HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

Hacettepe Üniversitesi Hakkında

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan ve dünyada da çeşitli kriterlerle pek çok yerli ve yabancı üniversiteyi arkasında bırakarak EECA sıralamalarında ilk 50’de yer alan Hacettepe Üniversitesi, 1967 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Toplamda 5 adet kampüsü bulunan üniversitenin merkez kampüsü Sıhhiye’de bulunmaktadır. En büyük kampüsü ise merkez olmasına rağmen Sıhhiye Kampüsü değil, Beytepe Kampüsü’dür. Üniversitenin bünyesindeki fakülteler yoğunluklu olarak Sıhhiye ve Beytepe kampüslerinde yer aldığından, diğer kampüslerde yalnızca çeşitli araştırma merkezleri ve yüksek okullar mevcuttur.

Hacettepe Üniversitesi’nin akademik yapılanmasında 15 fakülte, 15 enstitü, 2 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu, 98 araştırma ve uygulama merkezi bulunmaktadır. Ayrıca Ankara Devlet Konservatuvarı da 1982 yılından beri faaliyetlerini Hacettepe Üniversitesi bünyesinde sürdürmektedir. Eğitim kalitesi ve seçkin öğretim üyesi kadrosuyla pek çok öğrencinin gözdesi olan üniversite sosyal imkanlar bakımından da oldukça iyidir. Yaklaşık 140 öğrenci kulübünün faaliyette olduğu Hacettepe’de 3 büyük kütüphane, e-kütüphane hizmeti, iki adet sanat müzesi, spor salonları ve yüzme havuzları da yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere Ankara’nın belirli bazı noktalarından Hacettepe Üniversitesi’ne nasıl ulaşacağınızı anlatacağız.

Hacettepe Üniversitesi Ulaşım Rehberi Şehir Merkezinden Hacettepe Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Hacettepe Üniversitesi kampüslerine Ankara’nın en merkezi noktası olan Kızılay’dan ulaşabilmek için kullanabileceğiniz ulaşım araçları ve rotalar şu şekildedir: Servis Hacettepe Üniversitesi’nin öğrencilerin kullanımına sunmuş olduğu pek çok semt servis ve kampüsler arası ring servisleri bulunmaktadır. Kızılay’dan Sıhhiye ya da Beytepe kampüslerine servisle gitmek isterseniz direkt bir ulaşım olmadığını söyleyelim. Bu nedenle servisleri kullanmak için de bulunduğunuz noktaya en yakın güzergahı bulup aktarma yapmanız gerekecektir. Servis rotalarına ulaşmak için Hacettepe Üniversitesi’nin resmi web sitesinden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde Kızılay’a yakın bir noktadan aktarma yaparak kampüse ulaşabilirsiniz. Ancak Sıhhiye Kampüsü’ne Kızılay’dan gitmek için, servise gerek duymayacağınız kadar kolay bir ulaşım yolu olduğunu da belirtelim.

Servis alternatiflerini Beytepe Kampüsü için değerlendirmeniz daha mantıklı olacaktır.

Taksi

Kızılay’dan Hacettepe Üniversitesi kampüslerine taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süreler ve taksiye ödeyeceğiniz ücretler şu şekildedir:

• Kızılay’dan Sıhhiye Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süre ortalama 5 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret ortalama 17 TL’dir.

• Kızılay’dan Beytepe Kampüsü’ne gitmek için takside geçireceğiniz süre 21 – 27 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 57 TL – 72 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Kızılay’dan Hacettepe Üniversitesi kampüslerine toplu taşımayla gitmek isterseniz tercih edebileceğiniz rotalar şu şekildedir: • Kızılay’dan Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Kampüsü’ne gitmek için öncelikle 3 dakika kadar Kızılay metrosuna yürümeli ve A1 Dikimevi metro hattını kullanarak Kurtuluş durağına gitmelisiniz. Kurtuluş durağında inip yaklaşık 13 dakika yürüdükten sonra Sıhhiye Kampüsü’ne ulaşabilirsiniz. Sıhhiye Kampüsü’ne ulaşmak için bir başka rota ise; yine Kızılay metro durağına gitmekten geçer. Yalnız bu sefer A1 metrosu değil M1-2-3 metrolarından yararlanılır. Bu metro hattı kullanılarak Sıhhiye durağına gidilir. Sıhhiye durağından kampüse ulaşmak için iki seçenek vardır. Bunlardan ilki 15 dakika yürüyerek kampüse ulaşmaktır.

