İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

İstanbul Teknik Üniversitesi Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Osmanlı zamanında, III. Mustafa döneminde, 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Hümayun adıyla mühendislik eğitimi veren bir üniversite olarak kurulmuştur. 247 yıldır eğitim öğretim hayatına devam eden Dünya'nın en eski teknik üniversitesi olma unvanını taşımaktadır. Akademik hayatına 5 ayrı kampüs yerleşkesinde ve 2011 yılında Kıbrıs'ta açmış olduğu kampüsle devam eden İstanbul Teknik Üniversitesi güçlü akademik personel kadrosuyla eğitim- öğretim vermektedir.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde 13 fakülte 13 Araştırma Merkezi, 360 Laboratuar, 6 Enstitü, Türk Müziği Devlet Konservatuarı ve Yabancı Diller Yüksek okulu bulunmaktadır. Maçka, Ayazağa, Gümüşsuyu, Taşkışla ve Tuzla olmak üzere 5 ayrı konumda kampüsü bulunmaktadır.

Gelin birlikte İstanbul Teknik Üniversitesi kampüslerine ulaşım rotalarını inceleyelim;

İstanbul Havalimanı'ndan İstanbul Teknik Üniversitesine Maçka Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Havalimanı Servisleri

İstanbul Havalimanı'ndan herhangi bir servis direkt olarak İTÜ Maçka kampüsüne gitmemektedir. Ancak Havabüsleri kullanarak kolay ulaşım sağlayabileceğiniz Beşiktaş'a geçiş yapabilirisiniz. Buradan Taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak çok kolay bir şekilde İTÜ Maçka Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Taksi

İstanbul Havalimanı'ndan İTÜ Maçka Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 141 TL ile 178 TL arasında değişkenlik gösterecekken; seyahat süreniz 39 dakika ile 56 dakika arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

İstanbul Havalimanı’ndan İTÜ Maçka kampüsüne toplu taşımayla gitmek isterseniz de kullanabileceğiniz pek çok alternatif rota bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

• İstanbul Havalimanı’ndan otobüs duraklarına yürüyün ve H-2 Mecidiyeköy Metrobüs otobüslerine binin. 6 durak sonra Çağlayan durağında inin ve 34G Söğütlüçeşme Metrobüsüne binin. 15 Temmuz Şehitler köprüsü durağında inin, Boğaziçi Köprüsü dolmuş durağına geçin buradan D36 Taksim dolmuşlarına binin. 4 durak sonra Akaretler durağında inip 850 metre yürüdükten sonra Maçka kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

 • İstanbul Havalimanı’ndan otobüs duraklarına geçerek H-8 Hacıosman Sarıyer otobüslerine binin ve 23 durak sonra Alt sokak durağında inin. Bu duraktan 40 Taksim otobüslerine binin ve Akaretler durağında inerek 850 metre yürüdükten sonra İTÜ Maçka kampüsüne ulaşmış olacaksınız. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan İTÜ Maçka Kampüsü'ne Nasıl gidilir? Servisler Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan İTÜ Maçka kampüsüne gitmek istiyorsanız Havaistleri kullanarak Beşiktaş'a geçip buradan taksi ya da toplu ulaşım araçlarını kullanarak çok kolay bir şekilde İTÜ Maçka kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan İTÜ Ayazağa Kampüsü'ne Nasıl Gidilir?

Servisler

Sabiha gökçen Havalimanı'ndan İTÜ Ayazağa kampüsüne gitmek istiyorsanız Havaistleri kullanarak Ayazağa kampüsüne en yakın rotaya geçiş yaparak; buradan taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanıp çok kolay bir şekilde İTÜ Ayazağa kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Taksi

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan İTÜ Maçka Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 137 TL ile 162 TL arasında değişkenlik gösterecekken; seyahat süreniz 55 dakika ile 1 saat 11 dakika arasında değişecektir. Toplu Taşıma Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İTÜ Maçka Kampüsüne toplu taşımayla gitmek isterseniz de kullanabileceğiniz alternatif rotalar şunlardır;

