BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

Bilkent Üniversitesi Hakkında

Bilkent Üniversitesi, Profesör İhsan Doğramacı tarafından 20 Ekim 1984 yılında Türkiye'nin ilk vakıf üniversitesi olarak başkent Ankara'da kurulmuştur. 2016 yılında yapılan araştırmaya göre Dünya sıralamasına giren, Türkiye'nin ileri gelen üniversitelerinden biri olmuştur. Dünya çapında yaptığı değişim programı anlaşmalarıyla bünyesinde 293 üniversite ve 34 ülkenin öğretim elemanı bulundurmaktadır. Bilkent Üniversitesi bünyesinde yapılan etkinlikler ve festivaller yıl boyunca sadece öğrencileri ve personellerine değil tüm Ankara'ya renk katmaktadır.

Neden Bilkent Üniversitesi?

Bilkent Üniversitesi, yerli yabancı özel ve kamu şirketler, Avrupa Birliği ve TÜBİTAK gibi kurumların destekleriyle bir çok proje ve bilimsel araştırmaya da ev sahipliği yapmaktadır. Bilkent Üniversitesi, kütüphanesi bakımından da Türkiye'nin en iyi akademik kütüphanesine sahip olma unvanına sahiptir. Her sene 3 milyonluk bütçesini sadece kütüphanesi için ayırmaktadır. Bilkent Üniversitesi kampüsünün konumu ise Hacettepe Beytepe kampüsü ile ODTÜ kampüsü arasında bulunmaktadır. Tek kampüslü bir üniversite olup tüm akademik sürecini tek çatı altında toplamaktadır. Peki Bilkent Üniversitesi'ne nasıl ulaşım sağlanır? Gelin birlikte yazımızda bu konuyu inceleyelim.

Şehir Merkezinden Bilkent Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Ankara’nın en merkezi noktası olan Kızılay Meydanı’ndan Bilkent Üniversitesi’ne gidebilmek için kullanabileceğiniz ulaşım şekilleri ve rotalar şu şekildedir: Servis Bilkent Üniversitesi’nin pek çok servis imkanı bulunmaktadır. Üniversite’nin Batıkent, Keçiören, Etlik gibi noktalardan kampüse hizmet veren semt servislerinin yanı sıra Sıhhiye, Tunus ve Bahçelievler duraklarından kampüse ulaşımı sağlayan merkez servisleri de bulunmaktadır. Kızılay Meydanı noktasından kampüse ulaşmak için merkez servislerinden yararlanabilirsiniz. Meydandan servis noktalarına en hızlı ulaşımı Sıhhiye durağına giderek yapabilirsiniz. Tunus durağı da Sıhhiye durağından sonra en yakın duraktır ancak Kızılay Meydanı’ndan Bahçelievler servis noktasına geçmek daha uzun sürecektir.

• Kızılay Meydanı’ndan belirli bir mesafe yürüyerek farklı noktalardan kalkan A1 ya da M1-2-3 metro hatları veya 324, 326, 329, 382 numaralı otobüsleri kullanılarak Sıhhiye servis durağına gidilebilir.

• Kızılay Meydanı’ndan belirli bir mesafe yürüyerek farklı noktalardan kalkan 160, 317, 317-7, 319, 323 / 408, 413, 413-7, 440-5 / 261, 263, 278, 279, 281 numaralı otobüslerden birine binerek Tunus Caddesi’ne gidilebilir.

Taksi

Kızılay Meydanı’ndan Bilkent Üniversitesi’ne taksiyle gitmek isterseniz, seyahat süreniz 17 – 21 dakika arasında değişecekken, ödeyeceğiniz taksi ücreti 48 TL – 60 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Kızılay Meydanı’ndan Bilkent Üniversitesi’ne toplu taşıma ile gitmek için kullanabileceğiniz rotalar şu şekildedir: • Kızılay Meydanı’ndan Bilkent Üniversitesi’ne ulaşabileceğiniz en kısa rota; Kızılay durağından M1-2-3 metrolarını kullanarak Bilkent durağına gitmek ve Bilkent Metro İstasyonu durağına yürüyerek bu noktadan 175 numaralı otobüse binip İdari Birimler durağında inmektir. Buradan yaklaşık 1 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Kızılay Meydanı’ndan Beykent Üniversitesi’ne gitmek için diğer bir yol ise; Kızılay durağından 530-5 numaralı otobüse bindikten sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği durağında inmekle başlar. Bu durakta indikten sonra yaklaşık 9 dakika Bilkent Metro İstasyonu durağına yürünür ve bu noktadan 175 numaralı otobüse binilir. Otobüsten İdari Birimler durağında inip yürüyerek kampüse ulaşılabilir.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Bilkent Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Havalimanı Servisleri

