İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Hakkında

2001 yılında faaliyete geçen İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Türkiye’de en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasına adını yazdırmış olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2 kampüste eğitim vermektedir. Bunlar Sütlüce ve Küçükyalı kampüsleridir.

Öğretim felsefesinin temel taşlarından biri İstanbul Ticaret Odası’nın desteği olan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademik profili; 6 fakülte, 4 enstitü, 17 uygulama ve araştırma merkezinden oluşmaktadır. Ayrıca üniversitede yüksek lisansta 51, doktorada 16 program da yer almaktadır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaşım Rehberi

İstanbul Havalimanı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul Havalimanı’ndaysanız ve İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine gitmek istiyorsanız, yararlanabileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Havalimanı Servisleri

İstanbul Havalimanı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için havalimanından kalkan İST-20 numaralı Havaist aracına binerek Eminönü’nde inip aktarma yaparken, Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için de İST-7 numaralı Havaist aracını kullanabilir ve Uzunçayır Metrobüs ya da Yenisahra durağında inerek aktarma yapabilirsiniz.

Kampüse servislerle direkt ulaşım olmasa da, bu şekilde ulaşımınızı bir hayli kolaylaştırmış olursunuz.

Taksi

İstanbul Havalimanı’ndan taksi kullanarak İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine gitmek istiyorsanız, köprü ve otoyol ücretleri hariç taksiye ödeyeceğiniz tutarlar ve yolda geçireceğiniz süreler şu şekilde olacaktır:

• Sütlüce Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süre 49 – 63 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 119 TL – 150 TL arasında değişecektir.

• Küçükyalı Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süre 83 – 120 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 199 TL – 284 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Toplu taşıma kullanarak İstanbul Havalimanı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine gitmenin en hızlı yolları şöyledir:

• Sütlüce Kampüsü’ne en hızlı şekilde gitmek için; ilk olarak İstanbul Havalimanı durağına geçmeli ve buradan H-2 Mecidiyeköy Metrobüs otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Hasdal durağında inmeli ve 48A ya da 48E numaralı otobüslerden birine aktarma yapmalısınız. Bu otobüsten de Alibeyköy durağında inmeli ve 36T, 38T ya da 47E numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Miniatürk durağında araçtan inip yaklaşık 4 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için ise; yine ilk olarak İstanbul Havalimanı durağına geçmeli ve H-2 numaralı Mecidiyeköy Metrobüs otobüsüne binmelisiniz. Otobüsten Mecidiyeköy Metrobüs noktasında inmeli ve yaklaşık 2 dakika yürüyerek Mecidiyeköy durağına geçmelisiniz. Buradan da 251 numaralı Pendik otobüsüne aktarma yapmalı ve Kadir Has Lisesi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine gitmek istiyorsanız, kullanabileceğiniz ulaşım araçları ve rotalar şöyle olacaktır:

Havalimanı Servisleri

Havalimanından kalkan Havabüs araçlarından yararlanarak İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine direkt ulaşamazsınız ancak seyahatinizi daha kolay hale getirebilirsiniz. Bunun için; Sütlüce Kampüsü’ne gidecekseniz Zincirlikuyu Metrobüs durağından geçen Havabüs otobüsüne, Küçükyalı Kampüsü’ne gidecekseniz de Yeni Sahra noktasından geçen Havabüs otobüsüne binmeli ve bu noktalarda inerek kampüse ulaşmak için aktarma yapmalısınız.

Taksi

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine taksiyle gidecekseniz, yolda geçireceğiniz süreler ve otoyol – köprü ücretleri hariç taksiye ödeyeceğiniz tutalar şöyledir:

• Sütlüce Kampüsü’ne taksiyle gidecekseniz; yolda geçireceğiniz süre 63 – 80 dakika arasında iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 151 TL – 192 TL arasında değişecektir.

• Küçükyalı Kampüsü’ne taksiyle gidecekseniz de; yolda geçireceğiniz süre 36 – 49 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret 89 TL – 118 TL arasında değişecektir. Toplu Taşıma Toplu taşıma kullanarak Sabiha Gökçen’den İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne gidecekseniz, kullanabileceğiniz en hızlı rotalar şu şekildedir:

• Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için; Sabiha Gökçen Havalimanı durağına geçmeli ve E-3 numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten 4.Levent durağında inmeli ve yaklaşık 4 dakika yürüyerek 4.Levent Metro durağına gelmelisiniz. Buradan da B46 numaralı minibüse binmeli ve Miniatürk durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için ise; yine Sabiha Gökçen Havalimanı durağına geçmeli ve buradan E-11 numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Yenisahra durağında inmeli ve yaklaşık 2 dakika karşı durağa yürümelisiniz. Bu noktadan da C501 ya da C319 numaralı minibüslerden birine binmeli ve Kadir Has Lisesi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Esenler Otogarı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Seyahatiniz Esenler Otogarı’nda son bulduysa ve İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine geçiş yapacaksanız, tercih edebileceğiniz ulaşım araçları şöyle olacaktır:

Otobüs Firması Servisleri

Seyahat ettiğiniz şehirler arası otobüs firmasının şehir içi servisleri varsa, bunlardan yararlanarak kampüslere ulaşımınızı kolaylaştırabilirsiniz. Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için; varsa Beşiktaş, Mecidiyeköy Metrobüs noktalarına giden servislerden yararlanabilir ve bu noktalardan da vapur, otobüs, minibüs gibi araçlarla aktarma yapabilirsiniz. Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için ise; varsa Eminönü ya da Alibeyköy servislerden yararlanabilir ve daha sonra otobüs ya da minibüsle aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

Esenler Otogarı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süreler ile otoyol ve köprü ücretleri hariç taksiye ödeyeceğiniz tutarlar şöyle olacaktır: • Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için; yolda geçireceğiniz süre 11 – 14 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret 32 TL – 39 TL arasında değişecektir. • Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için; yolda geçireceğiniz süre 40 – 59 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 98 TL – 141 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Toplu taşıma araçlarından yararlanarak Esenler Otogarı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine en hızlı şöyle gidebilirsiniz: • Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için; ilk olarak otogardan Otogar İstasyonu durağına yaklaşık 3 dakika yürümeli ve M1A ya da M1B metrolarından birine aktarma yapmalısınız. Metrodan Ulubatlı durağında inmeli ve yaklaşık 2 dakika yürüyerek karşı durağa geçmelisiniz. Buradan da A27 numaralı minibüse binmeli ve Edirnekapı Kaleboyu durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 1 dakika yürüyerek karşı durağa geçmeli ve 41ST numaralı otobüse binmelisiniz. Bu otobüsten de Miniatürk durağında inip yaklaşık 2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için; yine öncelikle otogardan yaklaşık 3 dakika yürüyerek Otogar İstasyonu durağına geçmeli ve M1A ya da M1B metrolarından birine binmelisiniz. Metrodan Marmaray Yenikapı İstasyonu durağında inmeli ve Gebze Marmaray hattına aktarma yapmalısınız. Marmaraydan da Ayrılık Çeşmesi durağında inmeli ve M4 Tavşantepe metrosuna binmelisiniz. Metrodan Bostancı durağında inip yaklaşık 2 dakika yürüyerek Bostancı Köprüsü durağına geçmelisiniz. Bu duraktan da 16S, 130A, 500L, 500T ya da E-10 numaralı otobüslerden birine binip Kadir Has Lisesi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Harem Otogarı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Harem Otogarı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Otobüs Firması Servisleri

Seyahat firmanızın şehir içi servisleri varsa; Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için Üsküdar, Kadıköy gibi noktalara, Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için de Uzunçayır Metrobüs, Yenisahra gibi noktalara geçip kampüse ulaşmak için aktarma yapmalısınız.

Taksi

Harem Otogarı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süreler ile otoyol ve köprü ücretleri hariç ödeyeceğiniz taksi tutarları şu şekildedir:

• Sütlüce Kampüsü’ne taksiyle gitmek için; yolda geçireceğiniz süre 25 – 30 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 63 TL – 75 TL arasında değişecektir.

• Küçükyalı Kampüsü’ne taksiyle gitmek için; yolda geçireceğiniz süre 19 – 26 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 49 TL – 65 TL arasında değişecektir. Toplu Taşıma Harem Otogarı’ndan toplu taşıma kullanarak İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en kısa rotalar şu şekildedir:

• Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için; öncelikle otogardan yaklaşık 3 dakika yürümeli ve Harem durağına geçmelisiniz. Buradan 2, 11D ya da 11K numaralı otobüslerden birine binmeli ve Altunizade durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürümeli ve metrobüs durağına giderek 34G ya da 34AS numaralı metrobüslerden birine binmelisiniz. Metrobüsten Halıcıoğlu durağında inmeli ve yaklaşık 6 dakika yürüyerek Halıcıoğlu 8 durağına gitmelisiniz. Buradan da 41ST numaralı otobüse aktarma yapmalı ve Miniatürk durağında inerek kampüse ulaşmak için yaklaşık 1 dakika yürümelisiniz.

• Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için de; yine otogardan Harem durağına yürümeli ve buradan C319 numaralı minibüse binmelisiniz. Minibüsten Kadir Has Lisesi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Dudullu Otogarı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Şehirler arası seyahatinizin son durağı Dudullu Otogarı olduysa ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne gidecekseniz, yararlanabileceğiniz ulaşım araçları şöyledir:

Otobüs Firması Servisleri

Seyahat ettiğiniz otobüs firmasının şehir içi servisleri varsa; Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için Kadıköy, Üsküdar ya da Uzunçayır Metrobüs noktalarına, Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için de Maltepe ya da Yenisahra noktasına geçiş yapmalı ve buralardan vapur, minibüs, otobüs ya da metrobüsle aktarma yapmalısınız.

