KOÇ ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

Koç Üniversitesi Hakkında

Koç Üniversitesi, Vehbi Koç’un üniversite hayalini gerçekleştirmek amacıyla 1993 yılında İstanbul’da kurulmuş, “Mükemmeliyet Merkezi” olma misyonuyla eğitim veren bir vakıf üniversitesidir. Türkiye’nin gözde üniversiteleri arasında yer alan kurum, akademik bilgi seviyesine önem verdiği kadar öğrencilerinin genel kültürünün geliştirilmesi, araştırma geliştirmelerde rol almaları, liderlik vasıflarına sahip olmaları, sorunlara karşı çözüm odaklı olmaları konularına da önem vermekte ve bu bağlamda kaliteli bir eğitim vermektedir.

Akademik yapı olarak 22 lisans, 29 yüksek lisans, 30 doktora programına sahip olan Koç Üniversitesi; Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Fen Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültelerinin yanı sıra İşletme Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Fen Bilimleri-Mühendislik Enstitüsü ile de hizmet sağlamaktadır ve yaklaşık 6900 öğrenciye sahiptir. Sosyal açıdan gelişimi de önemseyen Koç Üniversitesi’nde 70 farklı öğrenci kulübü de mevcuttur.

Peki, Koç Üniversitesi’ne nasıl ulaşabilirsiniz?

Bu yazımızda sizler için Koç Üniversitesi’ne ulaşmanın farklı yollarına yer veriyoruz.

Koç Üniversitesi Ulaşım Rehberi

İstanbul Havalimanı’ndan Koç Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Sarıyer’de Rumelifeneri’nde bulunan Koç Üniversitesi’ne İstanbul Havalimanı’ndan ulaşmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz farklı ulaşım araçları ve rotaları bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

Havalimanı Servisleri

İstanbul Havalimanı’ndan İST-5, İST-19 gibi servislerle Zincirlikuyu, Şişli, Beşiktaş veya Taksim gibi merkezi noktalara geçerek Koç Üniversitesi’ne otobüs, minibüs ve metrolarla aktarma yapılabilir. Merkezi noktalardan Koç Üniversitesi’ne nasıl gidebileceğinizi, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Taksi

İstanbul Havalimanı’ndan Koç Üniversitesi’ne taksiyle gitmek isterseniz seyahatiniz ortalama 54 dakika – 1 saat 10 dakika arasında sürecektir. Taksi için ödeyeceğiniz ücret ise 132 TL – 169 TL arasında değişecektir. Toplu Taşıma Koç Üniversitesi’ne İstanbul Havalimanı’ndan toplu taşımayla gitmek için tercih edebileceğiniz toplu taşımalar şu şekildedir:

• Koç Üniversitesi’ne gidebilmenin en hızlı yollarından ilki; İstanbul Havalimanı durağından H-8 Hacıosman / Sarıyer otobüsüne binmek ve Acarlar durağında inmektir. Acarlar durağından da 150 Rumelifeneri otobüsüne binerek Koç Üniversitesi durağında inebilirsiniz. Bu noktadan yaklaşık 14 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci rota da yine H-8 otobüsüne binmek ancak bu sefer Rumelifener Yolu durağında inmektir. Bu durakta indikten sonra SRY03 Koç Üniversitesi minibüsüne binmeli ve 10 durak sonra Koç Üniversitesi’nde inmelisiniz. Yaklaşık 14 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz. Bu iki rota dışındaki rotalar ortalama 1 saat daha uzun sürecektir.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Koç Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Koç Üniversitesi, Avrupa yakasında bulunduğu için imkan varsa İstanbul Havalimanı’nda iniş yapmak daha makul olacaktır. Ancak Sabiha Gökçen Havalimanı’nda inmek zorunda kaldıysanız, tercih edebileceğiniz rotalar şu şekildedir:

Havalimanı Servisleri

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Koç Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, havalimanından kalkan ve Taksim’e giden Havabüs servislerinden yararlanabilirsiniz.

Taksim’den de metro, minibüs ve otobüslerle aktarma yaparak üniversiteye ulaşabilirsiniz.

Taksi

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Koç Üniversitesi’ne taksiyle ulaşmak istiyorsanız, seyahat için geçireceğiniz süre 1 saat 20 dakika – 1 saat 40 dakika arasında değişmektedir. Taksi için ödeyeceğiniz ücret ise 192 TL – 234 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Koç Üniversitesi’ne gitmek için kullanabileceğiniz en kısa rotalar şu şekildedir:

• Sabiha Gökçen’den Koç Üniversitesi’ne gitmek için ilk rotada, havalimanından Sabiha Gökçen Nizamiye durağına yürümeli ve buradan E-3 otobüsüne binip 4. Levent durağında inmelisiniz. 4. Levent’ten de M2 Hacıosman metrosuna binerek Hacıosman’da inmeli ve Hacıosman Metro durağından 150 numaralı Rumelifeneri otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Koç Üniversitesi durağında inerek yaklaşık 14 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci alternatif de yine ilk rotada olduğu gibi E-3 otobüsüne binmek ve 4.Levent’te inip M2 metrosuna binip Hacıosman’da inmekle başlar. Ancak Hacıosman’da indikten sonra otobüs yerine SRY03 Koç Üniversitesi minibüsüne binilir. 27 durak sonra Koç Üniversitesi durağında inilir ve ortalama 14 dakika yürünerek kampüse ulaşılır.

Esenler Otogarı’ndan Koç Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüs Firması Servisleri

Esenler Otogarı’ndan Koç Üniversitesi’ne şehirler arası seyahat etmek için kullandığınız otobüs firmasının servisleriyle ulaşmak istiyorsanız, üniversiteye direkt ulaşımı sağlayacak bir servis olmadığını belirtelim. Ancak Şişli, Mecidiyeköy, Taksim gibi merkezi noktalara otobüs firmanızın servisiyle geçip, bu noktalardan aktarmalarla Koç Üniversitesi’ne geçiş yapabilirsiniz.

Taksi

Esenler Otogarı’ndan Koç Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız, seyahat süreniz 45 dakika ile 1 saat 20 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 110 TL – 186 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Koç Üniversitesi’ne Esenler’den toplu taşıma ile ulaşmak için kullanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Esenler Otogarı’ndan yaklaşık 3 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Otogar İstasyonuna gitmeli ve M1B Yenikapı metrosuna binerek Marmaray Yenikapı İstasyonunda inmelisiniz. Buradan da M2 Hacıosman metrosuna binerek Hacıosman durağında inmelisiniz. Hacıosman Metro durağından da SRY3 minibüsüne veya 150 numaralı Rumelifeneri otobüsüne binerek Koç Üniversitesi durağında inebilirsiniz. Bu duraktan 14 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci rota ise; Otogar durağından 76O otobüsüne binmek ve Otogar Yolu durağında inmektir. Buradan yaklaşık 8 dakika yürüdükten sonra Otogar İstasyonu durağına gelinir. Bu duraktan da M1A Yenikapı metrosuna binilerek Marmaray Yenikapı İstasyonu durağında inilir. Daha sonra M2 Hacıosman metrosuna aktarma yapılır. Hacıosman Metro durağından da SRY03 minibüsüne binilerek Koç Üniversitesi durağında inilir ve yaklaşık 14 dakikalık yürüme mesafesinden sonra kampüse ulaşılır.

