PAYLAŞ

Tanrıların adası olarak da bilinen Bali her ne kadar son zamanlarda balayı adası olarak anılsa da, her yaş grubundan insanın farklı zevklerine hitap edecek bir tatil vadediyor. Genç ruhlu bir maceraperest iseniz sırt çantanızı kapıp Kuta’ya gidebilir, gündüz sörfün, gece ise müziğin tadını çıkarabilirsiniz. Lüks otellerde konaklayıp, keyif tatili yapmak isterseniz Nusa Dua ve Seminyak bölgesinde bir hayli otel seçeneği mevcut. Doğayla baş başa kalıp ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız Ubud tam size göre. Pirinç tarlaları arasında yoganızı yapıp dinginlik ve huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz. Tavsiyem Bali’nin güzelliklerinin hepsini yaşamak için tatilinizi birkaç bölüme ayırmanız.

Endonezya’ya bağlı Bali adası ekvatora olan yakınlığı sebebiyle yıl boyunca ortalama 28-32 derece arasında sıcaklığa sahip. Nisan-Eylül ayları arası kuru mevsimi olması sebebiyle en çok turisti bu aylar arasında ağırlıyor. Ekim-Mart ayları arasında ise nem miktarı yüksek olduğu için yağış olasılığı da artıyor. Türkiye’den Bali’ye direk uçuş bulunmuyor. Singapur, Doha, Kuala Lumpur ya da Dubai üzerinden yaklaşık 15 saatlik bir yolculuk ile adaya ulaşabilirsiniz. Turna.com üzerinden çok sayıda alternatifi inceleyerek bütçenize uygun bileti bulabilirsiniz.

Endonezya’ya girmek için Türk vatandaşlarının önceden vize almasına gerek yok ancak girerken ülkeye giriş parası olarak 25 Dolar ödemek gerekiyor. Eskiden kapıda aldıkları ülkeden çıkış parasını ise artık aldığınız uçak bileti fiyatına dâhil etmişler.

Bali nüfusunun büyük çoğunluğu Hindulardan oluşuyor ve halk dini inanışlarına çok önem veriyor. Hemen hemen her evin kendine ait küçük de olsa bir tapınağı var ve her sabah Tanrılarına teşekkür amaçlı adakta bulunuyorlar. Palmiye yapraklarının arasına çiçekler ve pirinç koyup tütsü yakıyorlar. Bu adaklar adada tütsü kokusunun mistik bir hava yaratmasını sağlamakla birlikte sokaklarda ki pis görüntüye de sebep oluyor. Bali’de halkının en büyük geçim kaynağı turizm. