Bebekler doğum sonrasında prematüre ya da herhangi bir sağlık problemi olmadığı sürece doğumdan 48 saat sonra uçakla ilk seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Ancak çoğu havayolu firması 2-7 günlük bebeklerin uçuş yapabilmesi için '' Uçakla yolculuk yapmasında herhangi bir sağlık sakıncası bulunmamaktadır'' ibaresi bulunan doktor onaylı raporu ile uçuşuna izin vermektedir.

Yurtdışı uçuşlarında uçuş süresi de göz önünde bulundurularak bebeğin en az 3 haftalık olması ve yine doktor tarafından verilen '' uçuş yapması için herhangi bir sakınca yoktur'' ibaresi bulunan raporun havayolu firmasına bildirilmesi gerekmektedir. Bebek yolcular sadece refakatçileri eşliğinde uçuş yapabilirler aksi takdirde hiçbir havayolu firması bu mesuliyeti almayarak uçuşlarına izin vermemektedir. Ayrıca bebek yolcunun yanındaki refakatçinin 18 yaşını doldurmuş olma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca bir refakatçi sadece bir bebeğin yolculuğuna refakat edebilmektedir.

Bebek yolcular refakatçisinin kucağında ve bebeklere özel kemerleri ile uçuş yapabilirken, refakatçi bebek yolcu için koltuk da talep edebilirler. Bebek yolcular koltukta sadece, refakatçisi tarafından temin edilecek olan koltuğa sığabilecek boyutlarda yani 40*40 cm boyutlarında arabada kullanılan pusetleriyle uçuş gerçekleştirebilirler. Refakatçisi tarafından koltuk talep edilen bebek yolcu için indirim uygulanarak çocuk bileti düzenlenmektedir.

Ebeveynlerinden biri ya da 18 yaşını doldurmuş bir refakatçi en fazla bir bebeğin yolculuğuna refakat edebilir. Birden fazla bebek yolcunun tek refakatçi ile yolculuk yapabilmesi için bir bebek kucakta bebek bileti oluşturularak diğer bebek için ise çocuk bileti oluşturularak pusetiyle birlikte koltukta yolculuk yapılmasına izin verilmektedir.