• Sabiha Gökçen Havalimanından Otobüs duraklarına geçin. Buradan E-11 Kadıköy otobüslerine binin ve 8 durak sonra Yenisahra durağında inin. Daha sonra Yeni sahra dolmuş duraklarına geçerek D36 Taksim dolmuşlarına binin ve 10 durak sonra Akaretler durağında inip 850 metre yürüdükten sonra İTÜ Maçka Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rotanız ise yine otobüs duraklarına geçmeniz ve SG-2 Taksim otobüslerine binmeniz olacaktır. 4 durak sonra Abdülhak Hamit Caddesi durağında inin. Yaklaşık 9 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Gümüşsuyu Peron dolmuş duraklarına yürüyün ve D53 Teşvikiye dolmuşlarına binin. 4 durak sonra Teşvikiye durağında inerek, yaklaşık 450 metre yürüyüp İTÜ Maçka kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Esenler Otogarı'ndan İTÜ Maçka Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Otobüs Servisleri

Kullanmış olduğunuz otobüs firmasının Beşiktaş'a götüren servisleri var ise kullanarak buradan pratik bir şekilde İTÜ Maçka Kampüsüne aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

Esenler Otogarı'ndan İTÜ Maçka Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 65 TL ile 84 TL arasında değişkenlik gösterecekken; seyahat süreniz 19 dakika ile 24 dakika arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Esenler Otogar'ından İTÜ Maçka kampüsüne gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz de sizler için alternatif rotaları derledik. Gelin birlikte inceleyelim;

• Esenler otogarından Otogar metro istasyonuna geçiş yapın. Bu istasyondan M1B Yenikapı metrosuna binin ve 7 durak sonra Marmaray Yenikapı istasyonunda inin. Bu istasyondan M2 Hacıosman metrosuna aktarma yapın. 5 durak sonra Osmanbey istasyonunda inin ve yaklaşık 15 dakika yürüyerek İTÜ Maçka Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rota ise; otogar metro istasyonundan M1A Atatürk Havalimanı metrosuna binin ve 3 durak sonra Merter Metro istasyonunda inin. Buradan Merter Metrobüs durağına geçin ve 34BZ Zincirlikuyu Metrobüsüne aktarma yapın. 12 durak sonra Zincirlikuyu durağında inin ve Zincirlikuyu otobüs durağına yürüyün. Buradan 43R Rumelihisarüstü otobüslerine binerek, Beşiktaş Meydan durağında 30M Beşiktaş İskele otobüslerine aktarma yapın. 3 durak sonra Maçka durağında inin ve 100 metre yürüyerek İTÜ Maçka kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

Harem Otogarı'ndan İTÜ Maçka Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Otobüs Firması Servisleri

Harem otogarından İTÜ Maçka Kampüsüne gitmek istiyorsanız seyahat ettiğiniz şehirler arası otobüs firmasının şehir içi servislerinden yararlanarak Beşiktaş gibi bir merkezi noktaya gidebilir ve üniversite servislerinden ya da İETT otobüslerinden yararlanarak kampüse ulaşabilirsiniz.

Taksi

Harem Otogarı'ndan İTÜ Maçka Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 46 TL ile 63 TL arasında değişkenlik gösterecekken; seyahat süreniz 30 dakika ile 40 dakika arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Harem otogarından İTÜ Maçka Kampüsüne toplu taşıma kullanarak geçmeyi düşünüyorsanız sizlere en uygun rotaları belirledik. Gelin birlikte bu rotaları inceleyelim;

• Harem otobüs duraklarına geçin ve buradan 11Ü Esatpaşa otobüslerine binin. 6 durak sonra Üsküdar Marmaray durağında inin ve Üsküdar vapur iskelesine yürüyerek Beşiktaş- Üsküdar vapuruna binin. Beşiktaş iskelesinde inin ve otobüs duraklarına yürüyün. Bu duraktan 30M Beşiktaş İskele otobüslerine binin. Maçka durağında inin ve yaklaşık 100 metre yürüdükten sonra İTÜ Maçka Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rota ise yine 11Ü Esatpaşa otobüslerine binin. Ancak bu kez Altunizade Cami durağında inin ve dolmuş duraklarına yürüyün. Bu duraktan D36 Taksim dolmuşlarına binin. 4 durak sonra Beşiktaş Meydan durağında inerek otobüs duraklarına geçiş yapın. 30M Beşiktaş İskele otobüslerine binerek yine Maçka'da inin. 100 metre sonra İTÜ Maçka Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

İstanbul'daki Bazı Merkezi Noktalardan İTÜ Maçka Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Taksim'den İTÜ Maçka Kampüsüne Nasıl Gidilir?

