yürüyerek Kızılay Metro durağına gelmeli ve buradan M1-2-3 Koru metrosuna binerek Orta Doğu Teknik Üniversitesi durağında inmelisiniz. Böylelikle Kızılay’dan kampüse kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Seyahatiniz Ankara Esenboğa Havalimanı’nda sonlandıysa ve ODTÜ’ye gitmek istiyorsanız; tercih edebileceğiniz ulaşım şekilleri şöyledir:

Havalimanı Servisleri

Esenboğa Havalimanı’ndan belirli noktalara hizmet veren BelkoAir servisleriyle ODTÜ’ye direkt ulaşamasanız da, yolculuğunuzu kolaylaştırabilirsiniz. Bunun için BelkoAir’ in Kızılay’a ulaşımı sağlayan servislerinden yararlanarak Kızılay’a gelip, daha sonra buradan metroyla veya taksiyle ODTÜ kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Taksi

Esenboğa Havalimanı’ndan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, takside geçireceğiniz süre 45 – 53 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 119 TL – 140 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Esenboğa Havalimanı’ndan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne toplu taşımayla gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz rotalarda uzun yürüme yolları olduğunu belirtelim. Bu nedenle taksi veya havalimanı servislerini kullanmak daha iyi olacaktır. Ancak toplu taşıma kullanmayı tercih edecekseniz, mevcut rotalar şu şekildedir:

• İlk seçenek için; Esenboğa Havalimanı’ndan yaklaşık 53 dakika yürüyerek Yenice durağına gelmelisiniz. Bu duraktan 487-3 numaralı Sıhhiye otobüsüne bindikten sonra Ulus Ziraat Bankası durağında inmelisiniz. Buradan yaklaşık 5 dakika yürüyerek Ulus durağına gelmeli ve M1-2-3 Koru metrosuna aktarma yapmalısınız. Metrodan Orta Doğu Teknik Üniversitesi durağında inerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Diğer bir seçenek için; Esenboğa Havalimanı’ndan yaklaşık 45 dakika yürüyerek Esenboğa Jandarma durağına gelmelisiniz. Bu duraktan 489-3 numaralı otobüse binmeli ve otobüsten Dumlupınar İlköğretim Okulu durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 1 dakika yürüyerek Dumlupınar Mahallesi durağına gelmeli ve bu noktadan da 472 numaralı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Sıhhiye durağında inmeli ve buradan da M1-2-3 Koru metrosuna aktarma yapmalısınız. Metrodan da Orta Doğu Teknik Üniversitesi durağında inerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden (AŞTİ) Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

AŞTİ’den Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne kolaylıkla gidebilmek için tercih edebileceğiniz ulaşım araçları ve rotalar şu şekildedir:

Servis

AŞTİ’den kalkan servislerle ODTÜ’ye ulaşmak istiyorsanız; Kızılay – Sıhhiye – Ulus güzergahında hizmet veren servisten yararlanabilirsiniz. Bu rota üzerindeki merkezi yerlerden kampüse metroyla kolaylıkla ulaşımı sağlayabilirsiniz. Taksi Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz ortalama süre 5 dakika iken, taksiye vereceğiniz ortalama ücret 19 TL kadar olacaktır.

Toplu Taşıma

AŞTİ’den ODTÜ’ye toplu taşımayla gitmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• İlk rota için terminalden yaklaşık 25 dakika yürümeli ve Söğütözü durağına gelmelisiniz. Bu duraktan M1-2-3 Koru metrosuna binip Orta Doğu Teknik Üniversitesi durağında inebilir ve kampüse ulaşabilirsiniz.

• Diğer bir rota ise yürüme yolu daha az olan seçenektir. Bunun için de terminalden yaklaşık 7 dakika yürüyüp AŞTİ durağına gitmelisiniz. Bu duraktan 528-3 Polatlı otobüsüne binerek Armada durağında inmelisiniz. Armada durağından yaklaşık 2 dakika yürüyerek Söğütözü durağına gelmelisiniz. Buradan da M1-2-3 Koru metrosuyla ODTÜ’ye ulaşabilirsiniz. Ankara’nın Bazı Semtlerinden Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne Ulaşım Ankara’nın merkezi konumda olan bazı semtlerinden Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne ulaşım araçları ve rotaları şu şekildedir: Ulus Ulus’tan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gitmek için kullanabileceğiniz rotalar şöyledir:

• Ulus’tan taksiyle ODTÜ’ye gitmek isterseniz, yolda geçireceğiniz süre 12- 17 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 35 TL – 47 TL arasında değişecektir. • Ulustan ODTÜ’ye toplu taşımayla gitmek isterseniz; M1-2-3 Koru metrosuna Ulus durağından binebilir ve metrodan Orta Doğu Teknik Üniversitesi durağında inerek kampüse ulaşabilirsiniz. Emek Emek’ten Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gitmek için yararlanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Emek’ten ODTÜ’ye taksiyle gitmek isterseniz, yolda geçireceğiniz süre 7 – 8 dakika civarında olacaktır ve taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 23 TL tutacaktır.

• Emek’ten ODTÜ’ye toplu taşımayla gitmek isterseniz tercih edebileceğiniz en hızlı rota; yaklaşık 18 dakika kadar yürüyüp Milli Kütüphane durağına gelmek ve bu noktadan M-1-2-3 metrosuna binip üniversitenin durağında inmektir. Yürüme yolunun daha az olduğu bir rota alternatifinde ise; Emek’ten yaklaşık 8 dakika yürüyerek A1 Dikimevi metrosuna gelmek ve metroya binip Kızılay durağında inmektir. Kızılay’da indikten sonra M1-2-3 Koru metrolarına binilerek ODTÜ durağında inilebilir. Bahçelievler Bahçelievler’den Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz en hızlı rotalar şöyledir:

• Bahçelievler’den ODTÜ’ye taksiyle gitmek isterseniz, takside geçireceğiniz süre ortalama 9 dakika iken, ödeyeceğiniz ücret de ortalama 27 TL kadar olacaktır.

• Bahçelievler’den ODTÜ’ye toplu taşımayla gitmek isterseniz tercih edebileceğiniz en kısa rota; yaklaşık 1 dakika kadar SGK Merkezi durağına yürümek ve bu noktadan 448 numaralı otobüse binmekle başlar. Otobüsten Eser Sitesi durağında inilir ve yaklaşık 5 dakika yürüyerek Milli Kütüphane durağına gelinir. Bu duraktan da M1-2-3 Koru metrosuna binilir ve ODTÜ durağında inilerek kampüse ulaşılır. Başka bir rota ise; Bahçelievler’den yaklaşık 6 dakika yürüyerek Beşevler durağına gitmek ve bu duraktan A1 Dikimevi metrosuna binmektir. Metrodan Kızılay durağında inilir ve M1-2-3 Koru metrosuna aktarma yapılır. Bu metrodan da Orta Doğu Teknik Üniversitesi durağında inilir ve kampüse ulaşılır.