ANKARA ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

Ankara Üniversitesi Hakkında

Cumhuriyet döneminde kurulan ilk üniversite ünvanını taşıyan Ankara Üniversitesi'nin temelleri bizzat Atatürk tarafından atılmış köklü bir eğitim kuruluşudur. Üniversite'nin; 49 araştırma ve Uygulama Merkezi, 18 fakültesi, 13 enstitüsü, 11 meslek yüksek okulu, 1 devlet konservatuarı ve 1 yüksek okulu bulunmaktadır. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi öğrencilerine 48 önlisans ve 113 lisans eğitim programı hizmeti vermektedir. Üniversite özellikle Siyasal bilimler alanında Türkiye'nin köklü Mekteb-i Mülkiye geçmişiyle ön plana çıkmaktadır.

Ankara Üniversitesi kampüsleri çoğu devlet üniversitelerinde olduğu gibi dağınık bir yerleşke ağına sahiptir. Meslek Yüksek okulları neredeyse tüm Ankara'ya yayılmış durumdayken; Cebeci, Tandoğan, Gölbaşı, Dışkapı ve Sıhhiye olmak üzere 5 ayrı noktada ana kampüsü bulunmaktadır.

Peki Ankara Üniversitesi kampüslerine nasıl gidilir. Gelin birlikte Ankara Üniversite kampüslerine ulaşım rotalarını inceleyelim.

Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Havalimanı Servisleri

Esenboğa Havalimanı'ndan herhangi bir servis direkt olarak Ankara Üniversitesi Gölbaşı kampüsüne gitmemektedir. Ancak BelkoAir transfer araçlarını kullanarak kolay ulaşım sağlayabileceğiniz merkezi bir noktaya geçiş yapabilirisiniz. Buradan taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanıp çok kolay bir şekilde Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Taksi

Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 160 TL ile 288 TL arası değişecekken; seyahat süreniz 46 dakika ile 1 saat arasında olacaktır.

Toplu Taşıma

Esenboğa Havalimanı’ndan Ankara Üniversitesi Gölbaşı kampüsüne toplu taşımayla gitmek isterseniz de kullanabileceğiniz bir rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu rotaya bir göz atalım;

• Esenboğa Havalimanı'ndan otobüs duraklarına geçip 487 Ankara otobüslerine binin. Yaklaşık 45 dakikalık yolculuk sonrasında Ulus Ziraat Bankası durağında inip 107-6 Ulus otobüslerine aktarma yapın. 32 durak sonra gelen Ankara Üniversitesi Teknokent durağında inerek, yaklaşık 750 metre yürüseniz Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne ulaşabilirseniz.

AŞTİ Otogarı'ndan Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Otobüs Servisleri

Kullanmış olduğunuz otobüs firmasının merkezi konumlara götüren servisleri var ise kullanarak buradan pratik bir şekilde Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

Aşti Otogarı'ndan Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar yaklaşık olarak 65 TL olacakken; seyahat süreniz 20 ya da 25 dakika arasında değişecektir. Toplu taşıma Aşti Otogar'ından Ankara Üniversitesi Gölbaşı kampüsüne gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz de sizler için alternatif rotaları derledik. Gelin birlikte inceleyelim;

• AŞTİ Terminali'nden Turizm Bakanlığı otobüs duraklarına yürüyün ve buradan 106-4 Yurtlar otobüslerine binin. Yaklaşık 40 dakika sürecek yolculuğunuz sonrasında Ankara Üniversitesi Teknokent durağında inip yaklaşık 750 metre yürüdüğünüzde Ankara Üniversitesi Gölbaşı kampüsüne ulaşabilirsiniz.

• Bir başka alternatif yol ise; yine Aşti Terminalinden Turizm Bakanlığı otobüs duraklarına geçin ve 195-2 Gölbaşı Toki otobüslerine binin. 22 durak sonra Şehir Parkı durağında inip yaklaşık 30 dakika yürüme mesafesindeki Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Ankara'daki Bazı Merkezi Noktalardan Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Kızılay'dan Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Ankara'nın merkezi noktalarından biri olan Kızılay'dan Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne gidilebilecek bir rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu rotaya bir göz atalım;