Şehirler arası seyahatiniz Ankara Esenboğa Havalimanı’nda sonlandı ve buradan Bilkent Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, havalimanından kalkan BelkoAir transfer araçlarından yararlanabilirsiniz. Uygun bir ücretle yararlanabileceğiniz bu servislerle Bilkent Üniversitesi’ne direkt ulaşım olmasa bile Kızılay gibi merkezi noktalara gidip otobüs veya metrolarla aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

Esenboğa Havalimanı’ndan Bilkent Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız, takside geçireceğiniz süre 50 – 60 dakika arasında değişirken, ödeyeceğiniz ücret de 135 TL – 157 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Esenboğa Havalimanı’ndan Bilkent Üniversitesi’ne toplu taşımayla ulaşmak için tercih edebileceğiniz en kısa rota bile en az 2 saat 30 dakika sürmektedir ve uzun bir yürüyüş mesafesine sahiptir. Bu nedenle havalimanı servislerini kullanmak ya da en azından yürüyüş mesafesini taksiyle gitmek mantıklı olacaktır. Ancak kesinlikle toplu taşıma kullanmanız gerekiyorsa rotalar şu şekildedir:

• En kısa rota için; Esenboğa Havalimanı’ndan 53 dakika kadar uzun bir yol mesafesini yürüyüp Yenice durağına gelmelisiniz. Yenice Durağından 487 numaralı otobüse binerek 47 durak sonra Atatürk Spor Salonu durağında inmelisiniz. Bu noktadan yaklaşık 3 dakika yürüyerek Ulus durağına geçmelisiniz. Ulus’tan M1-2-3 metro hattını kullanarak Bilkent durağına aktarma yapmalısınız. Bilkent durağından da yaklaşık 2 dakika kadar yürüyüp Bilkent Metro İstasyonu durağına gelmeli ve buradan 176 numaralı otobüse binip İdari Birimler durağında inmelisiniz. Kampüse bu noktadan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

• Alternatif rota ise; Esenboğa Havalimanı’ndan yaklaşık 45 dakika yürüme mesafesinde bulunan Esenboğa Jandarma durağına gitmekle başlar. Esenboğa Jandarma durağına geldikten sonra 489-3 numaralı otobüse binilir ve Dumlupınar İlköğretim Okulu durağında inilir. Buradan Dumlupınar Mahallesi durağına geçilerek 486 numaralı otobüse binilir. Otobüsten Sıhhiye durağında inilir ve M1-2-3 metrosuna aktarma yapılır. Metrodan Bilkent durağında inilir ve yaklaşık 2 dakika Bilkent Metro İstasyonu durağına yürünür. Bu duraktan da 175 numaralı otobüse binilir ve İdari Birimler durağında inilerek kampüse yürünür.

Ankara Aşti Otogarı’ndan Bilkent Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Servis

Aşti Otogarı’ndan Bilkent Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, otogardan kalkan servislerden yararlanabilirsiniz. Ancak kampüse servislerle direkt olarak ulaşamaz, yalnızca bir noktaya kadar servisle gidip o noktadan aktarma yapabilirsiniz. Bunun için Sıhhiye ya da Kızılay servislerini kullanabilirsiniz. Servisle Kızılay noktasına gelirseniz; metro ve otobüs hatlarına aktarma yaparak, Sıhhiye noktasına gelirseniz de; metro ve otobüslerle aktarma yaparak ya da Bilkent Üniversitesi’nin servislerini kullanarak kampüse ulaşabilirsiniz.

Taksi

Aşti Otogarı’ndan Bilkent Üniversitesi’ne taksiyle gitmek istiyorsanız, takside geçireceğiniz süre en az 11 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de en az 34 TL olacaktır.

