Arjantin, Güney Amerika kıtasında bulunan ve oldukça geniş bir kıyı şeridine sahip olan (4989 km) bir ülkedir. Dünyada toprak büyüklüğü bakımından 8. Sırada yer alan Arjantin başkenti Buenos Aires’tir. Diğer büyük şehirleri ise Catamarca, Chaco, Chubut, Cordoba, Corrientes, San Luis, Santa Fe ve Santa Cruz’dur. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin yaklaşık 3,5 kat büyüklüğünde olan Arjantin’in nüfusu ise 44,2 milyondur. Arjantin'e kolay ve ekonomik bir şekilde seyahat etmek için Arjantin uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsin.

Önemli Not: Ülkelerin vize ve seyahat koşulları değişiklik gösterebilmektedir. Güncel vize ve seyahat koşullarını, ilgili ülkenin konsolosluğuna ait resmi web sitesinden veya T.C Dışişleri Bakanlığı web sitesinden kontrol etmeni veya seyahat edeceğin hava yolu firması ile iletişime geçmeni önemle rica ederiz.​​

Arjantin Vize İstiyor Mu?

Arjantin, Türkiye’den seyahat edecek Bordo( Umumi) Pasaport, Yeşil( Hususi) Pasaport, Gri( Hizmet) pasaport ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamillerinden ülkeye giriş tarihinden itibaren 6 ay içerisinde 90 güne kadar kalış süresi için vize talep etmemektedir, ancak sınır kapısında ücrete tabi olmayan kapı vizesi verilmektedir. 90 günü aşan süreler için ise Arjantin Konsolosluklarına başvurması ve uzun dönem vizesi için gerekli işlemleri yaptırmaları gerekmektedir.

Arjantin’e Gitmek İçin Gerekli Evraklar

Arjantin’e giderken seyahat edecek olan kişinin yanında bulundurması gereken evraklar şu şekildedir:

  • Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli ve kapı vizesinin vurulabilmesi için 1 sayfası boş olan pasaport
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Konaklama belgeleri
  • Ulaşım belgeleri
  • Seyahat Sağlık Sigortası( 30.000 EUR teminatlı)
  • Arjantin’de yaşayan biri varsa onun tarafından gönderilecek davetiye

**Hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Konsolosluk ya da Büyükelçiliklerine başvurulmalıdır.

Arjantin’in Vize İstediği/İstemediği Ülkeler

Türkiye dışında başka ülkeler de Arjantin ziyaretlerinin 90 günü aşmaması koşulu ile vizesiz giriş yapabilmektedir. Bu ülkeler şu şekildedir:

Avrupa Birliği Andorra Ermenistan
Barbados Bolivya Brezilya
Şili Kolombiya Kosta Rika
Ekvador El Salvador Grenada
Guatemala Guyana Haiti
Hong Kong Honduras İsrail
Japonya Kuzey Makedonya Meksika
Monako Karadağ Yeni Zelanda
Nikaragua Panama Paraguay
Peru Rusya Saint Kitts ve Nevis
Saint Lucia Saint Vincent ve Grenadinler San Marino
Sırbistan Singapur Güney Afrika
Güney Kore Surinam Tayland
Trinidad ve Tobago Ukrayna Uruguay
Vatican City Venezuela  

Bu ülkeler haricinde Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Kanada 90 güne kadar Arjantin ziyaretlerinde vizeye tabi değildir ancak “online karşılıklılık ücreti” adı verilen ödemeyi yapmak zorundadırlar.

Bunlara ek olarak Jamaika ve Malezya da Arjantin ziyaretlerinde 30 günlük süre zarfı için vizeden muaftır.