Uçak Bileti

Türk seyahat severler birçok konuda olduğu gibi seyahat sürecinde de son dakikacı davranıyor. Bütün bir yıl hayali kurulan tatilde nereye gidileceği, hangi otelde kalınacağı, uçak bileti alımı, gidilecek görülecek yerler ve rotalar konusunda çok da hazırlık yapmadan genellikle son birkaç gün ya da bir hafta öncesinde harekete geçince aksilikler yaşanabiliyor.

Tüm bu hazırlıksızlık sürecinde son gece bırakılan çanta hazırlama süreci bile tatilde mutlaka yanımıza almamız gereken bazı şeyleri unutmamıza neden oluyor. Tatile çıkmadan önce herhangi bir eksik ya da farkına varmadığımız bir sorunla karşılaşmamak için bir liste hazırlayıp bu liste üzerinden son kontrolleri yaparak ilerlemek mantıklı bir çözüm.

Tatil sürecini kolaylaştırmak için tatil öncesi hazırlık aşamalarını not edin, herhangi bir olumsuz sürprizle karşılaşmayın.

Ucuz uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Tatil Öncesi Hazırlıkları

1. Konaklama teyidi alın

İster bir hafta önce, isterseniz bir yıl önceden otel rezervasyonunuzu yaptırmış olun fark etmez; son dakikada sokakta kalmamak için gideceğiniz otelle/hostelle iletişime geçip konaklamanız için yaptırdığınız rezervasyonuzu teyit edin.

Yurt dışındaki bazı oteller dijital kanallar aracılığıyla yapılan rezervasyonlarda konaklamaya birkaç gün kala kredi kartından ödeme almaya çalışıyor. Kartınızla ilgili bir sorun yaşanması durumunda ödeme otele geçmeyince rezervasyon otomatik olarak iptal olabiliyor. Yorgun argın bir yolculuğun ardından otele gittiğinizde rezervasyonunuz görülmediği anda tatile 1-0 yenik başlayabilirsiniz. Kendinizi garantiye alın.

2. Vize, pasaport, kimlik kontrolü

Her yıl en az birkaç kişinin başına geldiğinden biliyorum. Yurt dışı seyahat planı yapıyorsanız öncelikle mevcut pasaportunuzun geçerlilik süresine dikkat edin. Geçerlilik süresi sona yaklaşan pasaportla yurt dışına çıkışınıza izin verilmeyebiliyor. Bazı ülkeler en az 3 ay, bazı ülkeler ise en az 6 ay geçerliliği olan pasaport istiyor. Son 2 ay geçerliliği bulunan pasaportunuzla havalimanından dönmek uçak biletinizin ve tüm rezervasyonlarınızın yanması demek.

Gideceğiniz ülkeye ait vizenizi kontrol edip, vizenin geçerlilik süresi ve kaç girişli olduğunu da teyit etmek önemli. Kimlikle gidilen ülkelerde ise yeni kimlik kartınızın olması bekleniyor. Eski tip nüfus cüzdanı ile Türkiye’den çıkış yapamazsınız.

3. Yoğunluğu dikkate alın

Yaz ayları, resmi tatil dönemleri, bayram gibi herkesin tatile gitmeye çalıştığı zamanlarda havalimanı, tren garı, otobüs terminali ve feribot iskelelerinde yoğunluk oluşuyor. Kara yollarında da tatilci akını yaşandığından kısa mesafeler çok uzun zamanda aşılabiliyor. Bu tip dönemlerde yola çıkmayı planlıyorsanız ekstra dikkatli olmakta yarar var. Yola çıkacağınız süreyi iyi hesaplayın, yolda, trafikte vakit geçirirken uçağınızı kaçırmayın.

4. Valiz son güne bırakılmaz

Siz de benim gibi tatil öncesinde valiz hazırlığını son güne bırakanlardansanız mutlaka bir şeyleri unutuyorsunuz demektir. Tatilde yanınızda olması gereken şeyleri listelemek ve valiz toplamayı son güne bırakmamak önemli.

Diş fırçasından kişisel bakım ürünlerine, kıyafetlerden ayakkabı ve terliğe, ilaçlardan kitap ve kulaklığa kadar her şeyi evde daha önceden belirlediğiniz bir bölümde (koltuk üzerinde) biriktirin valize son güne bile yerleştirseniz hepsi bir arada olsun.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here