MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

Maltepe Üniversitesi Hakkında

İstanbul’da bulunan vakıf üniversitelerinden bir olan Maltepe Üniversitesi, İstanbul Marmara Eğitim Vakfı’nın da kurucusu olan Hüseyin Şimşek tarafından 1997 yılında kurulmuştur. İlkeli bir eğitim vermeyi amaç haline getirmiş olan Maltepe Üniversitesi’nin akademik profili; 9 fakülte, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvar, 3 enstitü ve rektörlüğe bağlı 4 bölümden oluşmaktadır. Ayrıca üniversitenin bünyesinde 15 tane de uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır.

Maltepe Üniversitesi’nin yerleşkesi, 2002 yılında Marmara Eğitim Kurumları’nın bir araya toplanması amacıyla kurulmuş olan Marmara Eğitim Köyü’nün içerisinde yer almaktadır. Açık ve kapalı olmak üzere toplamda 1300 dönümlük bir araziye sahip olan Marmara Eğitim Köyü yalnızca eğitimi değil, öğrencilerinin doğayla iç içe olmasını da amaçlamaktadır. Bu yazımızda sizlerle Maltepe Üniversitesi’ne İstanbul’un çeşitli noktalarından nasıl ulaşabileceğinizi paylaşacağız.

Maltepe Üniversitesi Ulaşım Rehberi İstanbul Havalimanı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul Havalimanı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne gitmek için yararlanabileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Havalimanı Servisleri

İstanbul Havalimanı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne havalimanı servislerinden yararlanarak gitmek istiyorsanız, direkt ulaşım sağlayamasanız da belirli bir noktaya gidip kampüse aktarma yapabilirsiniz. Bunun için İST-7 Havaist servislerinden yararlanarak Kadıköy, Uzunçayır Metrobüs, Yenisahra gibi noktalara gidip daha sonra farklı araçlarla Maltepe Üniversitesi’ne geçebilirsiniz.

Taksi

İstanbul Havalimanı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız; yolda geçireceğiniz süre 90 – 104 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de köprü ve otoyol ücretleri hariç 213 TL – 246 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Toplu taşıma kullanarak İstanbul Havalimanı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz en hızlı rotalar şu şekildedir: • İlk rota için; öncelikle İstanbul Havalimanı durağına gitmeli ve H-2 Mecidiyeköy Metrobüs otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Çağlayan durağında inmeli ve metrobüs durağına geçerek 34AS Söğütlüçeşme metrobüsüne binmelisiniz. Metrobüsten Uzunçayır durağında inmeli ve yaklaşık 3 dakika yürüyerek Uzunçayır Metrobüs durağına geçmelisiniz. Buradan 19H numaralı otobüse binmeli ve Aile Sağlığı Merkezi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif rota için de; yine İstanbul Havalimanı durağına gitmeli ve buradan H-2 numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Çağlayan durağında inip metrobüs hattına geçmeli ve 34AS Söğütlüçeşme metrobüsüne binmelisiniz. Metrobüsten Uzunçayır durağında inmeli ve yaklaşık 6 dakika yürüyerek Ünalan metro durağına gelmelisiniz. Buradan da M4 Tavşantepe metrosuna binmelisiniz. Metrodan Maltepe durağında inmeli ve yaklaşık 3 dakika Maltepe Köprüsü durağına yürümelisiniz. Bu duraktan da KM43 ya da KM44 numaralı otobüslerden birine binmeli ve Aile Sağlığı Merkezi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz ulaşım araçlarını ve rotaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Havalimanı Servisleri

Sabiha Gökçen’den kalkan Havabüs otobüslerini kullanarak Maltepe Üniversitesi’ne direkt ulaşamazsınız. Ancak Yeni Sahra noktasından geçen servislere binip bu noktadan otobüs, minibüs ve metro aktarmalarıyla kampüse ulaşabilirsiniz.

Taksi

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne taksiyle gitmeyi tercih edecekseniz; yolda geçireceğiniz süre 30 – 36 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 76 TL– 88 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Toplu taşıma kullanarak havalimanından Maltepe Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz en hızlı rotalar şöyledir: • İlk olarak Sabiha Gökçen Havalimanı durağına geçmeli ve buradan 131C numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Samandıra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi durağında inmeli ve 132YM numaralı otobüse aktarma yapmalısınız. Bu otobüsten de Aile Sağlığı Merkezi durağında inmeli ve kampüse ulaşmak için yaklaşık 5 dakika yürümelisiniz.