• Kızılay'da bulunduğunuz konumdan Kızılay Meydanı'na yaklaşık 400 metre uzaklığında bulunan otobüs duraklarına geçiş yapın. Buradan 106-4 Yurtlar otobüslerine binin ve Ankara Üniversitesi Teknokent durağında inin. Yaklaşık 750 metre yürüyerek Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Ulus'tan Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Ankara'nın merkezi noktalarından biri olan Ulus'tan Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne gidilebilecek bir kaç farklı rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu farklı ulaşım rotalarına bir göz atalım;

• Ulus'ta bulunduğunuz konumdan Ulus Atatürk Heykeli'ne 280 metre yakınlığında bulunan Ulus Ziraat Bankası otobüs duraklarına geçiş yapın. Bu duraktan 107-6 Ulus otobüslerine binin ve 32 durak sonra Ankara Üniversitesi Teknokent durağında inin. Yaklaşık 750 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Gölbaşı kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rota ise; yine bulunduğunuz konumdan Ulus Ziraat Bankası otobüs duraklarına geçiş yapın ve bu kez 106-4 Yurtlar otobüslerine binin. Bahçeli Park durağına geldiğinizde otobüsten inip ve 15 dakika yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Havalimanı Servisleri

Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan herhangi bir servis direkt olarak Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsüne gitmemektedir. Ancak BelkoAir kullanarak kolay ulaşım sağlayabileceğiniz noktalara geçiş yapabilirsiniz. Buradan taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak çok kolay bir şekilde Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Taksi

Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 95 TL ile 120 TL arasın

da değişkenlik gösterecekken; seyahat süreniz yaklaşık olarak 30 dakika ile 35 dakika arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsüne toplu taşımayla gitmek isterseniz de kullanabileceğiniz pek çok alternatif rota bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

• Esenboğa Havalimanı'ndan Yenice otobüs duraklarına geçiş yapın ve buradan 487 Ankara otobüslerine binin. Kültür Bakanlığı durağında inip Opera otobüs duraklarına yürüyün ve 321-6 Baş otobüslerine aktarma yapın. 7 durak sonra Cebeci durağında inerek 850 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

• Bir başka alternatif rota ise; yine Yenice otobüs duraklarına geçiş yaparak 487 Ankara otobüslerine binin. Ancak bu kez Atatürk Spor Salonu durağında inin ve 359 Ulus otobüslerine aktarma yapın. 8 durak sonra Dikimevi durağında inip 321-5 Sıhhiye otobüslerine binin. Siyasal durağında inip 130 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

AŞTİ Otogarı'ndan Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Otobüs Servisleri

Kullanmış olduğunuz otobüs firmasının merkezi noktalara götüren servisleri var ise kullanarak, buradan pratik bir şekilde Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

Aşti Otogarı'ndan Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar yaklaşık 30 TL iken; seyahat süreniz 10 dakika olacaktır.

Toplu Taşıma

Aşti Otogar'ından Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsüne gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz de sizler için alternatif bir rota derledik. Gelin birlikte inceleyelim;

• Aşti Otogarı'ndan Aşti Terminali metro istasyonuna geçiş yapın ve A1 Dikimevi metrosuna binin. Kurtuluş İstasyonunda inip 350 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Ankara'daki Bazı Merkezi Noktalardan Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Kızılay'dan Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Ankara'nın merkezi noktalarından biri olan Kızılay'dan Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne gidilebilecek bir rota derledik. Gelin birlikte bu ulaşım rotasına bir göz atalım;

• Kızılay'da bulunduğunuz konumdan Kızılay Meydanı'na 110 metrelik mesafede bulunan otobüs duraklarına geçiş yapın ve buradan 220-7 Yeşilbayır otobüslerine binin. 5 durak sonra gelen Siyasal durağında inip yaklaşık 100 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Ulus'tan Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Ankara'nın merkezi noktalarından biri olan Ulus'tan Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne gidilebilecek bir kaç rota derledik. Gelin birlikte bu ulaşım rotalarına göz atalım;

• Ulus'ta bulunduğunuz konumdan Ulus Atatürk Heykeli'ne 140 metrelik yakınlıkta bulunan Anafartalar otobüs duraklarına geçiş yapın. Bu duraktan 377 Şahap Gürler Son Durak otobüslerine binin. 6 durak sonra gelen Cebeci durağında inerek 850 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rota ise; bu kez bulunduğunuz konumdan Ulus Atatürk Heykeline 170 metre uzaklıkta bulunan Ulus 100. Yıl Çarşısı otobüs duraklarına geçiş yapın. Bu duraktan 145-7 Park Manzara Evleri otobüslerine binin ve 4 durak sonra Güvenpark durağında inip, Kızılay otobüs duraklarında 340 Nata Vega otobüslerine aktarma yapın. 4 durak sonra Siyasal durağında inerek 100 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Havalimanı Servisleri