Harem Otogarı’ndan Koç Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Şehirler arası seyahatinizin son durağı Harem Otogarı ise ve bu noktadan Koç Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz ulaşım şekilleri ve rotalar şu şekildedir:

Otobüs Firması Servisleri

Seyahat ettiğiniz otobüs firmasının şehir içi servislerinden yararlanarak Harem Otogarı’ndan Anadolu yakasının merkezi noktalarına geçiş yaparak Koç Üniversitesi’ne aktarma yapabilirsiniz. Bunun için otobüs firmasının servisleriyle Kadıköy, Üsküdar, Uzunçayır Metrobüs duraklarından birine gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Taksi

Harem Otogarı’ndan Koç Üniversitesi’ne taksiyle gitmek isterseniz yolda geçireceğiniz süre 47 dakika ile 1 saat 5 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz tutar 114 TL – 155 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Koç Üniversitesi’ne Harem Otogarı’ndan toplu taşımayla gidebilmek için kullanılabilecek rotalar şu şekildedir: • Harem Otogarı’nda indikten sonra Harem durağından 2, 6 ,9A, 11L, 11ST, 11Y, 11Ü, 11C, 11D numaralı otobüslerden biriyle Üsküdar Marmaray durağına aktarma yapıp Marmaray’la Yenikapı İstasyonuna geçiş yapmalısınız. Yenikapı’da indikten sonra M2 Hacıosman metrosuna aktarma yaparak Hacıosman’a geçmelisiniz. Hacıosman’dan SRY03 numaralı minibüse veya 150 numaralı otobüse binerek Koç Üniversitesi durağında inmelisiniz. Bu noktadan yaklaşık 14 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci bir alternatif yol ise; Harem Otogarı’ndan yaklaşık 5 dakika yürüyerek Harem Peronlar durağına gitmek ve 13M, 16F, 16M, 16U, 18, 18Ü otobüslerinden herhangi birine binerek Uzunçayır Metrobüs durağında inmektir. Uzunçayır’dan da D31 numaralı sarı dolmuşlara binerek Taksim’de inilebilir. Taksim’den M2 Hacıosman metrosuna aktarma yapılır ve Hacıosman durağında inilir. Hacıosman’dan da 150 numaralı otobüsle ya da SRY03 numaralı minibüsle Koç Üniversitesi durağına gidilir. Durakta indikten sonra ortalama 14 dakika yürünerek kampüse ulaşılabilir.

İstanbul’daki Bazı Merkezi Noktalardan Koç Üniversitesi’ne Ulaşım

İstanbul’un merkezi yerleri olan Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş, Taksim, Şişli gibi noktaların herhangi birinden Koç Üniversitesi’ne geçiş yapmak istiyorsanız yararlanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

Kadıköy

Kadıköy’den Koç Üniversitesi’ne gitmek için yararlanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Koç Üniversitesi’ne en hızlı şekilde gitmek için öncelikle Kadıköy’den M4 Kadıköy- Tavşantepe metrosuna binerek Ayrılıkçeşmesi durağına gitmelisiniz. Bu duraktan Marmaray’a aktarma yaparak Yenikapı durağında inmeli ve M2 Hacıosman metrosuna bağlantı yaparak Hacıosman’a geçmelisiniz. Hacıosman Metro durağından da SRY03 numaralı minibüse ya da 150 numaralı otobüse binerek Koç Üniversitesi durağında inmelisiniz. Bu noktadan yaklaşık 14 dakikalık yürüme mesafesini geçerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif bir yol da Kadıköy’den Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi durağına gidip buradan 9K, 15SK, 15ÇK, 20D, 20K numaralı otobüslerden herhangi birine binmek ve Göztepe Köprüsü 1 durağında inmektir. Buradan yaklaşık 4 dakika yürünür ve D36 Taksim sarı dolmuşlarına binilir. Dolmuştan Yıldız Teknik Üniversitesi durağında inildikten sonra SRY16 Sarıyer minibüsüne binilir ve Sular Caddesi durağında inilir. Buradan da SRY03 numaralı Koç Üniversitesi minibüsüne binilir ve Koç Üniversitesi durağında inip yaklaşık 14 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşılır.

