KAYSERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

Erciyes Üniversitesi Hakkında

1978 yılında Kayseri’de kurulan bir devlet üniversitesi olan Erciyes Üniversitesi, eğitime Kayseri Üniversitesi adıyla başlamış ve 1982 yılında ismini değiştirerek Erciyes Üniversitesi adıyla eğitim vermeye devam etmiştir. Hacettepe Üniversitesi bünyesinde 1968 yılında kurulmaya başlanan Gevher Nesibe Tıp Fakültesi’yle, Erciyes Üniversitesi’nin de temelleri atılmış ve ardından 1977 yılında sırasıyla Kayseri İşletme Fakültesi’nin faaliyete geçmesi ve Kayseri Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'nin üniversitenin bünyesine alınmasıyla Erciyes Üniversitesi’nin temeli kuvvetlendirilmiştir.

Her yıl yaklaşık 65.000 öğrencinin eğitim aldığı üniversitenin akademik yapısı; 19 fakülte, 7 enstitü, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ve rektörlüğe bağlı 6 bölümden oluşmaktadır. Aynı zamanda bünyesinde bir uygulama hastanesi bulunan üniversite, 1350 yatakla gelişmiş bir hizmet sunmaktadır. URAP araştırma verilerine göre, akademik performans değerlendirmesinde Türkiye’deki üniversiteler arasında 9. Sırada yer alan Erciyes Üniversitesi’nin, 44 de araştırma merkezi bulunmaktadır.

Erciyes Üniversitesi Ulaşım Rehberi

Şehir Merkezinden Erciyes Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Kayseri’nin tarihi saat kulesine, şehir sularının bir kısmına ve bir de Atatürk heykeline ev sahipliği yapan Cumhuriyet Meydanı, şehrin can damarıdır. Cumhuriyet Meydanı’ndan Erciyes Üniversitesi’ne gitmek için yararlanabileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Taksi

Cumhuriyet Meydanı’ndan Erciyes Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süre 7 – 9 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 23 TL – 28 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Cumhuriyet Meydanı’ndan üniversiteye toplu taşımayla gitmek isterseniz, tercih edebileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• İlk rota için; öncelikle yaklaşık 6 dakika Meydan Park Önü durağına yürümelisiniz. Bu duraktan 559 numaralı otobüse binmeli ve otobüsten Göğüs Hastanesi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif bir rota için de; yaklaşık 7 dakika Kaleönü Aktarma durağına yürümeli ve buradan 560, 550, 557, 566, 559, 556, 551 ya da 555 numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten Kız Yurdu durağında inip yaklaşık yine 7 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

• Başka bir yol ise tramvay kullanmak olabilir. Bunun için meydandaki tramvay durağına gitmeli ve Cumhuriyet Meydanı / Talas tramvayına binmelisiniz. Tramvaydan Lojmanlar durağında inmelisiniz. Yaklaşık 9 dakika yürüyerek üniversiteye ulaşabilirsiniz.

Kayseri Otogarı’ndan Erciyes Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Kayseri Otogarı’nda indiyseniz ve Erciyes Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, kullanabileceğiniz ulaşım araçları şöyledir:

Taksi

Otogardan üniversiteye taksi kullanarak gidecekseniz, yolda geçireceğiniz süre ortalama 21 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 58 TL olacaktır.

Toplu Taşıma

Otogardan Erciyes Üniversitesi’ne toplu taşıma kullanarak gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en hızlı rotalar şu şekildedir:

• İlk rota için; otogardan yaklaşık 6 dakika yürümeli ve Yeni Terminal durağına gitmelisiniz. Buradan 144 numaralı otobüse binmeli ve 25 durak sonra Belsin Son Durak noktasında inmelisiniz. Ardından bu duraktan 559 numaralı otobüse aktarma yapmalı ve Göğüs Hastanesi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif bir rota da; ilk rotada olduğu gibi yine Yeni Terminal durağına yürümek ve 144 numaralı otobüse binmekle başlar. Ancak bu sefer otobüsten Kiçikapı durağında inilir. Aynı duraktan 615 ya da 540 numaralı otobüslerden birine aktarma yapılır ve otobüsten Kız Yurdu durağında inilir. İndikten sonra yaklaşık 7 dakika yürüyerek üniversiteye ulaşılabilir.

Kayseri Erkilet Havalimanı’ndan Erciyes Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Kayseri Erkilet Havalimanı’nda inip Erciyes Üniversitesi’ne geçiş yapmak isterseniz tercih edebileceğiniz ulaşım araçlarını ve rotaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Taksi

Havalimanından üniversiteye taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz ortalama süre 14 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ortalama ücret de 42 TL’dir.

Toplu Taşıma

Erkilet Havalimanı’ndan üniversiteye toplu taşımayla ulaşmak isterseniz şu rotalardan yararlanabilirsiniz:

• İlk seçenek için; havalimanından yaklaşık 6 dakika yürüyerek Hava Alanı Yolu 4 Son Durak noktasına gelmelisiniz. Buradan 100 ya da 4 numaralı otobüslerden birine binmeli ve Ahi Evran Zaviyesi durağında inmelisiniz. Aynı duraktan; 540, 560, 550, 557, 553, 566, 559, 556 ya da 555 numaralı otobüslerden birine aktarma yapmalı ve otobüsten Kız Yurdu durağında inmelisiniz. İndikten sonra ortalama 7 dakika yürüyerek Erciyes Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.

• Diğer bir seçenek için ise; yine havalimanından yaklaşık 6 dakika yürüyerek Hava Alanı Yolu 4 Son Durak noktasına gelmeli ve 4 numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Tuna durağında inmeli ve yaklaşık 3 dakika yürüyerek tramvay durağına geçiş yapmalısınız. Buradan da Cumhuriyet Meydanı / Talas Cemil Baba tramvayına binmeli ve 7 durak sonra Lojmanlar durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 9 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Kayseri Tren Garı’ndan Erciyes Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Kayseri Tren Garı’ndan Erciyes Üniversitesi’ne gitmek için yararlanabileceğiniz ulaşım araçları ve rotalar şu şekildedir:

Taksi

Tren garından üniversiteye taksiyle gitmek isterseniz, yolda geçireceğiniz ortalama süre 11 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 34 TL’dir.

Toplu Taşıma

Kayseri Garı’ndan üniversiteye toplu taşımayla gitmeyi tercih edecekseniz, kullanabileceğiniz en hızlı rotalar şu şekildedir:

• Gardan kampüse en kısa rota için; öncelikle yaklaşık 12 dakika yürümeli ve Adliye 1 durağına gelmelisiniz. Buradan 200 numaralı otobüse binmeli ve Belsin Son Durak noktasında inmelisiniz. İndikten sonra 559 numaralı otobüse aktarma yapmalı ve Göğüs Hastanesi durağında otobüsten inmelisiniz. Bu noktadan da yaklaşık 2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Diğer en hızlı rota için ise; yine gardan Adliye 1 durağına yürümelisiniz. Bu sefer duraktan 444 ya da 443 numaralı otobüslerden birine binmeli ve Köşk Kışla durağında inmelisiniz. Bu duraktan da 556, 557, 551, 559, 566, 540, 560, 550 ya da 553 numaralı otobüslerden birine aktarma yapmalı ve Kız Yurdu durağında otobüsten inmelisiniz. İndikten sonra ortalama 7 dakikalık bir yürüyüşün ardından kampüse ulaşabilirsiniz.