İstanbul'un Merkezi noktalarından biri olan Taksim'den İTÜ Maçka Kampüsüne gidilebilecek bir kaç farklı rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu farklı ulaşım rotalarına bir göz atalım;

• Taksim Meydanının 140 metre ilersinde bulunan Taksim Metrosuna yürüyün. Buradan M2 Hacıosman metrosuna binin. Osmanbey durağında inin ve yaklaşık 1,5 km yürüdükten sonra Maçka Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif yol ise; Taksim meydanına 150 metre uzaklıkta bulunan Taksim Tünel otobüs duraklarına geçiş yapın. Bu duraktan 55T Gaziosmanpaşa otobüslerine binin ve Harbiye durağında inin. Yaklaşık 15 dakika yürüdükten sonra İTÜ Maçka Kampüsüne ulaşmış olacaksınız. Kadıköy'den İTÜ Maçka Kampüsüne Nasıl Gidilir? İstanbul'un Merkezi noktalarından biri olan Kadıköy'den İTÜ Maçka Kampüsüne gidilebilecek bir kaç farklı rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu farklı ulaşım rotalarına bir göz atalım;

• Kadıköy'de bulunduğunuz konumdan Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi otobüs duraklarına geçin. Bu duraktan 15SK Sultanmurat otobüslerine binin ve Göztepe Köprüsü1 durağında inerek Göztepe köprüsü dolmuş duraklarına geçiş yapın. Buradan geçen D36 Taksim dolmuşlarına binin ve Akaretler durağında inerek 30M Beşiktaş İskele otobüslerine aktarma yapın. 2 durak sonra gelen Maçka durağında inerek İTÜ Maçka kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif yol ise; yine Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi otobüs duraklarından 15SK Sultanmurat otobüslerine binmeniz olacaktır. Ancak bu kez Alvarlızade Camii durağında inin ve bu duraktan 129T Taksim otobüslerine aktarma yapın. 12 durak geçtikten sonra yine Akaretler durağında inerek 30M Beşiktaş İskele otobüslerine binin ve Maçka durağında inin. Yaklaşık 100 metre yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı'ndan İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Havalimanı Servisleri

İstanbul Havalimanı'ndan herhangi bir servis direkt olarak İTÜ Ayazağa kampüslerine gitmemektedir. Ancak Havabüsleri kullanarak kolay ulaşım sağlayabileceğiniz noktalara geçiş yapabilirisiniz. Buradan taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak çok kolay bir şekilde İTÜ Ayazağa Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Taksi

İstanbul Havalimanı'ndan İTÜ Ayazağa Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 130 TL ile 173 TL arasında değişkenlik gösterecekken; seyahat süreniz 38 dakika ile 56 dakika arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

İstanbul Havalimanı’ndan İTÜ Ayazağa kampüsüne toplu taşımayla gitmek isterseniz de kullanabileceğiniz pek çok alternatif rota bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

• İstanbul Havalimanı'na 270 metre yakınlıkta bulunan İstanbul Havalimanı otobüs duraklarına yürüyün ve bu duraktan H-2 Mecidiyeköy Metrobüs otobüslerine binin. Yaklaşık 1 saat süren yolculuğunuzun ardından Hasdal durağında inerek 47L Hacıosman metro otobüslerine aktarma yapın. 13 durak sonra gelen İTÜ rektörlüğü durağında inin ve 900 metre yürüdükten sonra İTÜ Ayazağa kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif yol ise; yine yapmanız gereken İstanbul Havalimanı otobüs duraklarına geçmeniz ve bu duraktan H-2 Mecidiyeköy Metrobüs otobüslerine binmeniz olacaktır. Ancak bu sefer 7 durak sonra Mecidiyeköy Metrobüs durağında inin ve Şişli metrosuna yürüyün. Daha sonra M2 Hacıosman metrosuna binin ve 5 durak sonra İTÜ Ayazağa İstasyonunda inip 1 km yürüdükten sonra Ayazağa kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan İTÜ Ayazağa Kampüsü'ne Nasıl Gidilir?

