Resmi adıyla Eritre Devleti denize kıyısı bulunan Doğu Afrika’nın kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Eritre Devletinin komşuları; Etiyopya, Sudan, Cibuti’dir. Ülke Cumhuriyetle yönetilmekte olup, bağımsızlığını 24 Mayıs 1993’te kazanmıştır. Eritre Devletinin başkenti Asmara’dır ve konuşulan diller Arapça, Tigrinya, İngilizce ve Tigre’dir. Ülkede kullanılan para birimi ise Nakfa’dır. Eritre Vizesi ​aldıktan sonra Eritre'ye seyahat etmek için Eritre uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsin.

Eritre Devleti Vize İstiyor mu?

Eritre’ye seyahat etmek isteyen Hususi(Yeşil),Umumi(Bordo),Diplomatik(Siyah) ve Hizmet(Gri) pasaportlarına sahip tüm Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Eritre Devletinin Türkiye Cumhuriyetine uyguladığı herhangi bir vize muafiyet uygulaması bulunmamaktadır.

Eritre Vize Türleri

Eritre Devleti ülkeye ziyaret edecek olan vatandaşların seyahat nedenlerine göre vize uygulamasını kategorilere ayırmaktadır. Eritre vize türleri aşağıdaki gibidir;

 • Turistik Eritre Vizesi
 • İş/Ticari Eritre Vizesi
 • Öğrenci Eritre Vizesi

Eritre Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eritre’ye seyahat etmeyi düşünen Türk vatandaşların öncelikle seyahat nedenlerine göre vize türlerini belirleyip ardından belirledikleri vize türüne göre talep edilen evrakları tamamlamaları gerekmektedir. Ancak Eritre’nin ülkemizde temsilciliği bulunmadığından Eritre’ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Doha(Katar) Büyükelçiliğine tamamladıkları evraklarla başvuru yapması gerekmektedir.

Eritre Vizesi için İstenen Evraklar

 • Pasaport: Minimum 6 ay geçerli olan ve son 2 sayfası boş bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf
 • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği: Anne, baba, eş gibi yakınların bilgilerini de içermesi gerekmektedir.
 • Eritre vizesi başvuru formu: Okunaklı ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış.
 • Dilekçe: Konsolosluğa hitaben yazılmış, seyahat amacı ve tarihleri içeren, şirketteki görevinizi ve şirkette imza yetkilisi tarafından imzalanmış dilekçe.
 • Davetiye: Davetiye gönderen kişinin pasaport bilgilerinin fotokopisi gerekmektedir. Ziyaret nedeni konferans veya fuar ise bilet veya katılım belgesi gerekmektedir.

**Konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilir.

NOT: Ülkeye giriş gerekliliği olarak sarıhumma aşısı yaptırdığınıza dair uluslararası aşı sertifikası istenmektedir. Rutin aşılarınızı yolculuk öncesi olduğunuzdan emin olun. Ülkedeki sağlık konusundaki bilgileri Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünden ulaşabilirsiniz.

**Vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Konsolosluk/Büyükelçiliklerine ya da vize danışmanlık merkezlerine başvurulmalıdır.

Eritre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Eritre Devletine seyahat edecek Türk vatandaşlarının evrakları eksiksiz teslimiyle birlikte yaklaşık 15 gün içerisinde vize işlemi gerçekleşmektedir. Ancak yoğunluğa göre değişiklik gösterebileceğinden aksilik yaşamamanız için seyahat tarihinizden minimum 1 ay önce başvurunuzu yapmanızda fayda vardır.

Eritre Vize Ücretleri

Eritre Devletinin vize ücretleri, tercih ettiğiniz vize türlerine göre farklılık göstermektedir. Vize başvurusundan önce yatırılan vize ücreti herhangi bir aksilik durumunda geri iadesi gerçekleştirilmemektedir.

Eritre’nin Vize İstediği/İstemediği Ülkeler

Eritre’ye vizesiz seyahat edebilecek ülkeler;

 • Kenya
 • Uganda

       Eritre’ye varışta vizesini temin edebilecek ülke; Sudan

Çin vatandaşlarından diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olanlar 60 gün boyunca vizeden muaftırlar.