Üsküdar

Üsküdar’dan Koç Üniversitesi’ne gidebilmek için kullanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• İlk olarak Üsküdar’dan Kısıklı durağına geçmeniz ve bu duraktan 522 Mecidiyeköy otobüsüne binmeniz gerekmektedir. Otobüsten Köprülü Kavşak durağında indikten sonra yaklaşık 8 dakika yürüyerek Gayrettepe durağına geçmelisiniz. Bu noktada M2 Hacıosman metrosuna aktarma yapmalı ve Hacıosman’da inmelisiniz. Hacıosman’dan da SRY03 numaralı minibüse ya da 150 numaralı otobüse binerek Koç Üniversitesi durağında inmelisiniz. Kampüse yürüyerek ulaşabilirsiniz.

• İkinci rotada ise; Üsküdar’dan Altunizade’ye geçmeli ve buradan da D31 veya D36 numaralı sarı dolmuşlara binilerek Yıldız Teknik Üniversitesi durağında inilmelidir. Buradan SRY16 numaralı minibüse binilip Sular Caddesi durağında inilir ve SRY03 numaralı minibüse binilir. Koç Üniversitesi durağında minibüsten inilip yürüyerek kampüse ulaşılabilir.

Taksim

Taksim’den Koç Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Taksim’den M2 Hacıosman metrosuna binmeli ve Hacıosman durağında inmelisiniz. Buradan SRY03 numaralı minibüse ya da 150 numaralı otobüse aktarma yaparak Koç Üniversitesi durağında inmelisiniz. Yaklaşık 14 dakikalık yürüme mesafesini giderek kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci bir seçenekte ise; Taksim’den Taksim Tünel durağına yürüyüp 70KY ya da 70FE numaralı otobüslere binerek Nakiye Elgün Sokak’ta inebilir ve Osmanbey’e yürüyebilirsiniz. Buradan M2 Hacıosman metrosuna aktarma yaparak Hacıosman’da inebilir ve 150 numaralı otobüs ya da SRY03 numaralı minibüsle Koç Üniversitesi durağına gidebilirsiniz. Yaklaşık 14 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz. Beşiktaş Beşiktaş’tan Koç Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Beşiktaş’tan Koç Üniversitesi’ne gitmek için Beşiktaş Meydan durağına gidip 29D Ferahevler otobüsüne binmeli ve Hacıosman’da inmelisiniz. Hacıosman’dan Hacıosman Metro durağına yürüyerek duraktan geçen SRY03 numaralı minibüse veya 150 numaralı otobüse binmeli ve Koç Üniversitesi durağında inmelisiniz. Yaklaşık 14 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

• Diğer bir yol ise; Beşiktaş Meydan durağından 29C numaralı otobüse binmek ve Tarabya Yolu durağında inmektir. Tarabya Yolu durağından da yaklaşık 3 dakika yürüyerek Hacıosman Metro durağına gelinir. Buradan 150 numaralı Rumelifeneri otobüsüne binilerek Koç Üniversitesi durağında inilir ve yürüyerek kampüse ulaşılır. Şişli Şişli’den Koç Üniversitesi’ne gidebilmek için yararlanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Pek çok noktadan olduğu gibi Şişli’den de Koç Üniversitesi’ne gidebilmenin en kolay yolu Osmanbey’e giderek M2 Hacıosman metrosuna binmek ve Hacıosman’da inmektir. Buradan da 150 numaralı otobüsle veya SRY03 numaralı minibüsle Koç Üniversitesi durağında inilip kampüse yürünebilir.

 • Bir başka yol ise; yine Osmanbey’den M2 Hacıosman metrosuna aktarma yapmak ancak bu sefer Levent durağında inmektir. Levent’ten SRY16 numaralı minibüse binerek Kocataş Sahil durağında inilebilir. Ardından 150 numaralı otobüsle Koç Üniversitesi durağına gidilir ve bu durakta inip yürüyerek kampüse ulaşılabilir.