Kuzey Avrupa ülkesi olan resmi adıyla Finlandiya Cumhuriyeti Baltık Denizi kıyısında yer alan bir ülkedir. İskandinav yarımadasında bulunmaktadır. Finlandiya’nın başkenti Helsinki olup kuzeyinde Norveç, doğusunda Rusya, batısında İsveç yer almaktadır. Finlandiya da resmi diller Fince, İsveççe ve Laponcadır. Finlandiya da yönetim şekli yarı başkanlık sistemi olup bağımsızlık tarihi 6 Aralık 1917’dir. Finlandiya Cumhuriyetinin para birimi Euro (€) ‘dur. Finlandiya'ya seyahat etmek için Finlandiya uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsin.

Finlandiya Vize İstiyor Mu?

Finlandiya Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen Umumi (Bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşları vizeye tabidir. Ancak Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaportuna sahip Türk vatandaşları ise 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla Finlandiya’ya vizeden muaf bir şekilde seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Finlandiya Cumhuriyeti Vize Türleri

Finlandiya vize uygulamalarını ülkesine ziyaret edecek olanların seyahat nedenlerine göre vize türlerini kategorilere ayırmaktadır. Vize türleri aşağıdaki gibidir;

 • Aile/Arkadaş Ziyareti Finlandiya Vizesi
 • Turistik Finlandiya Vizesi
 • Ticari/İş Finlandiya Vizesi
 • Aile Birleşimi Finlandiya Vizesi

Finlandiya Cumhuriyeti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşların öncelikle seyahat amaçlarını belirlemesi gerekmektedir. Finlandiya Avrupa Birliği ülkesi olduğundan Schengen Vizesine tabidir. Vize başvuru merkezlerine elektronik ortamdan randevu alınması gerekmektedir. Vize için başvuru işlemleriniz, online başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra bunun çıktısını alıp üzerini imzalayıp Finlandiya diplomatik temsilciliklerinin yetkilendirdiği merkezlere götürmek gerekmektedir. Bu vize başvurusunun değerlendirilip sonuçlandırma yetkisi tamamen Finlandiya Konsolosluğuna aittir.

Finlandiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport: Minimum 6 ay geçerli olan ve son 2 sayfası boş bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir. 
 • Fotoğraf: Son 3 ay içinde çekilmiş ve arka fonu beyaz olan 2 adet biometrik fotoğraf
 • Finlandiya vizesi başvuru formu: Doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus cüzdanı fotokopisi: Arka ve ön yüzünün fotokopisi çekili ve nüfus cüzdanındaki bilgilerin tam olması gerekmektedir.
 • Banka Hesap Bilgileri ve Hareketleri: Son 3 ayı kapsayan maaşınızla birlikte kurum tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olması şartıyla banka hesap özetinin olması gerekmektedir. Finlandiya’ya turistik amaçla seyahat edecek kişiler için banka hesabında en az 3000 TL bulunmalıdır.
 • Finlandiya’ya turistik amaçlı gidecek kişilerin varsa kira gelirleri, tapu, araç ruhsatı gibi belgeleri bulundurması
 • Otel ve Uçak Rezervasyonları:Finlandiya Cumhuriyetinde kalacağınız süre içerisinde konaklama yapmayı planladığınız otel rezervasyonu yaptırdığınıza dair belgenin çıktısı ve Finlandiya’ya gidiş-dönüş olarak aldığınız uçak biletinizin resmi belgesi vize başvurusunda sizden talep edilmektedir.
 • Finlandiya Vize Ücreti: Finlandiya vizesi için ödediğiniz bedeli belgelemek adına banka dekontunu başvuru belgeleri arasında teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Kişinin çalıştığı kuruma ait bilgiler ve bu bilgileri destekleyen imzalar, belgeler başvuru evrakları arasında bulunması gerekmektedir.
 • Çalışanlar için SGK işe giriş ve hizmet dökümü belgeleri
 • Şirket sahipleri ve işverenler için vergi levhası, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve ticaret odası kaydı gibi evrakları başvuru belgelerinde bulundurmaları gerekmektedir.
 • Sağlık Sigortası:Finlandiya’ya seyahat edecek kişilerin,Uluslararası geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası yaptırdığını gösteren belgenin vize evraklarına eklenmesi gerekmektedir.
 • Finlandiya turistik vizesi için başvuracak öğrenciler için güncel tarihli öğrenci belgesi gerekmektedir.
 • Finlandiya turistik vizesi için başvuracak memurlar için kurum tarafından hazırlanmış resmi izin belgesi ve sicil kaydı belgesi gerekmektedir.
 • Finlandiya turistik vizesi için başvuracak emekliler için emekliliği gösteren belgelerin olması gerekmektedir.
 • Finlandiya turistik vizesine başvuracak kişinin reşit olmaması halinde ebeveynlerinden biriyle birlikte seyahat edeceği takdirde ebeveyni tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakat name belgesini başvuru sürecinde temin etmeleri gerekmektedir.
 • Eski pasaporta sahip olan kişilerin vize işlemlerinde eski pasaportta önceden almış olduğu Schengen vizeleri ve kimlik bilgilerinin olduğu bölgenin fotokopilerinin alınmış olması gerekmektedir.

**Vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Konsolosluk/Büyükelçiliklerine ya da vize danışmanlık merkezlerine başvurulmalıdır.

Finlandiya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmeleri şartıyla ortalama 15 gün içinde vize işlemleriniz tamamlanıp Finlandiya vizenizi alabilirsiniz. Ancak vize işlemlerinde yaşanabilecek eksik evrak ya da konsolosluğun yoğunluğu gibi aksilikleri göz önünde bulundurarak seyahat planınızdan yaklaşık 1 ay önce bu işlemlere başlamakta fayda vardır.

Finlandiya Vizesi Ücreti

Finlandiya vizesi almak isteyen vatandaşların ödemesi gereken harç ücreti 60 € ‘dir. Ayrıca konsolosluktaki ek hizmet bedeli için de ücret ödenmesi gerekmektedir. Finlandiya vize başvuru süreciniz vize ücretini ödemeden başlamamaktadır ve ilgili yerlerden nakit ya da kredi kartıyla ödeme yapılabilmektedir.

Finlandiya’nın Vize İstediği/İstemediği Ülkeler

Finlandiya Avrupa Birliğinde olduğu için diğer Avrupa Birliği ülkelerinin serbest dolaşım yani vizesiz ülkeye girme hakkına sahiptir.

Avrupa’da olup Avrupa Birliği üyesi olmayan ve vizesiz girişe sahip olan ülkeler;

Andorra

vizesiz

90 gün

 Arnavutluk

vizesiz

90 gün

 Bosna-Hersek

vizesiz

90 gün

 Faroe Adaları

vizesiz

Nordik Pasaport Birliği ile oturma izni

 Guernsey

vizesiz

sınırsız

 Hırvatistan

vizesiz

90 gün

  İsviçre

vizesiz

serbest dolaşım

 İzlanda

vizesiz

serbest dolaşım

 Jersey

vizesiz

sınırsız

 Karadağ

vizesiz

90 gün

 Kosova

vizesiz

90 gün

 Lihtenştayn

vizesiz

serbest dolaşım

 Kuzey Makedonya

vizesiz

90 gün

 Man Adası

vizesiz

sınırsız (çalışmak için izin gerekir)

 Moldova

vizesiz

90 gün

 Monako

vizesiz

90 gün

 Norveç

vizesiz

serbest dolaşım

 San Marino

vizesiz

90 gün

 Sırbistan

vizesiz

90 gün

 Ukrayna

vizesiz

90 gün

 Vatikan

vizesiz

90 gün