Yolcuların uçak içerisinde beraberinde taşıyabildikleri eşyalara el bagajı denmektedir. El bagajının da uçakta taşınabilmesi için belirli bir bagaj hakkı bulunmaktadır. El bagaj hakları kullanacağınız havayolu firmasına göre değişmektedir.

Hava yolu şirketlerinin el bagaj hakkı prosedürlerini şu şekilde inceleyebiliriz;

Türk Hava Yolları El Bagajı Hakkı

Türk Hava Yolları ekonomik sınıf el bagaj limit hakkınız 1 adet, 23*40*55 cm ölçüsünde, 8 kilogram ağırlığında kabin boy bagaj hakkına kadar izin vermektedir. THY Business sınıf uçuşlarında ise bu miktar yine 23*40*55 cm öçlüsünde 8 kilogram iken adet sayısını 2'ye çıkarmaktadır.

Pegasus (Flypgs) El Bagajı Hakkı

Flypgs yurt içi ve yurt dışı el bagajı limitleri süper eko, eko ve avantaj sınıf uçuşlarında; 1 adet, 8 kilogram, 23*40*55 cm ölçüsünde iken, business flex sınıf uçuşlarında; 1 adet, 12 kilogram, 23*40*55 cm ölçüsünde el bagaj hakkı tanımaktadır yolcularına.

Anadolu Jet El Bagaj Hakkı

Anadolu jet yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda el bagaj limitlerini sabit tutup 23*40*55 cm boyutlarında 1 adet 8 kg el bagajı taşınmasına izin vermektedir.

Sun Express El Bagajı Hakkı

Sunexpress yurt içi ve dış hatlar uçuş için el bagaj hakkını 1 adet 8 kilogram ve yine 23*40*55 cm olarak belirlemiştir.

Onur Air El Bagajı Hakkı

Onur Air yolcunun el bagajı limitini 1 adet, 8 kilogram ve 25*45*56 cm ölçüsünde kabin boy bagaj olarak belirlemiştir.

Atlasglobal El Bagaj Hakkı

Atlas jet el bagaj hakkını yurt içi ve yurt dışı olarak aynı belirleyip 25*45*56 cm ölçülerinde 8 kilogram olarak sabitlemiştir. Ancak müzik aletleri ve spor malzemelerinde bu miktar 75 kg kadar izin vermektedir.