İkincisi ise; Sıhhiye durağından 339-5 numaralı otobüse binmek ve Tacettin Dergahı durağında inmektir. Burada indikten sonra yaklaşık 6 dakika yürüyerek kampüse ulaşılabilir.

• Kızılay’dan Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’ne gitmek için en kısa rotada; Kızılay durağına yaklaşık 7 dakika yürüdükten sonra bu noktadan 193 numaralı otobüse binilir ve Ahlatlıbel durağında inilir. Buradan 175 numaralı otobüse aktarma yapılır ve otobüsten Hacettepe Üniversitesi durağında inilir. Bu duraktan da yaklaşık 17 dakika yürüyerek Beytepe Kampüsü’ne varılır. Beytepe Kampüsü’ne ulaşımı sağlayan bir diğer rota ise; Kızılay’dan yaklaşık 3 dakika yürüdükten sonra Kızılay metro durağına gelmek ve M1-2-3 Koru metrosuna binerek Ümitköy durağında inmektir. Bu duraktan yaklaşık 1 dakika yürünür ve 570 numaralı otobüse binilir. Otobüsten Diyaliz Merkezi durağında inilerek yaklaşık 9 dakika yürünür ve Ankara 85 durağına gelinir. Bu duraktan da 564 numaralı otobüse aktarma yapılır. Otobüsten Meslek Yüksek Okulu durağında inilir ve yaklaşık 4 dakika yürünerek kampüse ulaşılır.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Hacettepe Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Hacettepe Üniversitesi kampüslerine gitmek için tercih edebileceğiniz ulaşım araçları ve rotaları şu şekildedir: Servis: Esenboğa Havalimanı’ndan Hacettepe Üniversitesi kampüslerine gitmek için havalimanından kalkan BelkoAir servislerinden yararlanabilirsiniz. Kampüslere servisle direkt ulaşım söz konusu olmasa bile Sıhhiye Kampüsü’ne ulaşmak için servisle en yakın aktarma noktası Kızılay’a, Beytepe Kampüsü’ne gitmek için servisle en yakın nokta olan AŞTİ’ye gidebilir ve bu noktalardan toplu taşımaya aktarma yapabilirsiniz. Taksi Esenboğa Havalimanı’ndan Hacettepe Üniversitesi kampüslerine taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süreler ve ödeyeceğiniz taksi ücretleri şu şekildedir:

• Esenboğa Havalimanı’ndan Sıhhiye Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süre 41 – 62 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 109 TL – 164 TL arasında değişecektir.

• Esenboğa Havalimanı’ndan Beytepe Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süre 56 – 62 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 147 TL – 164 TL arasında değişecektir. Toplu Taşıma Esenboğa Havalimanı’ndan toplu taşıma kullanarak Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’ne gitmek için kullanılabilecek pek bir toplu taşıma yoktur. Bu nedenle havalimanı servislerinden ya da taksilerden yararlanmanız gerekecektir. Havalimanından Sıhhiye Kampüsü’ne gitmek için ise toplu taşıma mevcuttur ancak rotalarda çok uzun yürüme mesafeleri bulunmaktadır. Sıhhiye Kampüsü için tercih edebileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• İlk rota için; Esenboğa Havalimanı’ndan yaklaşık 53 dakika yürüyerek Yenice durağına gelinir. Bu duraktan 487 numaralı otobüse binilir ve 43 durak sonra Adliye durağında inilir. Bu noktadan yaklaşık 16 dakika yürüyerek Sıhhiye Kampüsü’ne ulaşılır.

• İkinci rotada da havalimanından yaklaşık 53 dakika yürüyerek Yenice durağına gelinir ve 487 numaralı Yenice otobüsüne binilir. Otobüsten Ankara Spor Salonu durağında inilir ve 359 numaralı Ulus otobüsüne binilir. Bu otobüsten de Tacettin Dergahı durağında inilir ve yaklaşık 6 dakika yürüyerek kampüse ulaşılır.

Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden (AŞTİ) Hacettepe Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden Hacettepe Üniversitesi kampüslerine gitmek için kullanabileceğiniz ulaşım araçları ve rotaları şu şekildedir: Servis AŞTİ’den Hacettepe Üniversitesi kampüslerine gitmek için servis kullanmak istiyorsanız, Kızılay – Sıhhiye – Ulus güzergahında ulaşımı sağlayan servisleri kullanmak, kampüse gidiş yolunu kolaylaştıracaktır.

Taksi

AŞTİ’den Hacettepe Üniversitesi kampüslerine gitmek için gereken süre ve ödenecek tutarlar şu şekildedir:

• AŞTİ’den Sıhhiye Kampüsü’ne gitmek için yolda geçirmeniz gereken ortalama süre 12 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ortalama ücret de 35 TL’dir.

• AŞTİ’den Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’ne gitmek için yolda geçirmeniz gereken ortalama süre 17 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 48 TL’dir.

Toplu Taşıma

AŞTİ’den Hacettepe Üniversitesi kampüslerine toplu taşıma kullanarak gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz ulaşım şekillerini şöyle sıralayabiliriz:

• Terminalden Sıhhiye Kampüsü’ne gitmek için öncelikle 9 dakika kadar yürümeli ve Emek durağına gitmelisiniz. Buradan A1 Dikimevi metrosuna binip Kurtuluş durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 13 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz. Sıhhiye Kampüsü’ne gitmek için seçebileceğiniz diğer bir yol ise; terminalden yaklaşık 7 dakika yürüyerek AŞTİ durağına gelmek ve buradan 528-3 ya da 339-7 numaralı otobüslerden birine binmektir. Otobüsten Armada durağında inilir ve Söğütözü Metro İstasyonu durağına yürünür. Buradan da 339-5 numaralı otobüse binilir ve Tacettin Dergahı noktasında inilir. İndikten sonra yaklaşık 6 dakika yürüyerek kampüse ulaşılabilir.

• AŞTİ’den Beytepe Kampüsü’ne gitmek için tercih edilebilecek ilk yolda; öncelikle yaklaşık 7 dakika AŞTİ durağına yürünür. Buradan 339-7 ya da 528-3 numaralı otobüslerden birine binilir ve Armada durağında inilir. İndikten sonra yaklaşık 2 dakika yürüyerek Söğütözü durağına gelinir ve M1-2-3 metrosuna aktarma yapılır. Metrodan Bilkent durağında inilir ve Bilkent Metro İstasyonu durağına yürünür. Bu duraktan da 176 numaralı otobüse binilir ve İdari Birimler durağında inerek yaklaşık 22 dakika kampüse yürünür.

Alternatif bir rotada ise; terminalden Emek durağına yürünür ve 419-5 numaralı otobüse binilir. Otobüsten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği durağında inilir ve yaklaşık 9 dakika yürüyerek Bilkent Metro İstasyonu durağına gelinir. Buradan da 175 numaralı otobüse binilir ve otobüsten Hacettepe Üniversitesi durağında inilerek kampüse yaklaşık 18 dakika yürünür.

Ankara’nın Bazı Merkezi Noktalarından Hacettepe Üniversitesi’ne Ulaşım

Ankara’nın Ulus, Emek, Bahçelievler gibi merkezi noktalarından Hacettepe Üniversitesi kampüslerine gitmek için tercih edebileceğiniz ulaşım alternatifleri şu şekildedir: Emek Emek’ten Hacettepe Üniversitesi kampüslerine gitmek için servis, taksi ve toplu taşıma kullanabilirsiniz. Servis için üniversitenin sitesinden güzergahları kontrol edip Emek noktasına en yakın yeri bulabilirsiniz. Kampüslere taksiyle gitmek isterseniz seyahat süreleri ve ücretleri şu şekilde olacaktır:

• Emek’ten Sıhhiye Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süre ortalama 11 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 32 TL olacaktır.