• İkinci rota için; yine Sabiha Gökçen Havalimanı durağına geçmeli ve buradan E-9 numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten İstasyon Yolu durağında inmeli ve yaklaşık 1 dakika yürüyerek Maltepe Minibüs Peronları noktasına gelmelisiniz. Buradan C91 numaralı minibüse binmeli ve Seyrantepe durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 1 dakika yürümeli ve Seyrantepe A1 Kapısı durağına geçmelisiniz. Bu duraktan da KM43 numaralı otobüse binmeli ve Aile Sağlığı Merkezi durağında inmelisiniz. Yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Esenler Otogarı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Şehirler arası seyahatiniz Esenler Otogarı’nda son bulduysa ve Maltepe Üniversitesi’ne gidecekseniz, kullanabileceğiniz araçlar ve rotalar şu şekildedir:

Otobüs Firması Servisleri

Seyahat ettiğiniz otobüs firmasının şehir içi servis hizmeti varsa, Maltepe Üniversitesi’ne gitmek için Esener’den Taksim, Mecidiyeköy gibi merkezi noktalar giden servisleri kullanabilir ve Marmaray, metrobüs ve otobüslerden yararlanarak Maltepe Üniversitesi’ne geçiş yapabilirsiniz.

Taksi

Esenler Otogarı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süre 53 – 67 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 129 TL – 160 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Toplu taşımalardan yararlanarak Esenler Otogarı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne gidecekseniz, şu yolları kullanabilirsiniz:

• İlk seçenek için; Esenler Otogarı’ndan Otogar İstasyonu durağına yürümelisiniz. Bu noktadan M1A ya da M1B metrosuna binmelisiniz ve Marmaray Yenikapı İstasyonu durağında inmelisiniz. Buradan Marmaray Gebze hattına aktarma yapmalı ve Ayrılık Çeşmesi durağında inmelisiniz. İndikten sonra Ayrılık Çeşmesi metro durağına geçiş yapmalı ve M4 Tavşantepe metrosuna binmelisiniz. Metrodan Maltepe durağında inmeli ve yaklaşık 3 dakika yürüyerek Maltepe Köprüsü durağına gelmelisiniz. Bu noktadan da KM43 ya da 133N numaralı otobüslerden birine aktarma yapmalı ve Aile Sağlığı Merkezi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci seçenek için ise; yine Otogar İstasyonu durağına geçmeli ve buradan M1A metrosuna binmelisiniz. Metrodan Marmaray Yenikapı İstasyonu durağında inmeli ve Marmaray Gebze hattına aktarma yapmalısınız. Marmaray'dan Süreyya Plajı durağında inmeli ve yaklaşık 8 dakika yürüyerek Kaptan Sokak durağına gelmelisiniz. Buradan KM43 numaralı otobüse binmeli ve Aile Sağlığı Merkezi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Harem Otogarı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Harem Otogarı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne gitmek için yararlanabileceğiniz ulaşım yolları şu şekildedir:

Otobüs Firması Servisleri

Seyahat ettiğiniz otobüs firmasının şehir içi servisleri mevcutsa ve bu servislerinden yararlanarak Harem’den Maltepe Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, mümkün olan en yakın noktaya giderek aktarmayla ulaşımınızı kolaylaştırabilirsiniz. Harem Otogarı Anadolu yakasında bulunduğundan ve Maltepe de merkezi bir nokta sayıldığından muhtemelen Maltepe ‘ye giden servisler de mevcuttur. Bu servislere binebilir ve indiğiniz noktaya göre gerekli aktarmaları yapabilirsiniz.

Taksi

Harem Otogarı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne taksi kullanarak gitmek istiyorsanız; yolda geçireceğiniz süre 27 – 34 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 67 TL – 85 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Harem’den Maltepe Üniversitesi’ne toplu taşıma kullanarak geçecekseniz, tercih edebileceğiniz en rahat rotalar şöyle olacaktır:

• İlk rota için; Harem Otogarı’ndan yaklaşık 3 dakika yürüyerek Harem durağına geçmelisiniz. Buradan C319 numaralı Gebze minibüsüne binmeli ve Karayolları durağında inmelisiniz. Bu noktadan yaklaşık 1 dakika yürüyerek Küçükyalı Metro durağına gelmeli ve KM45 numaralı otobüse binmelisiniz. Bu otobüsten de Aile Sağlığı Merkezi durağında inmeli ve kampüse ulaşmak için yaklaşık 5 dakika yürümelisiniz.

• İkinci rota için; Harem Otogarı’ndan yaklaşık 4 dakika kadar yürümeli ve Harem Peronlar noktasına gelmelisiniz. Buradan 320A, 18, 16F ya da 16A numaralı otobüslerden birine binmeli ve Acıbadem Metro İstasyonu durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 1 dakika yürüyerek Acıbadem durağına geçmeli ve M4 Tavşantepe metrosuna binmelisiniz. Metrodan Maltepe durağında inip yaklaşık 3 dakika yürümeli ve Maltepe Köprüsü durağına gelmeli, buradan da KM43 ya da KM44 numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten Aile Sağlığı Merkezi durağında inip yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Dudullu Otogarı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Dudullu Otogarı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz ulaşım yolları şu şekildedir:

Otobüs Firması Servisleri

Otogardan Maltepe Üniversitesi’ne seyahat ettiğiniz firmanın şehir içi servisleriyle gitmek istiyorsanız, varsa Maltepe servisini kullanmak ulaşımınızı oldukça kolaylaştıracaktır.

