ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM REHBERİ

Anadolu Üniversitesi Hakkında

Temeli, 1958’de kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne dayanan Anadolu Üniversitesi, 1982 yılında aktif olarak eğitime başlamıştır. Türkiye’deki ilk Açıköğretim Fakültesine sahip olan Anadolu Üniversitesi, hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim veren bir okul olarak, öğrenim gören öğrenci sayısı bakımından Avrupa’da ilk sırada, dünyada ise 3. Sırada olan büyük bir üniversitedir. Üniversite başlangıçta Yunus Emre, 2 Eylül, Meşelik ve Bademlik kampüsleri olmak üzere 4 kampüste eğitim vermiştir. Daha sonra Meşelik ve Bademlik kampüsleri bir araya toplanmış ve Osmangazi Üniversitesi’nin temellerini oluşturmuşken, 2 Eylül Kampüsü de ayrılarak Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin oluşumunda rol oynamıştır.

Bugün Anadolu Üniversitesi yalnızca Yunus Emre Kampüsü’nde eğitim vermektedir. 16.450 lisans, 4.420 lisansüstü öğrenciye eğitim veren okulun, aynı zamanda 2.225.820 de açıköğretim öğrencisi bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi’nin akademik profilinde; 3’ü uzaktan olmak üzere 12 fakülte, 6 enstitü, 3 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvar ve 24 araştırma merkezi bulunmaktadır.

Kaliteli eğitiminin yanı sıra sosyal bakımdan gelişime de önem veren üniversitede; oldukça geniş kaynaklı bir kütüphane, spor salonları, tenis kortları, yüzme havuzları, konser ve sergi salonları, sinema ve tiyatro da mevcuttur.

Anadolu Üniversitesi Ulaşım Rehberi

Şehir Merkezinden Anadolu Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Eskişehir şehir merkezinden Anadolu Üniversitesi’ne gitmek için tercih edebileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Taksi

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’ne şehir merkezinden taksiyle geçmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süre 8 – 13 dakika arasında değişecekken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de 32 TL – 49 TL arasında değişecektir.

Toplu Taşıma

Anadolu Üniversitesi kampüsüne şehir merkezinden toplu taşımayla gitmek için tercih edebileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Yunus Emre Kampüsü’ne gitmek için öncelikle Çarşı tramvay durağına gitmelisiniz ve bu duraktan T1 veya T3 numaralı SSK yazan tramvaya binmelisiniz. Tramvaydan Anadolu Üniversitesi durağında inip yaklaşık 1 dakika yürüdükten sonra kampüse ulaşabilirsiniz.

• Alternatif rota için de; öncelikle merkezden yaklaşık 7 dakika yürümeli ve Kırım Caddesi durağına gelmelisiniz. Buradan 23S veya 53S numaralı otobüslerden birine binip Üniversite Bulvarı durağında indikten sonra yaklaşık 1 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Şehirler Arası Eskişehir Otobüs Terminali’nden Anadolu Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Eskişehir Otogarı’nda indiyseniz ve Anadolu Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Otobüs Firması Servisleri

Seyahatte kullandığınız otobüs firmasının şehir içi servisleri varsa ve kampüs duraklarında duruyorsa, ulaşımınız oldukça kolaylaşacaktır. Ancak direkt olarak kampüste durmuyorsa Çarşı tramvay durağına geçiş yapıp aktarma yaparak kampüse ulaşabilirsiniz.

Taksi

Taksiyle otogardan Anadolu Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, yolda geçireceğiniz süre ortalama 9 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ortalama ücret de 33 TL’dir. Toplu Taşıma Otogardan Anadolu Üniversitesi’ne toplu taşımayla ulaşmak için kullanabileceğiniz en kolay rotalar şu şekildedir:

• Yunus Emre Kampüsü’ne toplu taşımayla gitmek için otogardan kalkan T1 numaralı SSK tramvayına binmelisiniz. Tramvaydan Anadolu Üniversitesi durağında inerseniz kampüse ulaşmış olursunuz.

• Diğer bir yol için ise; terminalden yaklaşık 2 dakika kadar yürümeli ve Otogar durağına gelmelisiniz. Buradan 48S, 58S, 50S, 61S, 44S, 5S ya da 20S numaralı otobüslerden birine binmeli ve İki Eylül Caddesi durağında inmelisiniz. Bu noktadan da 19S,53S, 36S, 37S, 23S veya T-100 numaralı otobüslerden birine binmeli ve Üniversite Bulvarı durağında inmelisiniz. İndikten sonra yaklaşık 1 dakika yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’ndan Anadolu Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Hasan Polatkan Havalimanı’ndan Anadolu Üniversitesi’ne gitmek istiyorsanız, yararlanabileceğiniz ulaşım araçları şu şekildedir:

Taksi

Havalimanından Yunus Emre Kampüsü’ne taksiyle gitmek için yolda geçireceğiniz süre ortalama 9 dakika iken, taksiye vereceğiniz ücret de ortalama 34 TL olacaktır. Toplu Taşıma Hasan Polatkan Havalimanı’ndan Yunus Emre Kampüsü’ne ulaşmak için tercih edebileceğiniz en kısa rotalar şöyledir:

• İlk rota için; havalimanından yaklaşık 6 dakika yürüyerek İki Eylül İlk Durak noktasına gelmeli ve buradan 4K numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsten Gazi Yakup Satar Caddesi durağında inmeli ve 39S, 50S ya da 36S numaralı otobüslerden birine aktarma yapmalısınız. Bu defa da Üniversite Bulvarı durağında inmeli ve kampüse ulaşmak için yaklaşık 1 dakika yürümelisiniz.

• İkinci rota için ise; yine İki Eylül İlk Durak noktasına yürümeli ve buradan 4K numaralı otobüse binerek Gazi Yakup Satar Caddesi durağına gelmelisiniz. Duraktan yaklaşık 5 dakika yürüyerek Kırım Caddesi durağına gitmeli ve buradan da 19S, 53S, 23S ya da 37S numaralı otobüslerden birine aktarma yapmalısınız. Otobüsten Üniversite Bulvarı durağında inmeli ve kampüse ulaşmak için yaklaşık 1 dakika yürümelisiniz.

Eskişehir Tren İstasyonu’ndan Anadolu Üniversitesi’ne Nasıl Gidilir?

Eskişehir Tren Garı’ndan Anadolu Üniversitesi’ne ulaşmak için kullanabileceğiniz araçlar şu şekildedir:

Taksi

Tren Garı’ndan Yunus Emre Kampüsü’ne taksiyle gidecekseniz, yolda geçireceğiniz süre ortalama 6 dakika iken, taksiye ödeyeceğiniz ücret de ortalama 24 TL’dir.

Toplu Taşıma

Eskişehir Tren Garı’ndan Anadolu Üniversitesi’ne toplu taşımayla gidecekseniz kullanabileceğiniz rotalar şu şekildedir:

• Tren garından üniversiteye gitmek için en hızlı rota; gardan yaklaşık 4 dakika yürüyerek İstasyon Caddesi durağına gelmek ve bu noktadan T-100 numaralı otobüse binmektir. Otobüsten 3 durak sonra Üniversite Bulvarı durağında inip yürüyerek kampüse ulaşabilirsiniz.

• Tren garından üniversiteye geçişte yararlanılabilecek diğer alternatif rota için ise; öncelikle yaklaşık 13 dakika yürümek ve İsmet İnönü durağına gelmek gerekmektedir. Buradan T1 ya da T3 numaralı SSK tramvaylarından birine binip Anadolu Üniversitesi durağında inilebilir.