• Emek’ten Beytepe Kampüsü’ne gitmek için yolda geçireceğiniz süre ortalama 17 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 49 TL’dir. Kampüslere toplu taşımayla gitmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz en kısa rotalar şu şekildedir:

• Sıhhiye Kampüsü’ne gitmek için; Emek’ten yaklaşık 8 dakika yürüyerek Emek metro durağına gelmeli ve A1 Dikimevi metrosuna binmelisiniz. Metrodan Kurtuluş durağında inip 13 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Beytepe Kampüsü’ne gitmek için; Emek’ten yaklaşık 18 dakika yürüyerek Milli Kütüphane durağına gelmeli ve buradan M1-2-3 metrosuna binmelisiniz. Metrodan Bilkent durağında inip ortalama 2 dakika yürüyerek Bilkent Metro İstasyonu durağına gelmelisiniz. Buradan 175 numaralı otobüse binerek Hacettepe Üniversitesi durağında inmelisiniz. Duraktan yaklaşık 18 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Ulus

Ulus’tan Hacettepe Üniversitesi kampüslerine gitmek için kullanabileceğiniz ulaşım araçları taksi ve toplu taşıma olabilir. Kampüslere taksiyle ulaşmak isterseniz seyahat süreleri ve ücretleri şu şekilde olacaktır:

• Ulus’tan Sıhhiye Kampüsü’ne taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süre ortalama 4 dakika iken taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 16 TL’dir.

• Beytepe Kampüsü’ne taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süre ortalama 23 dakika ilen taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 64 TL olacaktır. Kampüslere toplu taşımayla gitmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz en kısa rotalar şu şekildedir:

• Ulus’tan Sıhhiye Kampüsü’ne gitmek için, öncelikle Otel durağına geçmeli, buradan 354-3, 394-3 ya da 398-3 numaralı otobüslerden birine binmeli ve Tacettin Dergahı durağında inmelisiniz. Bu noktadan yaklaşık 6 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz. • Ulus’tan Beytepe Kampüsü’ne gitmek için, Ulus metro durağına gitmeli M1-2-3 metrosuna binmelisiniz. Metrodan Bilkent durağında inerek Bilkent Metro İstasyonu durağına yürümeli ve 176 numaralı otobüse binerek İdari Birimler durağında inmelisiniz. Bu noktadan yaklaşık 20 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Bahçelievler

Bahçelievler’den Hacettepe Üniversitesi kampüslerine gitmek için de taksi ve toplu taşımadan yararlanabilirsiniz. Taksiyle Hacettepe Üniversitesi kampüslerine gitmek isterseniz, seyahat süreleriniz ve taksi ücretleri şu şekilde olacaktır:

• Bahçelievler’den Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Kampüsü’ne gitmek için yolda geçirmeniz gereken ortalama süre 8 dakika iken, taksiye ödemeniz gereken ücret de ortalama 24 TL’dir.

• Bahçelievler’den Beytepe Kampüsü’ne gitmek için yolda geçireceğiniz süre 18 – 26 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret ise 51 TL – 70 TL arasında değişecektir. Bahçelievler’den Hacettepe Üniversitesi’ne toplu taşımayla gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en kısa rotalar şu şekildedir:

• Sıhhiye Kampüsü’ne gitmek için, Bahçelievler’den yaklaşık 6 dakika Beşevler durağına yürümeli ve bu noktadan A1 Dikimevi metrosuna binmelisiniz. Metrodan Kurtuluş durağında inip yaklaşık 13 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Beytepe Kampüsü’ne gitmek için, Bahçelievler’den yaklaşık 6 dakika yürüyüp Beşevler durağına gelmeli ve A1 metrosuna binip Kızılay durağında inmelisiniz. Kızılay’da M1-2-3 metrosuna aktarma yapıp Bilkent durağında inmeli ve Bilkent Metro İstasyonu durağına yürüdükten sonra 175 veya 176 numaralı otobüslere binip İdari Birimler durağında inmelisiniz. Buradan yaklaşık 22 dakika yürüyerek Beytepe Kampüsü’ne ulaşabilirsiniz.