Uçak Bileti

İsmi Latince’de, ‘güçlü, kuvvetli’ anlamına geldiği için İspanya‘nın güçlü şehri olarak anılan Valencia, yıllara meydan okuyan tarihi dokusunun yanı sıra rengarenk gece hayatı ve festivalleriyle de öne çıkıyor. Madrid ve Barcelona’dan sonra ülkenin nüfus bakımından en kalabalık üçüncü şehri olan Valencia, yaz aylarında daha hareketli ve canlı bir atmosfere sahip. Modern ve tarihi mimarinin etkileyici bir uyum oluşturduğu bu harika şehirde mavi sularla çevrili plajlara uğrayıp, yaz aylarının tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

Valencia’da Görülmesi Gereken 5 Yer

1. Valencia Cathedral

Endülüslü Araplar tarafından 13. yüzyılda cami olarak inşa edilen Valencia Cathedral (Catedral de Santa María de Valencia), Gotik, Barok ve Neo-klasik dönemlerin izini taşıyan büyüleyici mimarisiyle hayranlık uyandırıyor. Bu harika yapıyı görmek isteyenler Plaza de la Virgin Meydanı’na uğramalı.

2. City of Arts and Sciences

City of Arts and Sciences (Bilim ve Sanat Şehri), yalnızca Valencia’nın değil, İspanya’nın da en popüler turistik noktalarından biri. 1996 yılında inşa edilen ve modern mimarinin en başarılı örnekleri arasında gösterilen bu şehir, Umbracle (Botanik park), Oceanografic (Akvaryum), Palau De Les Arts Reina Sofia (Opera binası), Hemisferic (Sinema salonu), Agora gibi altı farklı binadan oluşuyor.

Mobil Uygulama

3. Llotja de la Seda La Lonja

Mimar Pere Compte tarafından tasarlanan Llotja de la Seda La Lonja, 1482 – 1548 yılları arasında inşa edildi. Günümüzde UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesinde yer alan bu tarihi yapı, geç dönem gotik mimarinin etkileyici örneklerinden biri. Llotja de la Seda La Lonja’yı ziyaret ettiğinizde Consulado del Mar ve portakal bahçesini görmeyi de ihmal etmeyin.

4. Mercado Central

Yerel pazarları dolaşmayı ve yöresel tatları keşfetmeyi seviyorsanız, şehrin en büyük kapalı pazarı olan Mercado Central (Central Market)‘a uğramanız gerek. 1914 yılından bu yana şehrin meyve, sebze, et ve balık gibi gıda ihtiyaçlarını karşılayan bu eski pazarda yerel halkın damak tadına dair küçük tüyolar edinebilirsiniz.

5. Turia Bahçeleri

Turia Nehri’nin sebep olduğu sel taşkını yüzünden 81 kişi hayatını kaybedince, şehirde bazı düzenlemelere gidilerek, nehrin güzergahı değiştirildi. Günümüzde bisiklet yolları ve yürüyüş parkurlarıyla çevrili bir rekreasyon alanına dönüştürülen eski nehir bölgesi ise Turia Bahçeleri (Jardines del Turia) ismini aldı. City of Arts and Sciences yakınlarında yer alan bu bahçelere gidip, yeşilin ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz.

Siz de Valencia uçak bileti kampanyalarına göz atarak, İspanya’nın bu kültür sanat şehrini keşfe başlayabilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here