KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

Kadir Has Üniversitesi Hakkında

Kadir Has Üniversitesi, 1991 yılında Kadir Hasoğlu ve Rezan Hasoğlu tarafından kurulmuş olan Kadir Has Vakfı’nın öncülüğünde hayata geçirilmiştir. Üniversitenin temellerinin atılması için çalışmalar 1992 yılında başlamıştır. Ancak Kadir Has Üniversitesi resmi olarak 1997 tarihinde kurulmuş ve eğitim öğretime başlamıştır. Kadir Has Üniversitesi’nin akademik profili; 6 fakülte, 3 yüksekokul ve 2 enstitüden oluşmaktadır. 

Lisans ve lisans üstü eğitim veren okul Cibali Kampüsü, Selimpaşa Kampüsü ve Bahçelievler Kampüsü olmak üzere 3 yerleşkede faaliyet göstermektedir. Bu yazımızda sizlere Kadir Has Üniversitesi’nin merkez kampüsü olan Cibali Kampüsü’ne ulaşımın detaylarını anlatacağız.

Kadir Has Üniversitesi Ulaşım Rehberi

İstanbul Havalimanı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul Havalimanı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Havalimanı Servisleri

İstanbul Havalimanı’ndan kalkan Havaist servislerinden yararlanarak Kadir Has Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, direkt ulaşım sağlayamasanız da, seyahatinizi oldukça kolaylaştırmanız mümkündür. Bunun için Eminönü tarafına giden Havaist servislerinden yararlanmanız gerekecektir. Eminönü’ne geldikten sonra da aktarma yaparak kısa sürede Kadir Has Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.

Taksi

İstanbul Havalimanı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne taksi kullanarak gitmek istiyorsanız; yolda geçireceğiniz süre 54 – 63 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 130 TL – 151 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Kadir Has Üniversitesi’ne İstanbul Havalimanı’ndan toplu taşıma kullanarak gitmek istiyorsanız, yararlanabileceğiniz rotalar şu şekildedir: • İlk rota için; İstanbul Havalimanı durağına yürümeli ve buradan H-2 Mecidiyeköy Metrobüs otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Hasdal durağında inmelisiniz ve 48E Eminönü otobüsüne aktarma yapmalısınız. Bu otobüsten de Unkapanı – Kadir Has Üniversitesi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif rota için de; İstanbul Havalimanı durağına gitmeli ve H-2 Mecidiyeköy Metrobüs otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Nurtepe Viyadük durağında inmeli ve 36EM Mecidiyeköy otobüsüne aktarma yapmalısınız. Bu otobüsten de Okmeydanı durağında inmeli, yaklaşık 2 dakika yürüyerek karşı durağa geçmeli ve 77 numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Unkapanı durağında inip yaklaşık 7 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Kadir Has Üniversitesi’ne gidecekseniz, İstanbul Havalimanı’nı seyahat için tercih etmeniz mesafeden dolayı daha iyi olacaktır. Ancak Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanmak durumundaysanız, Kadir Has’a geçmek için tercih edebileceğiniz ulaşım yolları şu şekildedir:

Havalimanı Servisleri

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan Havabüs servisleri ile Kadir Has Üniversitesi’ne en hızlı şekilde geçebilmek için Taksim’e giden Havabüsleri tercih etmeniz gerekecektir. Havabüs ile Taksim’e geldikten sonra aktarma yaparak kısa bir sürede üniversiteye ulaşabilirsiniz.