Servisler

Sabiha gökçen Havalimanı'ndan İTÜ Ayazağa kampüsüne gitmek istiyorsanız Havaistleri kullanarak Ayazağa kampüsüne en yakın rotaya geçiş yaparak; buradan taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanıp çok kolay bir şekilde İTÜ Ayazağa kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Taksi

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan İTÜ Ayazağa Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 144 TL ile 162 TL arasında değişkenlik gösterecekken; seyahat süreniz 40 dakika ile 50 dakika arasında değişecektir. Toplu Taşıma Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İTÜ Ayazağa Kampüsüne toplu taşımayla gitmek isterseniz de kullanabileceğiniz alternatif rotalar şunlardır;

• Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Sabiha Gökçen Havalimanı otobüs duraklarına geçiş yapın. Bu duraktan SG-2 Taksim otobüslerine binin ve yaklaşık 1,5 saat sürecek olan yolculuğunuzun ardından Levent durağında inin. Buradan Levent Metro İstasyonuna yürüyün ve M2 Hacıosman metrosuna binin. Daha sonra İTÜ Ayazağa İstasyonunda inin ve 1 km yürüyerek İTÜ Ayazağa kampüsüne ulaşabilirsiniz.

• Sabiha Gökçen Havalimanı otobüs duraklarına geçin ve E-3 4.Levent Metro otobüslerine binin. Daha sonra 4. Levent Durağında inerek 4.Levent minibüs duraklarına yürüyün ve bu duraktan SRY14 Tarabya minibüslerine binin. 5 durak sonra İTÜ Rektörlüğü durağında inerek 1 km yürüdükten sonra İTÜ Ayazağa kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

Esenler Otogarı'ndan İTÜ Ayazağa Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Otobüs Servisleri

Kullanmış olduğunuz otobüs firmasının merkezi noktalara götüren servisleri var ise kullanarak buradan pratik bir şekilde İTÜ Ayazağa Kampüsüne aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

Esenler Otogarı'ndan İTÜ Ayazağa Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 72 TL ile 80 TL arasında değişkenlik gösterecekken; seyahat süreniz 35 dakika ile 40 dakika arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Esenler Otogar'ından İTÜ Ayazağa kampüsüne gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz de sizler için alternatif rotaları derledik. Gelin birlikte inceleyelim;

• Esenler Otogarı'na 190 metre yakınlıkta bulunan Otogar metro istasyonuna yürüyün ve bu istasyondan M1A Yenikapı metrosuna binin. 7 durak sonra Marmaray Yenikapı istasyonunda inin ve bu istasyondan M2 Hacıosman İstasyonuna aktarma yapın. Yaklaşık 22 dakika sürecek olan yolcuğunuz sonrasında İTÜ Ayazağa istasyonunda inin ve 1 km yürüdükten sonra İTÜ Ayazağa Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rotanız ise; yine yukarda belirttiğimiz başlangıç noktasında olduğu gibi M1A Yenikapı metrosuna binmeniz ve M2 Hacıosman metrosuna aktarma yapmanız olacaktır. Ancak bu rotada diğerinden farklı olarak Levent İstasyonunda inin ve otobüs duraklarına yürüyün. Bu duraktan 42Z Kazım Karabekir otobüsüne binin ve İTÜ rektörlüğü durağında inerek 1 km yürüdükten sonra İTÜ Ayazağa kampüsüne ulaşmış olacaksınız. Harem Otogarı'ndan İTÜ Ayazağa Kampüsüne Nasıl Gidilir? Otobüs Firması Servisleri Harem otogarından İTÜ Ayazağa Kampüsüne gitmek istiyorsanız seyahat ettiğiniz şehirler arası otobüs firmasının şehir içi servislerinden yararlanarak bir merkezi noktaya gidebilir ve üniversite servislerinden ya da İETT otobüslerinden yararlanıp kampüse ulaşabilirsiniz. Taksi Harem Otogarı'ndan İTÜ Ayazağa Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 64 TL ile 100 TL arasında değişkenlik gösterecekken; seyahat süreniz 33 dakika ile 40 dakika arasında değişecektir. Toplu taşıma Harem otogarından İTÜ Ayazağa Kampüsüne toplu taşıma kullanarak geçmeyi düşünüyorsanız sizlere en uygun rotaları belirledik. Gelin birlikte bu rotaları inceleyelim;

