BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

Bahçeşehir Üniversitesi Hakkında

Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı tarafından kurulan Bahçeşehir Üniversitesi, 1998 yılında İstanbul Bahçeşehir’ de faaliyete geçmiştir. Daha sonra Beşiktaş’a taşınan üniversite, “İstanbul’un Kalbinde Bir Dünya Üniversitesi” sloganıyla yoluna devam etmiştir. Bahçeşehir Üniversitesi akademik olarak; 9 Fakülte, 2 Yüksekokul, 2 Meslek Yüksekokulu ve 4 Enstitüden oluşmaktadır.

Neden Bahçeşehir Üniversitesi?

Berlin, Washington, Toronto, Kiev, Batum gibi kentlerde eğitim olanağı sunan BAU Global Eğitim Ağı’nın bir üyesi olan Bahçeşehir Üniversitesi’nin; 8 araştırma ve uygulama merkezi, Türkiye’de 6 ve dünyada da 6 kampüsü bulunmaktadır. Türkiye’deki kampüsleri; İstanbul’daki Beşiktaş Kampüsü, Beşiktaş Kuzey Kampüsü, Şişli Kampüsü, Galata Kampüsü ve Göztepe Kampüsü iken bir de Bursa Kampüsü bulunmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde 18.448 lisans öğrencisi, 1.383 ön lisans öğrencisi, 5.649 yüksek lisans ve doktora öğrencisi bulunmaktadır. İstanbul’un kalbinde yer alan Bahçeşehir Üniversitesi’ne farklı noktalardan ulaşım yollarını bu yazımızda sizler için inceledik.

Bahçeşehir Üniversitesi Ulaşım Rehberi

İstanbul Havalimanı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Havalimanı Servisleri

İstanbul Havalimanı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi’ne gitmek için havalimanından kalkan İST-5 numaralı servisleri kullanabilirsiniz. İST-5’ ten Beşiktaş’ta inip kısa bir süre yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz. Taksi İstanbul Havalimanı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne taksiyle gitmek isterseniz, yolda geçireceğiniz süre 58 – 74 dakika arasında değişecekken ödeyeceğiniz taksi tutarı 139 TL – 176 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Toplu taşıma kullanarak İstanbul Havalimanı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi’ne gitmek isterseniz, kullanabileceğiniz en hızlı rotalar şu şekildedir: • İlk rotada; İstanbul Havalimanı durağından H-2 numaralı Mecidiyeköy Metrobüs otobüslerine binmeli ve Nurtepe Viyadük durağında inmelisiniz. Bu duraktan 36L Beşiktaş otobüsüne binmeli ve Beşiktaş İskele durağında inmelisiniz. İskele durağından yaklaşık 3 dakika yürüyerek Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne ulaşabilirsiniz. • Alternatif bir rotada ise; yine İstanbul Havalimanı durağından H-2 Mecidiyeköy Metrobüs otobüsüne binmeli ancak bu defa Hasdal durağında inmelisiniz. Bu duraktan 48A Kazlıçeşme Marmaray otobüsüne binmeli ve Alibeyköy durağında inmelisiniz. Alibeyköy durağından da 49Z Zincirlikuyu Metrobüs otobüsüne bindikten sonra Beşiktaş Meydan durağında inmelisiniz. Bu noktadan yaklaşık 5 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Havalimanı Servisleri

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi’ne havalimanı servislerini kullanarak gitmek istiyorsanız, Taksim güzergahında hizmet veren araçlara binebilirsiniz. Taksim servisinden Beşiktaş durağında inip yaklaşık 2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz. Taksi Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne taksiyle gitmek isterseniz, yolda geçireceğiniz süre 56 – 67 dakika arasında değişecekken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 134 TL – 160 TL arasında değişecektir. Toplu Taşıma Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne toplu taşımayla gitmek istiyorsanız yararlanabileceğiniz en kısa rotalar şöyledir:

• Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yaklaşık 6 dakika mesafede bulunan Sabiha Gökçen Nizamiye durağına yürüdükten sonra bu duraktan E-10 numaralı Kadıköy otobüsüne binmelisiniz. Bu otobüsle direkt olarak Kadıköy’e geçebilirsiniz ya da aktarmalı olsa da daha kısa sürecek olan bir rotayı tercih edip Pendik Köprüsü’nde inerek M4 Kadıköy metrosuna binebilirsiniz. Her iki şekilde de Kadıköy’de ineceksiniz. Kadıköy’de indikten sonra yürüme mesafesinde bulunan Kadıköy – Beşiktaş Turyol vapur hattını kullanmalısınız. Beşiktaş (Dentur) noktasında indikten sonra yaklaşık 2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Diğer bir seçenekte ise; havalimanından yine Sabiha Gökçen Nizamiye durağına geçmeli ve bu noktadan E-11 Kadıköy otobüsüne binerek Uzunçayır Metrobüs durağında inmelisiniz. Buradan yaklaşık 3 dakika kadar yürüyerek sarı dolmuşların kalktığı noktaya gelmeli ve D31 numaralı Taksim dolmuşuna binmelisiniz. Dolmuştan Beşiktaş Meydan durağında inip yaklaşık 7 dakika yürüdükten sonra Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Esenler Otogarı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüs Firması Servisleri

Şehirler arası hizmet veren otobüs firmalarının genelde Beşiktaş gibi merkezi noktalara servisi bulunmaktadır. Seyahat ettiğiniz otobüs firmasının şehir içi servislerini kullanarak direkt Beşiktaş’a gidebilir ve kampüse ulaşabilirsiniz ya da Taksim, Şişli gibi merkezi noktalara gidip aktarma yaparak kampüse ulaşabilirsiniz. Taksi Esenler Otogarı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süre 25 – 33 dakika arasında değişirken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 63 TL – 82 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Esenler Otogarı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi’ne toplu taşımayla gitmek için kullanabileceğiniz en hızlı rotalar şu şekildedir:

• Esenler Otogarı’ndan Otogar İstasyonu durağına yürüdükten sonra bu noktadan M1A ya da M1B Yenikapı metrosuna binmeli ve Marmaray Yenikapı İstasyonu durağında inmelisiniz. Buradan M2 Hacıosman metrosuna aktarma yapmalı ve metrodan Taksim durağında inmelisiniz. Yaklaşık 2 dakikalık bir mesafeyi yürüdükten sonra Taksim’den DT1 Vadi otobüsüne binip Bahçeşehir Üniversitesi durağında inerek ya da D31 numaralı Kadıköy sarı dolmuşuna binip Beşiktaş Meydan durağında inerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Diğer alternatif rota ise; Otogar İstasyonu durağına yürüdükten sonra yine bu noktadan M1B Yenikapı metrosuna binmek ve Marmaray Yenikapı İstasyonu durağında indikten sonra M2 Hacıosman metrosuna aktarma yapmaktır. Ancak bu sefer Taksim durağında değil Levent durağında inmek gerekir. Levent’ten de 40B Beşiktaş otobüsüne binilerek Bahçeşehir Üniversitesi durağında inilir.

Harem Otogarı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüs Firması Servisleri

Harem Otogarı’nda indiyseniz Bahçeşehir Üniversitesi’ne gitmek için, seyahat ettiğiniz otobüs firmasının Kadıköy ya da Üsküdar’a olan servislerinden yararlanabilir ve bu noktalardan da Beşiktaş’a vapurla aktarma yaparak kampüse ulaşabilirsiniz. Taksi Harem Otogarı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne taksiyle gitmek isterseniz, yolda geçireceğiniz süre 19 -24 dakika arasında değişirken, ödeyeceğiniz taksi ücreti de 48 TL – 61 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Harem Otogarı’ndan toplu taşıma kullanarak Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne geçiş yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz en pratik yol deniz yoludur. Bu yolu kullanmak için Harem Otogarı’nda indikten sonra Harem durağına yürümeli ve 2, 6, 9, 11C, 11D, 11M otobüslerinden birine binerek Üsküdar Marmaray durağına gitmelisiniz. Buradan yaklaşık 3 dakika yürüyerek Üsküdar Şehir Hatları noktasına gelmelisiniz. Buradan Beşiktaş – Üsküdar vapuruna binip Beşiktaş (Dentur) noktasında indikten sonra yaklaşık 2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Dudullu Otogarı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüs Firması Servisleri

Dudullu Otogarı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi’ne gitmek için, Harem’den ulaşımda olduğu gibi otobüs firmasının servisleriyle Kadıköy ya da Üsküdar’a gidip vapurla Beşiktaş’a aktarma yapabilirsiniz. Beşiktaş’ta indikten sonra iki dakikalık yürüme mesafesi gidip kampüse ulaşabilirsiniz. Taksi Dudullu Otogarı’ndan Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne taksiyle gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süre ortalama 25 dakika iken, ödeyeceğiniz taksi ücreti de ortalama 60 liradır.

Toplu Taşıma

Şehirler arası yolculuğunuzun son durağı Dudullu Otogarı olduysa ve Bahçeşehir Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• İlk rota için Dudullu Otogar durağına gitmeli ve bu noktadan 14A,14AK, 14ÇK, 14ŞB ya da 19S numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten Yüzbeşevler durağında inmeli ve sarı dolmuşların kalkış noktasına yürüyerek D36 numaralı Taksim dolmuşuna binmelisiniz. Dolmuştan Beşiktaş Meydan durağında inip yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif bir rota için de yine Dudullu Otogar durağına geçmeli ve buradan 14A, 19E, 19SB ya da 320 numaralı otobüslerden birine binmelisiniz. Otobüsten Kemalpaşa durağında inerek E-3 numaralı otobüse binerek 4. Levent durağında inmelisiniz. 4. Levent’ten SRY16 Beşiktaş minibüsüne binmeli ve Bahçeşehir Üniversitesi durağında inmelisiniz. Yaklaşık 3 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un Bazı Merkezi Noktalarından Bahçeşehir Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’un en merkezi noktalarından olan Kadıköy, Üsküdar, Taksim, Şişli gibi semtlerden Beşiktaş’ta bulunan Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne gitmek için yararlanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

Kadıköy

Kadıköy’den Bahçeşehir Üniversitesi’ne gitmek için en kısa yol; Şehir Hatları veya Turyol’u kullanarak vapurla Beşiktaş’a geçmektir. Beşiktaş’ta indikten sonra yaklaşık 2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Üsküdar

Üsküdar’dan Bahçeşehir Üniversitesi’ne ulaşmak için de en kısa yol; Kadıköy’den olduğu gibi deniz yoluyla ulaşımdır. Bunun için Üsküdar Şehir Hatları’na giderek Beşiktaş vapuruna binmeli ve indikten sonra yaklaşık 3 dakika yürümelisiniz.

Taksim

Taksim’den Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne gitmek için kullanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Taksim’den Bahçeşehir Üniversitesi’ne gidebilmek için ilk rota; Taksim meydanından yaklaşık 2 dakika Taksim durağına yürümek ve DT1 numaralı Vadi otobüsüne binerek Bahçeşehir Üniversitesi durağında inmektir. Bu noktadan yaklaşık 2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Taksim’den Bahçeşehir Üniversitesi’ne diğer bir ulaşım yolu ise; yine Taksim durağına gitmek ve buradan D31 ya da D36 numaralı sarı dolmuşlara binmektir. Dolmuşlardan Beşiktaş’ta indikten sonra kısa süre yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz. Şişli Şişli’den Bahçeşehir Üniversitesi ana kampüsüne gitmek istiyorsanız, öncelikle yaklaşık 5 dakika Pangaltı durağına yürümelisiniz. Bu noktadan DT1 numaralı Vadi otobüsüne binerek 8 durak sonra Bahçeşehir Üniversitesi durağında inmelisiniz. Bu noktadan yaklaşık 2 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.