Taksi

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne taksiyle geçmek istiyorsanız; yolda geçireceğiniz süre 60 – 86 dakika arasında değişecekken, ödeyeceğiniz ücret de köprü ve otoyol ücretleri hariç 145 TL- 204 TL arasında değişecektir. Toplu Taşıma Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne toplu taşımayla gitmek için kullanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• İlk rota için; öncelikle Sabiha Gökçen Havalimanı durağından SG-1 numaralı Kadıköy otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Kadıköy’de inmeli ve yaklaşık 3 dakika yürüyerek Kadıköy Çayırbaşı – Eminönü Turyol vapuruna binmelisiniz. Vapurdan Eminönü Haliç İskelesi’nde inip otobüs duraklarına geçmeli ve buradan 99A numaralı otobüse aktarma yapmalısınız. Otobüsten Unkapanı – Kadir Has Üniversitesi durağında inip yaklaşık 5 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci rota için de; Sabiha Gökçen Havalimanı durağından E-3 numaralı otobüse binmeli ve 4. Levent’te inmelisiniz. Buradan metroya geçiş yapmalı ve M2 Yenikapı metrosuna binmelisiniz. Metrodan Taksim durağında indikten sonra yaklaşık 3 dakika yürümeli ve Taksim Tünel durağına gelmesiniz. Bu noktadan da 55T numaralı otobüse binmeli ve Unkapanı – Kadir Has Üniversitesi durağında inip kampüse ulaşmak için yürümelisiniz.

Esenler Otogarı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Esenler Otogarı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne gitmek için kullanabileceğiniz ulaşım araçları şöyledir:

Otobüs Firması Servisleri

Seyahat ettiğiniz otobüs firmasının servislerinden yararlanarak Kadir Has Üniversitesi’ne ulaşımınızı kolaylaştırmanız mümkündür. Bunun için eğer firmanın servisleri varsa, direkt olarak üniversiteye ulaşım olmasa bile Taksim gibi merkezi ve yakın bir noktaya gidebilir, buradan aktarma yaparak kampüse ulaşabilirsiniz. Taksi Esenler Otogarı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız; yolda geçireceğiniz süre ortalama 16 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 42 TL’dir.

Toplu Taşıma

Esenler Otogarı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne toplu taşımayla gitmek için yararlanabileceğiniz rotalar şu şekildedir: • İlk seçenek için; öncelikle yaklaşık 3 dakika yürümeli ve Otogar İstasyonu durağına gelmelisiniz. Buradan metroya geçiş yapmalı ve M1A ya da M1B metrolarından birine binmelisiniz. Metrodan Marmaray Yenikapı İstasyonu durağında inmeli ve yaklaşık 6 dakika yürüyerek Yenikapı Transit noktasına gelmelisiniz. Bu noktadan da 41Y numaralı otobüse binip Unkapanı – Kadir Has Üniversitesi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci seçenek için ise; yine Otogar İstasyonu durağına yürümeli ve M1B Yenikapı metrosuna binmelisiniz. Metrodan Ulubatlı durağında inmeli ve 1 dakika kadar yürüyerek Ulubatlı otobüs durağına geçmelisiniz. Buradan da 35D Balat otobüsüne binmeli ve Küçük Mustafapaşa durağında inmelisiniz. Buradan yaklaşık 6 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Harem Otogarı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Harem Otogarı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne gidebilmek için yararlanabileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Otobüs Firması Servisleri

Şehirler arası seyahatinizde kullandığınız otobüs firmasının servisleriyle Kadir Has Üniversitesi’ne direkt ulaşım pek mümkün olmasa da, merkezi noktalara servislerle gidip daha sonra aktarma yaparak kampüse geçmek mümkündür. Bunun için Harem Otogarı’ndan Kadıköy ya da Üsküdar’a servislerle geçebilir ve daha sonra bu noktalardan vapurla Eminönü’ne gidip, Eminönü’nden aktarmayla hızlı bir şekilde kampüse ulaşabilirsiniz.

Taksi

Harem Otogarı’ndan taksi kullanarak Kadir Has Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız; yolda geçireceğiniz süre 18 – 34 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de otoyol ve köprü ücretleri hariç 46 TL – 85 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Harem Otogarı’ndan Kadir Has’a toplu taşımayla gitmek için kullanabileceğiniz toplu taşımalar ve rotalar şu şekildedir:

• İlk alternatif için; Harem Otogarı’ndan yaklaşık 1 dakika yürümeli ve Harem durağına gitmelisiniz. Buradan 11Ü, 2, 11M, 11P ya da 11Y numaralı otobüslerden birine binmeli ve Üsküdar Marmaray durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 2 dakika yürüyerek Marmaray Üsküdar İstasyonu’na gitmeli ve Marmaray Zeytinburnu hattına binmelisiniz. Marmaraydan Yenikapı İstasyonu durağında inmeli ve yaklaşık 5 dakika yürüyerek Yenikapı Transit durağına geçmelisiniz. Buradan da 41Y numaralı otobüse aktarma yapmalı ve Unkapanı – Kadir Has Üniversitesi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci alternatif için ise; yine Harem durağına yürümeli ve buradan 2, 11Ü, 11ST, 11P ya da 11E numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten yine Üsküdar Marmaray durağında inmeli ve Üsküdar Marmaray İstasyonu’na yürüyerek Zeytinburnu Marmaray hattına binmelisiniz. Marmaraydan Yenikapı İstasyonu durağında indikten sonra M2 Hacıosman metrosuna aktarma yapmalı ve Haliç durağında inmelisiniz. Yaklaşık 5 dakika yürüyerek Haliç Metro İstasyonu durağına geçmeli ve buradan da 28, 35, 37E, 78, 97GE, 146B, 336 ya da 336E numaralı otobüslerden birine aktarma yapmalısınız. Otobüsten Unkapanı durağında inip yaklaşık 7 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Dudullu Otogarı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Dudullu Otogarı’nda indiyseniz ve Kadir Has Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, yararlanabileceğiniz ulaşım alternatifleri şu şekildedir:

Otobüs Firması Servisleri

Seyahat ettiğiniz şehirler arası otobüs firmasının şehir içi servisleri mevcutsa, bu servislerden yararlanarak Kadıköy veya Üsküdar’a geçiş yapabilir ve buralardan da Kadir Has Üniversitesi’ne vapurla ve otobüsle aktarma yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Taksi

Dudullu Otogarı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız; yolda geçireceğiniz süre 30 – 48 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de otoyol ve köprü ücretleri hariç 76 TL – 116 TL arasında değişecektir. Toplu Taşıma Dudullu Otogarı’ndan Kadir Has Üniversitesi’ne toplu taşıma kullanarak gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en hızlı güzergahlar şöyle olacaktır:

• En kısa rota için; Dudullu Otogar durağından 14A, 14AK, 14ŞB ya da 19S numaralı otobüslerden birine binmeli ve Yüzbeşevler durağında inmelisiniz. Yaklaşık 1 dakika yürüdükten sonra sarı dolmuşların kalktığı noktaya gelmeli ve D36 numaralı Taksim dolmuşuna binmelisiniz. Dolmuştan Akaretler durağında inmeli ve 28, 28T ya da 30D numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten Unkapanı durağında inip yaklaşık 7 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif bir rota için de; yine Dudullu Otogar durağına geçmeli ve buradan 19S numaralı Kadıköy otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Kozyatağı Metro durağında inmeli ve yaklaşık 2 dakika yürüyerek Beyaz Evler durağına gelmelisiniz. Buradan D35 numaralı sarı dolmuşlara binerek Karakuyusu durağında inmelisiniz. İndikten sonra 77A Vezneciler otobüsüne aktarma yapmalı ve Unkapanı durağına gitmelisiniz. Buradan yaklaşık 7 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un Bazı Merkezi Noktalarından Kadir Has Üniversitesi’ne Ulaşım

İstanbul’un Kadıköy, Üsküdar, Şişli gibi bazı merkezi noktalarından Kadir Has Üniversitesi’ne gitmek için kullanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

Kadıköy

• Kadıköy’den Kadir Has Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz ilk yol; metro hattına gitmek ve M4 Tavşantepe metrosuna binerek Ayrılık Çeşmesi durağına geçmekle başlar. Ayrılık Çeşmesi noktasından Marmaraya aktarma yapılır ve Zeytinburnu hattına binilir. Marmaraydan Yenikapı İstasyonu durağında inilir ve yaklaşık 5 dakika yürüyerek Yenikapı Transit noktasına geçiş yapılır. Buradan da 41Y numaralı otobüse binilir ve Unkapanı – Kadir Has Üniversitesi durağında inilir. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşılabilir.

