Yolcuların almış olduğu uçuşlar için kullanmış oldukları havayolu firmalarının iphone, ipad, android mobil uygulamaları üzerinden check-in yapabilme işlemlerine mobil check-in işlemi denmektedir. Türk Hava Yolları, Flypgs, Anadolu jet, Onur air, Sun Express gibi havayolu şirketlerinin kendilerine özel mobil uygulamaları bulunmaktadır.

Ayrıca turna.com üzerinden satın alınan uçuşlar için de yine turna.com mobil uygulaması üzerinden mobil check-in işlemlerini gerçekleştirebilirler. Mobil check-in işlemi mobil uygulamaların ana menüsünden check-in sekmesine tıklanarak uçuşunuzun PNR kodunu ve isim, soy isim bilgi girişinizi yaptıktan sonra mobil online check-in işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Mobil check-in işlemini gerçekleştirdikten sonra e-mail ya da sms yoluyla mobil biniş kartınıza sahip olabilir ve mobil biniş kartınızın barkodunu çoğu havalimanında bulunan barkot okuyuculara okutarak uçağınıza binişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hatta oluşturduğunuz biniş kartınızın barkodunu okutarak bagaj teslimlerinizi de kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcularımıza mobil biniş kartınızın bir çıktısını almalarını öneririz çünkü bağlantı sıkıntısı olan ya da internetin çalışmadı durumlarda herhangi bir aksilikle karşılaşmamış olursunuz. Biniş kartınızın ekran görüntüsü de aynı görevi görmektedir. Biniş kartınızın ekran görüntüsünü alarak barkod okuyuculara tutarak yine işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil biniş kartınıza tekrardan ulaşabilmek için kullanmış olduğunuz havayolu firmasının mobil uygulamasından mobil biniş kartlarım sekmelerinden ya da mobil biniş kartı oluştur sekmesinden güncel e-mail ya da cep telefon numaranızı giriş yaparak tekrardan oluşturabilirsiniz.

Android telefonunuzda mobil check-in işlemi yaptığınız ve mobil biniş kartınızı oluşturduğunuz barkot açılmıyorsa size gönderilen sms linkini 'bağlantı sekmesini aç' butonunu seçerek birlikte aç sekmesinde 'varsayılan tarayıcıyı seçin'. Mobil check-in yaptığınız ve mobil biniş kartı oluşturduğunuz barkotlu kartı aynı mobil uygulama üzerinde açmak istediğinizde uygulama sizi ana menüye yönlendirebilir. Kolay ve daha hızlı mobil biniş kartınızı oluşturmak için yukarıda belirttiğimiz yöntemleri takip edebilirsiniz.