• Harem Otogarı'ndan Harem otobüs duraklarına yürüyün. Bu duraktan 11ST Dumlupınar otobüslerine binin ve Üsküdar Marmaray durağında inin. Marmaray Zeytinburnu hattına aktarma yaparak 7 durak sonra Marmaray Yenikapı İstasyonunda inin. Buradan Metro istasyonlarına yürüyün ve M2 Hacıosman metrosuna binin. 11 durak sonra İTÜ Ayazağa İstasyon durağında inerek 1 km yürüyün ve İTÜ Ayazağa Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

 • Bir başka alternatif rota ise; yine otogardan Harem otobüs duraklarına geçin ve duraktan 5 Valievleri otobüslerine binin. Üsküdar Marmaray durağında inerek Üsküdar vapur iskelesine yürüyün ve Beşiktaş Üsküdar vapuruna binin. Beşiktaş iskelesinde inerek otobüs duraklarına geçin ve bu duraktan 40B Sarıyer otobüslerine aktarma yapın. Yaklaşık 24 dakika sürecek olan yolculuğunuz sonrasında İTÜ rektörlüğü durağında inerek 1 km yürüyün ve İTÜ Ayazağa kampüsüne ulaşmış olacaksınız. İstanbul'daki Bazı Merkezi Noktalardan İTÜ Ayazağa Kampüsüne Nasıl Gidilir? Taksim'den İTÜ Ayazağa Kampüsüne Nasıl Gidilir? İstanbul'un Merkezi noktalarından biri olan Taksim'den İTÜ Ayazağa Kampüsüne gidilebilecek bir rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu ulaşım rotasına bir göz atalım;

• Taksim Meydan'a 140 metre uzaklıkta bulunan metro istasyonuna geçin ve bu istasyondan M2 Hacıosman metrosuna binin. 7 durak sonra İTÜ Ayazağa istasyonunda inin ve 1 km yürüyerek İTÜ Ayazağa kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Kadıköy'den İTÜ Ayazağa Kampüsüne Nasıl Gidilir?

İstanbul'un Merkezi noktalarından biri olan Kadıköy'den İTÜ Ayazağa Kampüsüne gidilebilecek bir kaç farklı rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu farklı ulaşım rotalarına bir göz atalım;

• Kadıköy'de bulunduğunuz konumdan Göztepe istasyonuna yürüyün ve buradan Marmaray Zeytinburnu'na binerek 6 durak sonra Marmaray Yenikapı İstasyonu'nda M2 Hacıosman metrosuna aktarma yapın. 11 durak sonra İTÜ Ayazağa İstasyonu'nda inip 1 km yürürseniz İTÜ Ayazağa Kampüsüne ulaşmış olursunuz.

• Bir başka alternatif yol ise; Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi otobüs duraklarından 19S Kadıköy otobüslerine binmeniz olacaktır. 11 durak sonra Söğütlüçeşme durağında inin ve Barış Manço dolmuş durağına yürüyün. Bu duraktan D31 Taksim dolmuşlarına binin ve Yıldız Teknik Üniversitesinde inin. Buradan otobüs duraklarına geçin ve 29E Siteler otobüslerine binerek İTÜ Rektörlüğü durağında inin. Yaklaşık 10 dakika yürüdükten sonra İTÜ Ayazağa Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.