• Alternatif bir rota için; Kadıköy’den Karaköy – Eminönü’ne seferler düzenleyen Turyol ya da Şehir Hatlarını kullanarak Eminönü’ne geçebilirsiniz. Eminönü’nden de 99A numaralı otobüse aktarma yaparak Unkapanı – Kadir Has Üniversitesi durağında inebilirsiniz. İndikten sonra kampüse yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Üsküdar

• Üsküdar’dan Kadir Has Üniversitesi’ne geçmek için; aynı Kadıköy’de olduğu gibi vapurla Eminönü’ne geçebilir ve Eminönü’nden 99A numaralı otobüs hattına aktarma yapabilirsiniz. Otobüsten Unkapanı – Kadir Has Üniversitesi durağında inip yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif rotada ise biraz yürüme yolu mevcuttur. Bunun için öncelikle yaklaşık 7 dakika yürümeli ve Kısıklı’ya gitmelisiniz. Kısıklı’dan 522 numaralı otobüse binmeli ve Mecidiyeköy Metrobüs durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 2 dakika yürüyerek Karakuyusu durağına gelmeli ve 77A numaralı otobüse aktarma yapmalısınız. Bu otobüsten de Unkapanı durağında inmelisiniz. Buradan yaklaşık 7 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Şişli

• Şişli’den Kadir Has Üniversitesi’ne en hızlı şekilde gitmek için; yaklaşık 4 dakika yürümeli ve Osmanbey durağına gelmelisiniz. Buradan 46T numaralı otobüse binmeli ve Unkapanı durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 7 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif rota için; Şişli’den yaklaşık 5 dakika yürümeli ve Kurtuluş Caddesi durağına gelmelisiniz. Buradan 70KY numaralı otobüse binmeli ve Unkapanı durağında inmelisiniz. İndikten sonra 7 dakika kadar yürüyerek üniversiteye ulaşabilirsiniz.

Taksim

• Taksim’den Kadir Has Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz en hızlı yol; Taksim Meydanı’ndan Taksim Tünel’e yürümek ve 32T, 35C, 46T, 70KY, 72T, 73, 73F, 76D, 76E, 79T, 80T, 87, 89C, 89T, 92T, 93T ya da 97T numaralı otobüslerden birine binmektir. Otobüslerden Unkapanı durağında inip yürüyerek kampüse ulaşılabilir. • İkinci rota için de; yine Taksim Tünel’e gitmeli ve 55T numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Unkapanı – Kadir Has Üniversitesi durağında inip yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Beşiktaş

• Beşiktaş’tan Kadir Has Üniversitesi’ne gitmek için; yaklaşık 3 dakika yürümeli ve Akaretler durağına gelmelisiniz. Buradan 28, 30D ya da 28T numaralı otobüslerden birine binmeli ve Unkapanı durağında inmelisiniz. Unkapanı’ndan yaklaşık 7 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci bir rota için; yine Beşiktaş’tan Akaretler’e yürümelisiniz ve 129T numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Taksim’de inmeli ve yaklaşık 4 dakika yürüyerek Taksim Tünel durağına gelmelisiniz. Buradan da 55T numaralı otobüse aktarma yapmalı ve otobüsten Unkapanı – Kadir Has Üniversitesi durağında inmelisiniz. Kampüse ulaşmak için yaklaşık 5 dakika yürümelisiniz.