Kokpit; kullanılan aracın, sürücüsüne ait bölümüne verilen addır. Kokpit bölümünün temel işlevleri ise aracın sürücüsüne tüm kontrol merkezlerinin onun için ulaşılabilir kılınması ve sürücüye iyi ve net bir görüş açısı sağlamaktır. Uçaklarda da pilot için aynı amaçlar için tasarlanmaktadır.

Uçak kokpitleri ise uçağın kontrolünün sağladığı yerdir. Pilot ve yardımcı pilotların, aslında ofis ortamı gibi bir yerdir. Bu bölümün içerisinde; uçağın sabit ve istenilen şekilde uçmasına yardımcı olan tüm veri ve bilgilerin işlendiği paneller ve özel güvenlik sistemleri bulunmaktadır. Bu paneller sayesinde veri ve bilgiler pilot ve yardımcı pilota iletilir. Kısacası uçağın tüm kontrolü bu bölümde sağlanır.

Uçağın tüm görüş açısı ve uçakla ilgili her detay bu bölümde işlenir. Ekranlar üzerinden tüm uçak ve uçuşla ilgili verilerin pilota aktarılabildiği alandır. Bu alanda bulunan kontrol merkezleri sayesinde uçak manüel bir şekilde hareket ettirilebilir. Bu alanda bulunan iletişim panelleri sayesinde pilotla iletişime geçilebilir ya da pilot, kontrol kulesi ile irtibat kurabilir. Kokpit ekibi 2 kişiden oluşmaktadır. Bu ekip sivil havacılıkta kullanılan uçaklarda pilot ve pilot yardımcısından oluşurken askeri havacılıkta kullanılan uçaklarda pilot ve pilot yardımcısı sayısı değişebilmektedir.

Kokpit camları 6 cm kalınlığında olup birkaç katmandan oluşmakta ve çeşitli kimyasal içeriklerle imal edilmiştir. Bu nedenle -60 dereceden +40 dereceye sıcaklığa kadar dayanıklılık göstermektedir. Kokpit camı olasılığı düşük bir ihtimalde olsa çatlayabilir ancak bu çatlak yüzeyde olan katmanda olabilmektedir. Kokpit camının tamamen kırılması normal şartlar altında imkânsız bir olaydır.

Kokpit kapısı; kokpitte bulunan pilot panelinden yönlendirilerek, pilotun şifre girmesi ile açılabilir. Kokpit kapılarının açık kilitli ve normal olmak üzere 3 farklı modu bulunmaktadır. Kokpit kapısı açık modundayken pilot içerden açabilir. Pilot kokpit kapısının kilitli moda aldıysa kapı dışarıdan şifre kullanılarak da açılmaz ve 5 dakika boyunca beklenmesi gerekmektedir. Hatta bu süre uzatılabilmektedir. Kokpit kapısı normal moda alındıysa kapı dışarıdan şifre girilmesiyle 30 saniye içerisinde açılabilmektedir. Ancak bu 30 saniye içerisinde şifre kullanılmasına rağmen pilota bildirim yapılmakta ve aksi bir durumda pilot kapıların açılmasına onay vermeyerek kapıları açtırmayabilmektedir.