Toplu Taşıma

Aşti Otogarı’ndan toplu taşımayla Bilkent Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en hızlı rotalar şu şekilde olacaktır:

• İlk rotada; terminalden yaklaşık 7 dakika yürüyerek Aşti durağına gelmelisiniz ve buradan 112, 339-7 ya da 528-3 numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten Armada durağında inerek yaklaşık 2 dakika Söğütözü durağına yürümeli ve buradan M1-2-3 durağına aktarma yapmalısınız. Metrodan Bilkent durağında inmeli ve Bilkent Metro İstasyonu durağına geçiş yapmalısınız. Bu duraktan 175 numaralı otobüse binip İdari Birimler durağında indikten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

• İkinci bir rotada ise; yine terminalden Aşti durağına yürümelisiniz. Aşti durağından 419-5 veya 528-3 numaralı otobüslerden birine binerek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği durağında inmelisiniz. Buradan yaklaşık 9 dakika yürüme mesafesinde bulunan Bilkent Metro İstasyonu durağına gelmeli ve 175 numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten İdari Birimler durağında indikten sonra çok kısa yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Ankara’nın Bazı Semtlerinden Bilkent Üniversitesi’ne Ulaşım

Ulus

Ulus’tan Bilkent Üniversitesi’ne gitmek isterseniz taksi ya da toplu taşımadan yararlanabilirsiniz.

Ulus’tan ulaşım rotaları şu şekildedir:

• Ulus’tan Bilkent Üniversitesi’ne taksiyle gitmek isterseniz, yolda geçireceğiniz süre ortalama 20 dakika iken, ödeyeceğiniz ücret de ortalama 50 – 55 TL’dir.

• Ulus’tan Bilkent Üniversitesi’ne toplu taşımayla gitmek isterseniz tercih edebileceğiniz en kısa rota; M1-2-3 metrosuna bindikten sonra Bilkent durağında inmek ve Bilkent Metro İstasyonu durağına yürüyerek 176 numaralı otobüse binmek olacaktır. Otobüsten İdari Birimler durağında inip kampüse yürüyerek ulaşabilirsiniz. Emek Emek’ten Bilkent Üniversitesi’ne gitmek için kullanabileceğiniz taksi ve toplu taşıma araçlarıyla ilgili detaylar şu şekildedir:

• Emek’ten Bilkent Üniversitesi’ne taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süre ortalama 13 dakika iken, taksiye vereceğiniz ücret de ortalama 38 TL’dir.

• Bilkent Üniversitesi’ne toplu taşımayla gitmek isterseniz tercih edebileceğiniz en kısa rota; Emek’ten yaklaşık 18 dakika kadar yürüyüp Milli Kütüphane durağına geldikten sonra M1-2-3 metrosuna binmek ve Bilkent durağında inerek Bilkent Metro İstasyonu durağına yürümektir. Bu duraktan da 176 numaralı otobüse bindikten sonra İdari Birimler durağında inip yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz. Bahçelievler Bahçelievler’den Bilkent Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz ulaşım alternatifleri şu şekildedir:

• Bahçelievler’deki DSİ Misafirhanesi’nin önünden kalkan üniversite servisleriyle kampüse kolayca ulaşabilirsiniz.

• Bahçelievler’den Bilkent Üniversitesi’ne taksiyle gitmek isterseniz, yolda geçireceğiniz süre 16 – 23 dakika arasında değişecekken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 45 TL – 63 TL arasında değişecektir.

• Bilkent Üniversitesi’ne toplu taşımayla geçmek isterseniz tercih edebileceğiniz en kısa rota; Bahçelievler’den yaklaşık 6 dakika yürüyerek Beşevler durağına gelmek ve buradan A1 Dikimevi raylı hattına binerek Kızılay’da inmektir. Kızılay’da indikten sonra M1-2-3 metrosuna aktarma yaparak Bilkent durağında inmeli ve Bilkent Metro İstasyonu durağına gitmelisiniz. Duraktan 176 numaralı otobüse binip İdari Birimler durağında indikten sonra kampüse yürüyerek ulaşabilirsiniz.