Yolcuların öncelikle planlamaları gereken şey havalimanına varış süreleridir. Çünkü yolcular yurt içi uçuşlarında en az 1 saat yurt dışı uçuşlarında ise en az 2 saat öncesinde havalimanında bulunmaları gerekmektedir. İlk olarak havalimanına girdikten sonra güvenlik noktalarından bagajları ile birlikte kontrolden geçmek zorundadırlar.

Güvenlikten geçtikten sonra kullanmış oldukları havayolu firmasının kiosk makinelerinin (Atlas jet, THY, Anadolu jet, Pegasus, Onur air ya da Sun Express) herhangi birinin yerini güvenliğe danışarak yardım alabilirler. Daha hızlı hareket edebilmek adına bankoları ya da daha sonra bagaj teslimi ve bilet işlemleri için şayet online check-in yapmadıysalar gişe görevlisine kimlik ve PNR kodunu vererek biletlerini teslim alıp bagajlarını ölçtürmeli ve kullanmış oldukları havayolu firmalarına hangi uçuşla gideceklerse o uçağa bagajlarını teslim etmeleri gerekmektedir.

Bagaj ölçüm sırasında herhangi bir aksi durumla karşılaşmamak adına daha önceden bagajlarını tartmalarında fayda bulunmaktadır. Daha sonra biletlerini alıp var ise kabin bagajları ile birlikte uçak kapısına geçiş için bilet ve kabin bagaj kontrolü yapılan 2. kontrol noktasından geçmeleri gerekmektedir. 2 güvenlik kontrolünden uçuş saatlerine minimum 30 dakika kala geçmeleri gerekmektedir. Şayet uçak giriş kapısı 2. güvenlik kontrolüne uzak ise sorun yaşayabilirler bu nedenle 30 dakikadan daha az bir süre kalmamasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Uçuş kapı numarası son dakikalarda bazı aksilikler nedeniyle değişiklik gösterebiliyor böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için havalimanının tüm uçuş bilgilerinin gösterildiği ekrandan kendi uçak bilgilerini sürekli takip etmelerinde fayda bulunmaktadır. Daha sonra uçuş kapısına gidip, kullanmış oldukları havayolu firma görevlilerinin çağırdığı sıraya göre uçak kapısında sıraya girip kimlik ve biletlerini hazırda bekletmelilerdir.

Yolcunun sırası geldiğinde görevliye; kabin bagaj etiketi, bilet ve kimliklerini gösterip son giriş kapısı olan uçak giriş kapısından geçmeli ve uçağa bilmelilerdir. Ayrıca turna.com'dan uçuşlarını satın alan ve yine turna.com üzerinden PNR kodu ve soy isimleri ile birlikte online check-in yaparak biniş kartlarını internetten oluşturan yolcularımız, bagaj teslimi yapmadıkları takdirde kiosk ya da bankolara yönelmeden direkt 2. güvenlik noktalarına ilerleyip hızlı bir şekilde uçak giriş kapısına yönelebilirler.