Taksi

Taksi kullanarak Dudullu Otogarı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süreler ile otoyol ve köprü ücretleri hariç taksiye ödeyeceğiniz tutarlar şöyle olacaktır:

• Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için; yolda geçireceğiniz süre 32 – 42 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 79 TL – 103 TL arasında değişecektir.

• Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için; yolda geçireceğiniz süre ortalama 13 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 35 TL’dir. Toplu Taşıma Toplu taşıma araçlarından yararlanarak Dudullu Otogarı’ndan İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en hızlı rotalar şu şekildedir:

• Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için; ilk olarak Dudullu Otogar durağına geçmeli ve buradan 19A numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Uzunçayır Metrobüs durağında inmeli ve yaklaşık 1 dakika yürüyerek Uzunçayır durağına gitmelisiniz. Bu noktadan da 34AS numaralı metrobüse binmeli ve Ayvansaray Eyüp durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 2 dakika yürüyerek Ayvansaray durağına geçmeli ve 41ST numaralı otobüse aktarma yaparak Miniatürk durağında inmelisiniz. Yaklaşık 1 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için ise; Dudullu Otogar durağından yine 19A numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Yenisahra durağında inmeli ve yaklaşık 2 dakika yürüyüp karşı durağa geçerek C501 numaralı minibüse aktarma yapmalısınız. Minibüsten Kadir Has Lisesi durağında inmeli ve kampüse ulaşmak için 5 dakika yürümelisiniz.

İstanbul’un Bazı Merkezi Noktalarından İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne Ulaşım

Taksim, Beşiktaş, Kadıköy gibi İstanbul’un en merkezi konumdaki semtlerinden İstanbul Ticaret Üniversitesi kampüslerine ulaşım alternatifleri şu şekildedir:

Taksim

Taksim’den İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne toplu taşımayla ulaşım için en hızlı rotalar şu şekildedir:

• Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için; Taksim Tünel durağına yürümeli ve bu noktadan 36T ya da 38T numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten Miniatürk durağında inip yaklaşık 1 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için; meydandan yaklaşık 4 dakika yürüyerek Taksim durağına geçmeli ve D31 ya da D36 numaralı sarı dolmuşlardan birine binmelisiniz. Dolmuştan Boğaziçi Köprüsü durağında inmeli ve yaklaşık 1 dakika yürüyerek 15 Temmuz Şehitler Köprüsü durağına geçmelisiniz. Buradan da 251 numaralı Pendik otobüsüne binmeli ve Kadir Has Lisesi durağında inip kampüse ulaşmak için 5 dakika yürümelisiniz.

Beşiktaş

Beşiktaş’taysanız ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne gidecekseniz, tercih edebileceğiniz ulaşım alternatifleri şu şekildedir:

• Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için; Beşiktaş’tan yaklaşık 3 dakika yürümeli ve Akaretler durağına geçmelisiniz. Buradan 55B numaralı otobüse binmeli ve Sünnet Köprüsü durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 1 dakika karşı durağa yürümeli ve B46 numaralı minibüse binmelisiniz. Minibüsten Miniatürk durağında indikten sonra 1 dakika kadar yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için; ilk olarak yaklaşık 4 dakika yürüyerek Beşiktaş Meydan durağına geçmelisiniz. Buradan 30A numaralı otobüse binmeli ve Zincirlikuyu Metrobüs durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek Köprülü Kavşak durağına geçmelisiniz. Bu duraktan 251 numaralı otobüse aktarma yapmalı ve Kadir Has Lisesi durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Kadıköy

Kadıköy’den İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, yararlanabileceğiniz rotalar şöyledir:

• Sütlüce Kampüsü’ne gitmek için; Kadıköy sahilden Turyol’un Eminönü- Karaköy hattına binmelisiniz. Vapurdan Eminönü’nde inip 1 dakika yürüyerek otobüs duraklarına geçmeli ve buradan 47Ç numaralı otobüse aktarma yapmalısınız. Otobüsten Miniatürk durağında inip 1 dakika kadar yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Küçükyalı Kampüsü’ne gitmek için; Kadıköy’den yaklaşık 2 dakika yürümeli ve metro hattına geçmelisiniz. Buradan M4 metrosuna binmeli ve Bostancı durağında inmelisiniz. İndikten sonra 2 dakika yürüyerek Bostancı Köprüsü’ne gitmeli ve 16KH, 16U, 130Ş, 500L, 500T ya da E-10 numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten Kadir Has Lisesi durağında inmeli ve kampüse ulaşmak için yürümelisiniz.