Taksi

Maltepe Üniversitesi’ne gitmek için Dudullu Otogarı’ndan taksiye binecekseniz; yolda geçireceğiniz süre 13 – 16 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 34 TL – 42 TL arasında değişecektir. Toplu Taşıma Dudullu Otogarı’ndan Maltepe Üniversitesi’ne gitmek için şu yolları tercih edebilirsiniz:

• İlk rota için; Dudullu Otogar durağına gitmeli ve 14AK ya da 19S numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten Kozyatağı Metro durağında inmeli ve yaklaşık 3 dakika yürüyerek Beyaz Evler durağına gelmelisiniz. Buradan C501 numaralı minibüslere binip Yıldızbakkal durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 1 dakika yürümeli, KM43 ya da KM44 numaralı otobüslerin geçtiği durağa gelmeli ve bu otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten Aile Sağlığı Merkezi durağında inip yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Diğer bir rota için ise; yine Dudullu Otogar durağına geçmeli ve buradan 19D numaralı Bostancı otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Bostancı Köprüsü durağında inmeli ve yaklaşık 4 dakika yürüyerek Bostancı metro durağına gelmelisiniz. Buradan M4 Tavşantepe metrosuna binmeli ve Maltepe durağında inmelisiniz. Ardından KM43 ya da KM44 numaralı otobüslerden birine binmeli ve Aile Sağlığı Merkezi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un Bazı Noktalarından Maltepe Kampüsü’ne Ulaşım

İstanbul’un Mecidiyeköy, Taksim, Kadıköy gibi bazı merkezi noktalarından Maltepe Kampüsü’ne ulaşım için yararlanabileceğiniz en kısa rotalar şu şekildedir:

Mecidiyeköy

• Mecidiyeköy’den Maltepe Kampüsü’ne gitmek için; öncelikle meydandan yaklaşık 7 dakika kadar yürümeli ve metrobüs noktasına gelmelisiniz. Buradan 34AS ya da 34G numaralı Söğütlüçeşme metrobüsüne binmeli ve Uzunçayır durağında inmelisiniz. Uzunçayır’da indikten sonra yaklaşık 3 dakika kadar yürümeli ve Uzunçayır Metrobüs durağına geçmelisiniz. Buradan da 19H numaralı otobüse binmeli ve Aile Sağlığı Merkezi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci rota için de; yine ilk rotada olduğu gibi Mecidiyeköy metrobüs durağına geçmeli ve 34G ya da 34AS numaralı metrobüslerden birine binmelisiniz. Metrobüsten Uzunçayır durağında inmeli ve 3 dakika kadar yürüdükten sonra Uzunçayır Metrobüs durağına gitmelisiniz. Bu duraktan da C319 numaralı Gebze minibüsüne binmeli ve Maltepe Köprüsü durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 8 dakika yürümeli ve Maltepe Metro İstasyonu durağına geçmelisiniz. Bu noktadan da KM43 numaralı otobüse binmeli ve Aile Sağlığı Merkezi durağında inip kampüse yürümelisiniz.

Taksim

• Taksim’den en hızlı şekilde Maltepe Üniversitesi’ne gitmek için; öncelikle meydandan 7 dakika kadar yürümeli ve Gümüşsuyu Peron durağına geçmelisiniz. Buradan 129T numaralı otobüse binmeli ve FSM Hastanesi durağında inmelisiniz. Ardından 19H numaralı otobüse aktarma yapmalı ve Aile Sağlığı Merkezi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif rota için de; Taksim Meydanı’ndan Taksim durağına yaklaşık 4 dakika yürümelisiniz ve D36 numaralı sarı dolmuşlara binmelisiniz. Dolmuştan Uzunçayır durağında inmeli ve yaklaşık 4 dakika yürüyerek Uzunçayır Metrobüs durağına geçmelisiniz. Ardından C319 numaralı minibüse binmeli ve Maltepe Köprüsü durağında inmelisiniz. Buradan KM44 numaralı otobüslerin geçtiği noktaya yaklaşık 8 dakika yürümeli ve otobüse bindikten sonra Aile Sağlığı Merkezi durağında inmelisiniz. Kampüse yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kadıköy

• İlk ve en hızlı rota seçeneği için; öncelikle Kadıköy’den Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi durağına geçmeli ve buradan 14ŞB numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Yenisahra durağında inmeli ve 19H numaralı otobüse aktarma yapmalısınız. Otobüsten Aile Sağlığı Merkezi durağında inip yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif bu rotada gitmek için ise; ilk olarak Kadıköy’den yaklaşık 12 dakika kadar yürümeli ve Selamiçeşme durağına gelmelisiniz. Buradan D34 numaralı sarı dolmuşlara binmeli ve Çarşı durağında inmelisiniz. Buradan da otobüs duraklarına geçmek için yaklaşık 4 dakika yürümeli ve E-10 numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Maltepe Köprüsü durağında inmeli ve yaklaşık 9 dakika yürüyerek Maltepe Metro İstasyonu durağına geçmelisiniz. Bu noktadan KM43 numaralı otobüse aktarma yapmalı ve Aile Sağlığı Merkezi durağında inmelisiniz. İndikten sonra 5 dakika kadar yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.