KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

Kocaeli Üniversitesi Hakkında

Kocaeli Üniversitesi; 1992 yılında 1 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 6 fakülte ile eğitim hayatına başlamış bir devlet üniversitesidir. Günümüze kadar hızla gelişerek fakülte sayısını 19'a meslek yüksekokul sayısını 21'e çıkarıp; 1 devlet konservatuarı ekleyerek değişime ve gelişime açık üniversiteler arasına girmiştir. 1999 yılında gerçekleşen büyük 17 Ağustos İstanbul depreminde büyük yaralar alan üniversitenin %75'i yok olmuştur. Ancak üniversite hızlı bir şekilde toparlanıp Türkiye'nin ilk projelendirilmiş kampüsü olan Umuttepe Kampüsünü inşa etmiştir.

Doğa ile baş başa özel bir konuma sahip olan Umuttepe Yerleşkesi 6500 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olup; içerisinde araştırma ve uygulama hastanesi, spor tesisleri ve sosyal alanları bulunan bir yerleşke haline gelmiştir.

Peki Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne nasıl gidilir? Gelin birlikte Kocaeli Üniversitesi ulaşım rotalarını inceleyelim.

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne Nasıl Gidilir?

Kocaeli'nin İstanbul'a çok yakın bir ilimiz olmasından dolayı Üniversite rotalarına Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan nasıl gidiliri ekledik. Gelin birlikte inceleyim.

Taksi

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 200 TL ile 230 TL arası değişecekken; seyahat süreniz 50 dakika ile 1 saat arasında olacaktır.

Toplu Taşıma

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne toplu taşımayla gitmek isterseniz de kullanabileceğiniz bir kaç farklı rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu rotalar bir göz atalım;

• Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bulunan otobüs duraklarına geçin ve buradan 250 İzmit- Otogar otobüslerine binin. Halkevi durağında inip 33 Otogar-Umuttepe otobüslerine binin ve son durak olan A Kapısı durağında inin. Böylece Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü'ne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rota ise; yine havalimanı otobüs duraklarından 250 İzmit- Otogar otobüslerine binin ve bu kez son durak olan Otogar durağında inin. Otogar durağından geçen 23, 24 numaralı Umuttepe minibüslerine ya da 10 numaralı Umuttepe belediye otobüslerine otobüslere binerek, son durak olan A Kapısı durağında inerseniz Kocaeli Üniversitesi'ne ulaşmış olacaksınız.

İzmit Otogarı'ndan Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne Nasıl Gidilir?

Otobüs Servisleri Kullanmış olduğunuz otobüs firmasının merkezi konumlara götüren servisleri var ise kullanarak buradan pratik bir şekilde Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

İzmit Otogarı'ndan Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 40 TL ile 50 TL arası değişecekken; seyahat süreniz 15 dakika ile 20 dakika arasında olacaktır.

Toplu Taşıma

İzmit Otogar'ından Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz de sizler için bir kaç rota hazırladık. Gelin birlikte inceleyelim;

• Otogar'ın otobüs duraklarına geçin ve buradan 10 numaralı Umuttepe otobüslerine binin. Son durak olan A Kapısı durağında indiğinizde Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rota ise; otogar durağından geçen 23 ya da 24 numaralı Umuttepe minibüslerine binin ve yine son durak olan A kapısı durağında inin. Böylece Kocaeli Üniversitesi Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

İzmit'teki Bazı Merkezi Noktalardan Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne Nasıl Gidilir?

Halkevi'nden Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne Nasıl Gidilir?

İzmit'in merkezi noktalarından biri olan Halkevi Durağı'ndan Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne gidilebilecek bir rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu rotaya bir göz atalım;

• Halkevi'nde bulunduğunuz konumdan üst geçitlere geçip orta şeritteki otobüs duraklarına inin ve 33 numaralı Umuttepe otobüslerine binin. Son durak olan A kapısı durağında indiğinizde Kocaeli Üniversitesine ulaşmış olacaksınız.

Gebze'den Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne Nasıl Gidilir?

İzmit'in merkezi noktalarından biri olan Gebze'den Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne gidilebilecek bir kaç farklı rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu rotalara bir göz atalım;

• Gebze'de bulunduğunuz konumdan Marmaray otobüs duraklarına geçin ve buradan 401 ya da 402 numaralı Otogar otobüslerine binin. Otogar durağında inerek; 23, 24 Umuttepe minibüslerine veya 10 numara Umuttepe otobüslerine binip, son durak olan A Kapısı durağında indiğinizde Kocaeli Üniversitesi Kampsü'ne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rota ise; yine bulunduğunuz konumdan Marmaray otobüs duraklarına geçin. Bu kez 530 Umuttepe otobüslerine binin ve son durak A Kapısı durağında inin. Böylece Kocaeli Üniversitesi Kampüsü'ne ulaşmış olacaksınız.