Resmi adıyla Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Ülke toprakları adalar ve anakaradan oluşmuş olup Ekvator’a yakın bir konumda bulunmaktadır. Ekvator Ginesi Cumhuriyetinin başkenti Malabo’dur. Ülkede konuşulan resmi diller İspanyolca, Fransızca ve Portekizcedir ayrıca tanınan bölgesel diller ise Fang, Bube ve Annobonese’dir. Ekvator Ginesi’nde kullanılan para birimi Central African CFA Frangı (XAF) olup trafik akışı sağdan ilerlemektedir. Ülkenin telefon kodu ise 240’tır. Ekvator Ginesi'ne seyahat etmek için Ekvator Ginesi uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsin.

Ekvator Ginesi Vize İstiyor mu?

Ekvator Ginesi Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil), Diplomatik ( Siyah) ve Umumi (Bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Ekvator Ginesi’nin Türkiye Cumhuriyetine uyguladığı herhangi vize muafiyeti bulunmamaktadır.

Ekvator Ginesi Vize Türleri

Ekvator Ginesi Cumhuriyeti ülkesine seyahat amacına göre vize türlerini kategorize etmiştir. Bu vize türleri vize başvuru talebinde istenilen evrak farklılıklarını göstermektedir. Vize türleri aşağıdaki gibidir;

 • Turistik Ekvator Ginesi vizesi
 • Ziyaret Ekvator Ginesi vizesi
 • Ticari Ekvator Ginesi vizesi

Ekvator Ginesi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ekvator Ginesi Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarda öncelikle seyahat amaçlarına göre vize türünü belirlemeleri gerekmektedir. Ardından vize başvurusu için Ekvator Ginesi Konsolosluğunun resmi web sitesinden Online Başvuru Formunu doldurmanız gerekmektedir. Vize için gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra vize ücreti ödenerek hazırlanılan evraklar Ekvator Ginesi Konsolosluğuna iletilir. Ekvator Ginesi Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden alacağınız Online randevudan sonra randevu zamanı geldiğinde Ekvator Ginesi Konsolosluğuna giderek işlemler tamamlanır. Bu işlemler içerisinde parmak izi vermek ve konsolosluktaki yetkili kişilerle mülakat yapmak yer alır.

**Ekvator Ginesi Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının ilk başvurusunda vize süresi olarak 30 gün belirlemiş olup ikinci başvurularda vize süresi 60 gündür.

Ekvator Ginesi Vizesi İçin İstenilen Evraklar

 • Pasaport: Minimum 6 ay geçerli olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 3 adet biometrik fotoğraf
 • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Ekvator Ginesi Vize Başvuru Formu: Formun doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir.
 • Salgın hastalıklar ve Sarıhumma, Hepatit A,  Hepatit B aşısı yaptırdığınıza dair Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan resmi belge ( Rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olunuz.)
 • Otel veya uçak gibi rezervasyon evrakları
 • Banka hesap bilgileri
 • Ekvator Ginesi Cumhuriyeti vizesi için ödenmiş olan ücret dekontu
 • HIV (AIDS) testi sonuç raporu
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Uluslararası geçerli olma şartlı.
 • Ziyaret vizesi almak isteyenler için davetiye mektubu
 • Ticari vize almak isteyenler için şirket bilgileri

**Vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Konsolosluk/Büyükelçiliklerine ya da vize danışmanlık merkezlerine başvurulmalıdır.

Ekvator Ginesi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ekvator Ginesi Cumhuriyeti’ne seyahat edecek Türk vatandaşların seyahat planlarından 1 ay öncesinde vize başvuru sürecine girmiş olması gerekir. Ekvator Ginesi vize başvuru sonucu en geç 7 günde çıkar. Konsolosluğun yoğunluğu, resmi tatiller ve eksik evrak temininden dolayı vize sonucunuzda gecikmeler oluşabilir.

Ekvator Ginesi Vizesi Ücreti

Ekvator Ginesi Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen vatandaşların ödemesi gereken vize ücreti seyahat süresi ve niteliği açısından değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu için ödenen vize ücreti herhangi bir aksi durumda geri iade edilmemektedir.

Ekvator Ginesi’nin Vize İstediği/İstemediği Ülkeler

Ekvator Ginesi Cumhuriyeti Ebola virüsü salgınından dolayı Liberya, Gine, Sierra Leone ve Nijerya vatandaşlarının ülkeye girişini reddetmektedir.

Ekvator Ginesi’ni ziyaret edecek Amerika Birleşik Devleti vatandaşları vizesiz bir şekilde ülkeye giriş hakkına sahiptir.

Ekvator Ginesi’ne seyahat edecek Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) pasaportuna sahip Küba, Fas ve Çin vatandaşlarına ülkeye vizesiz giriş hakkı tanınmaktadır.