Esenboğa Havalimanı'ndan herhangi bir servis direkt olarak Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne gitmemektedir. Ancak BelkoAir transfer araçlarını kullanarak kolay ulaşım sağlayabileceğiniz merkezi bir noktaya geçiş yapabilirisiniz. Buradan taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanıp çok kolay bir şekilde Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Taksi

Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar 92 TL ile 143 TL arası değişecekken; seyahat süreniz 27 dakika ile 37 dakika arasında olacaktır.

Toplu Taşıma

Esenboğa Havalimanı’ndan Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne toplu taşımayla gitmek isterseniz de kullanabileceğiniz bir kaç farklı rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu rotalara göz atalım;

• Esenboğa Havalimanı'ndan Yenice otobüs duraklarına geçiş yapıp 487 Ankara otobüslerine binin. Adliye durağında inip Maltepe Pazarı durağından 339-7 Nata Vega otobüslerine aktarma yapın. MEB Şura Salonu durağında inip 500 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rota ise; yine Esenboğa Havalimanı'ndan Yenice otobüs duraklarına geçin. Bu kez 489-3 Ankara otobüslerine binin ve 19 Mayıs Stadyumu durağında 508-5 Sincan Hareket Noktası otobüslerine aktarma yapın. MEB Şura Salonu durağında inip 550 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne ulaşabilirsiniz.

AŞTİ Otogarı'ndan Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Otobüs Servisleri

Kullanmış olduğunuz otobüs firmasının merkezi konumlara götüren servisleri var ise kullanarak buradan pratik bir şekilde Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

Aşti Otogarı'ndan Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne taksiyle gitmek için ödeyeceğiniz tutar yaklaşık olarak 15 TL olacakken; seyahat süreniz 5 ya da 8 dakika arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Aşti Otogarı'ndan Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz de sizler için alternatif rotaları derledik. Gelin birlikte inceleyelim;

• Aşti otogarına 140 metre yakınlıkta bulunan otobüs duraklarına geçin ve 528-3 Polatlı otobüslerine binin. 3 durak sonra Diş Hekimliği Fakültesi durağında inip 650 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rota ise; bu kez Aşti metro istasyonundan A1 Dikimevi metrosuna binin ve Beşevler istasyonunda inin. Yaklaşık 1 km yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Ankara'daki Bazı Merkezi Noktalardan Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Kızılay'dan Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Ankara'nın merkezi noktalarından biri olan Kızılay'dan Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne gidilebilecek bir kaç farklı rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu rotalara göz atalım;

• Kızılay'da bulunduğunuz konumdan Kızılay metro istasyonuna geçip A1 Aşti metrosuna binin. 3 durak sonra Anadolu istasyonunda inip 950 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne ulaşabilirsiniz.

• Bir başka alternatif rota ise; Kızılay'da bulunduğunuz konumdan Kızılay Meydanına 170 metre uzaklığında bulunan otobüs duraklarına geçip 220-7 Yeşilbayır otobüslerine binin. 9 durak sonra MEB Şura Salonu durağında inip 550 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne ulaşabilirsiniz.

Ulus'tan Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne Nasıl Gidilir?

Ankara'nın merkezi noktalarından biri olan Ulus'tan Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsüne gidilebilecek bir kaç farklı rota bulunmaktadır. Gelin birlikte bu farklı ulaşım rotalarına bir göz atalım;

• Ulus'ta bulunduğunuz konumdan Ulus Atatürk Heykeline 190 metre yakınlıkta bulunan İlk Meclis otobüs duraklarına geçiş yapın. Bu duraktan 419-5 Aktepe Hareket Noktası otobüslerine binin ve Diş Hekimliği Fakültesi durağında inin. Yaklaşık 700 metre yürüdükten sonra Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne ulaşmış olacaksınız.

• Bir başka alternatif rota ise; bu kez Ulus'ta bulunduğunuz konumdan Ulus Atatürk Heykeline 650 metre uzaklıkta bulunan Devlet Tiyatroları otobüs duraklarına geçiş yapın. Bu duraktan 508-5 Sincan Hareket Noktası otobüslerine binin ve MEB Şura Salonu durağında inin. Yaklaşık 550 metre yürüyerek Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsüne ulaşabilirsiniz.