Resmi adı İtalya Cumhuriyeti olan bu ülke, Güney Avrupa'da bulunan İtalya yarım adasında yer almaktadır. İtalya topraklarına Akdeniz'in 2 büyük adası olan Sicilya ve Sardinya adaları da dâhildir. Ülkenin başkenti Roma'dır ve üniter parlamenter anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir. İtalya'da 2 Haziran 1946 yılında Cumhuriyet ilan edilmiştir. Konuşulan dil İtalyanca ve kullanılan para birimi ise Euro'dur. İtalya'ya seyahat etmek için İtalya uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsin.

İtalya Vize İstiyor mu?

İtalya Cumhuriyeti'ne seyahat etmeyi planlayan; Umuma Mahsus (Bordo)pasaporta sahip Türk Vatandaşları vizeye tabiken, Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip tüm Türk vatandaşları İtalya'ya gerçekleştirecekleri ziyaretlerde 180 gün içerisinde 90 gün süre ile vizeden muaftırlar.

İtalya Vize Türleri

İtalya Cumhuriyeti vize işlemlerini seyahat amacına ve süresine göre kategorileri ayırmıştır. İtalya vize türleri şunlardır:

 • İtalya Turistik Vizesi
 • İtalya Aile Ziyareti Vizesi
 • İtalya Ticari Vizesi
 • İtalya Oturma Vizesi
 • İtalya Çalışma Vizesi

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya’ya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları başvuru evraklarını tamamladıktan sonra kısa süreli seyahatleri için (resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret) İtalya Konsolosluğuna İtalya Schengen vizesi müracaatında bulunmaları gerekmektedir. 90 günü aşan seyahatlerde ise uzun süreli İtalyan Ulusal vize müracaatında bulunulması gerekmektedir.

İtalya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • Pasaport: İtalya vize başvurusu yapacak olan kişinin pasaportunun geçerlilik tarihinin bitmesine dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha kalması ve 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzda minimum 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • İtalya Vize Başvuru Formu: İtalya'ya seyahat edecek kişi tarafından doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve ıslak imzalı olarak vize başvuru formunun hazırlanmış olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi: Arkalı-önlü olarak çektirilmiş kimlik fotokopisi
 • Fotoğraf: Fotoğrafın biometrik olarak, 3,5 x 4,5 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça gösteren ve vize başvurusu yapacak kişinin son 3 ay içerisinde çektirilmiş olması gerekmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: İtalya'daki seyahat edeceğiniz tarihler, kapsayacak olan 30.000 Euro teminatlı Schengen seyahat sağlık sigortası poliçesi yapılması zorunludur.
 • Başvuru yapacak kişinin İtalya ziyareti sırasında ulaşım için kullanacağı taşıtla ilgili gidiş-dönüş rezervasyon bilgilerini gösteren belgeler.
 • Vize başvurusu yapacak olan kişinin İtalya seyahat planında konaklama yapacağı yerin rezervasyon, adres, iletişim bilgilerini gösteren belge.
 • Banka hesap Dökümü: Mevcut en düşük 5000 TL bakiyesi olan bir banka hesabınızın minimum 3 aylık hesap hareketlerini gösteren imzalı döküm belgesi.
 • Maaş Bordrosu: İtalya vize başvurusu yapacak kişinin maaş hesabının son 4 aylık hareket dökümü.
 • İşveren yazısı: Başvuru yapan kişinin çalıştığı şirketin imza yetkilisi tarafından imzalanan ve kaşeli olarak düzenlenmiş vize başvurusu talep dilekçesi. 
 • SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 • Ticari vize başvurusu yapacak olanlar: Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı, Son Üç Aylık dönemine ait Orijinal Faaliyet Belgesi, son döneme ait vergi levhası kopyası, Resmi Gazete İlanı kopyası, süresi geçmemiş imza sirküleri kopyası alınması zorunludur.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

**Vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Konsolosluk/Büyükelçiliklerine ya da vize danışmanlık merkezlerine başvurulmalıdır.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya'ya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarımızın vize başvurusu için gerekli tüm evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde teslim etmeleri şartıyla vize başvurularının sonuçlanma süresi yaklaşık olarak 7 ile 10 iş günü gibi bir süre zarfında gerçekleşmektedir. Vize işlemlerinde yaşanabilecek eksik evrak ya da İtalya konsolosluğunun yoğunluğu gibi aksilikleri göz önünde bulundurarak seyahat planı yaptığınız tarihlerden yaklaşık 30 gün öncesinden başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

İtalya Vize Ücretleri

VİZE ÜCRETİ

0-6 YAŞ

6-12 YAŞ

12+ YAŞ

SCHENGEN

80 Euro

120 Euro

160 Euro

ULUSAL

116 Euro

216 Euro

216 Euro

*DİĞER

0 Euro

35 Euro

35 Euro

EĞİTİM(90 gün ve altı)

0 Euro

100 Euro

100 Euro

EĞİTİM(90 gün üstü)

50 Euro

150 Euro

150 Euro

İtalya'nın Vize İstediği / İstemediği Ülkeler

İtalya bir Avrupa ülkesi olduğundan Schengen bölgesindeki tüm ülkeler vizesiz bir şekilde ülkeye girebilmektedir. Bu ülkeler; Belçika, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, Yunanistan, Finlandiya, İsveç, İspanya, Macaristan, Letonya, İzlanda, Litvanya, Malta, Lüksemburg, Lihtenştayn, İsviçre, Hollanda, Portekiz, Norveç, Slovakya, Slovenya, Polonya, Avusturya'dır.