İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

İzmir Ekonomi Üniversitesi Hakkında

2001 yılında faaliyete geçen İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ege Bölgesi’nin ilk vakıf üniversitesidir. İzmir Ticaret Odası ve Sağlık Vakfı tarafından kurulan üniversitenin iki kampüsü bulunmaktadır. Bunlardan ilki merkez olan Balçova Kampüsü iken, diğeri de Güzelbahçe Kampüsü’dür.Yılda yaklaşık 9300 öğrenciye ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim veren İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin akademik profili; 8 fakülte, 4 enstitü, 2 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 10 araştırma merkezinden oluşmaktadır. Eğitimin yanında sosyal gelişim bakımından da aktif olan okulda, Amerikan futbolu, satranç, yelken takımları gibi takımların olduğu 50 de öğrenci kulübü bulunmaktadır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Ulaşım Rehberi

Şehir Merkezinden İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

İzmir’in merkezi konumundaki Konak’tan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne gitmek için kullanabileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Taksi

Konak’tan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süre 15 – 21 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 46 TL – 61 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Konak’tan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne gitmek isterseniz tercih edebileceğiniz toplu taşıma araçları şu şekildedir:

• İlk alternatifiniz otobüsle ulaşım olabilir. Bunun için yararlanabileceğiniz ESHOT hatları; 969, 669 ve 169 numaralı hatlardır. Bunlardan birine binerek İzmir Ekonomi Üniversitesi Kampüsü’ne ulaşabilirsiniz.

• İkinci rota için; Konak İskelesi’ne yakın bir noktada bulunuyorsanız, buradan Üçkuyular vapuruna binmelisiniz. Vapurdan indikten sonra 480 numaralı ESHOT hattına aktarma yaparak kampüse ulaşabilirsiniz.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Adnan Menderes Havalimanı’ndan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne gitmek için kullanabileceğiniz ulaşım araçları şöyledir:

Havalimanı Servisi

Adnan Menderes Havalimanı’ndan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne havalimanı servisleriyle direkt ulaşım olmasa da, Karşıyaka’ya giden HAVAŞ servislerine binip aktarma yaparak kampüse ulaşabilirsiniz. HAVAŞ’la Karşıyaka’da indikten sonra Cumaovası yönünde sefer yapan İZBAN hattına binmelisiniz. Trenden Hilal ya da Halkapınar istasyonlarında indikten sonra Fahrettin Altay yönüne giden metroya aktarma yapmalısınız. Metrodan Fahrettin Altay durağında indikten sonra 969 ya da 480 numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten de Ekonomi durağında indikten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

Taksi

Havalimanından İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne taksiyle gitmek isterseniz, yolda geçireceğiniz süre 26 – 33 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 75 TL – 96 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Toplu taşıma kullanarak havalimanından İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Havalimanından geçen İZBAN hattını kullanarak Alsancak noktasına geçiş yapmalısınız. Alsancak’ta indikten sonra Balçova otobüsüne binerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Aynı şekilde yine İZBAN hattını kullanabilir ve Halkapınar’a geçiş yapabilirsiniz. Halkapınar’dan da önce metroya binip Fahrettin Altay durağına gitmeli, ardından da 480 ya da 969 numaralı otobüslerden birine aktarma yapıp Ekonomi durağında inmelisiniz. Bu şekilde kampüse ulaşabilirsiniz.

İzmir Şehirler Arası Otogarı’ndan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Otogardan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Otogar Servisleri

Seyahatte kullandığınız otobüs firmasının şehir içi servisleri mevcutsa, bu servislerden yararlanarak İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne direkt geçemeseniz de aktarma yapabilirsiniz. Bunun için servisle Bornova durağına gitmeli ve buradan Fahrettin Altay metrosuna binmelisiniz. Metrodan Fahrettin Altay durağında indikten sonra 480 ya da 969 numaralı otobüsleri kullanarak kampüse ulaşabilirsiniz.

Taksi

İzmir Otogarı’ndan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne taksi kullanarak gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süre tercih edilen rotaya göre 25 – 44 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 73 TL – 124 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Toplu taşıma kullanarak İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne geçiş yapmak isterseniz, tercih edebileceğiniz en kısa rota için; otogardan 302 numaralı otobüse binmeli ve Konak noktasında inmelisiniz. Burada indikten sonra 169 numaralı otobüse aktarma yapmalı ve otobüsten de Ekonomi durağında inmelisiniz. Bu şekilde kampüse ulaşabilirsiniz.

İzmir’in Bazı Noktalarından İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne Ulaşım

Buca

Buca’dan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne ulaşmak için tercih edebileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

• Taksi Buca’dan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne taksi kullanarak geçiş yapmak isterseniz, yolda geçireceğiniz süre 40 – 54 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de tercih edilen yola göre 114 TL – 153 TL arasında olacaktır.

• Toplu Taşıma Buca’dan toplu taşıma kullanarak İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız; 36, 466, 72, 104, 304, 105, 838, 171, 285, 374 veya 465 numaralı otobüslerden herhangi birine binmeli ve Konak noktasında inmelisiniz. Buradan da 169, 669 veya 969 numaralı otobüslerden birine binerek kampüse ulaşabilirsiniz. Gaziemir

• Taksi Gaziemir’den taksi kullanarak İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne geçiş yapmak isterseniz, yolda geçireceğiniz süre ortalama 21 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 63 TL’dir.

• Toplu Taşıma Gaziemir’den İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne toplu taşıma kullanarak ulaşmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz en rahat rota; 152 numaralı otobüse binip Konak noktasına gelmek ve 169, 669 ya da 969 numaralı otobüslerden birine aktarma yaparak Ekonomi durağında inmektir. Bu şekilde kampüse ulaşabilirsiniz.