Kişiye vatandaşı olmadığı ülkeden herhangi bir nedenden dolayı (suç işlemesi) kendi ülkesine ya da başka bir ülkeye hava yolu ile iade edilmesi durumunda Deporte ya da sınır dışı edilen yolcu unvanı verilmektedir. Deporte unvanı alan yolcular güvenlik görevlileri eşliğinde ya da tek başlarına uçağa biniş yaparlar. Bu durum; deporte yolcu unvanını alma sebebinin ağırlığına göre değişmektedir.

Deporte etmek yolcunun güvenlik birimleri tarafından sınır dışı edilmesine denilmektedir. Vize süreniz dolduysa ya da bulunduğunuz ülkenin yasalarına karşı gelip suç işlediyseniz deporte edilebilirsiniz. Deporte edilmek ilerde gerçekleştireceğiniz yurt dışı seyahatlerinizde de sizin için sıkıntı çıkarabileceği için seyahat etmekte olduğunuz ülkenin yasalarına uymaya dikkat etmeli ve vize sürenizi aşmamaya özen göstermelisiniz. Vize süresinin dolmasına rağmen gittiği ülkenin sınırları dahilinde bulunmaya devam eden yolcuya overstay adı verilir.

Overstay olduğunun tespit edilmesi deporte yolcu olmanın ilk aşamasıdır. Bu durumlar dışında politik sebeplerden ötürü de sınır dışı edilebilirsiniz. Böyle durumlarla karşılaştığınızda deporte avukatlarına danışmanızda fayda bulunmaktadır. Deporte edilen yolcular depa ve depu olarak 2' ye ayrılmaktadır.

Depa yolcu; sınır dışı edilirken güvenlik güçleri ile birlikte uçağa bindirilen yolculardır. Daha çok uçuş sırasında uçak içi güvenliği tehlikeye sokabilecek kişilere depa yolcu unvanı verilir ve bu nedenle güvenlik güçleri ile uçağa bindirilir. Hatta bazı özel durumlarda yolcu uçağa kelepçeli bir şekilde bindirilir.

Depu yolcu ise; uçağa güvenlik güçleri olmadan bindirilen sınır dışı edilen yolculara denmektedir.

Deporte yolcuların ülkeye dönerken kullandıkları uçak masrafları sınır dışı eden devlet tarafından karşılanır. Deporte yolcularının; deporte edilme nedenlerine göre, deport edildiği ülkeye bir daha alınmama ya da belirli süre içerisinde o ülke sınırlarına alınmasına izin verilmeme durumları bulunmaktadır. Vize süresi dolduğundan dolayı deporte edilen yolculara ise; çoğu ülkede aynı şekilde uygulanan ceza, 5 yıl süre içerisinde deporte edildiği ülkeye giriş izninin bulunmamasıdır. Şayet deporte edilen yolcu, haksız yere 'deporte yolcu' unvanını aldığını düşünüyor ise bu tür davalar ile ilgilenen avukatlar yardımı ile cezalarını kaldırma yoluna gitmeyi deneyebilirler.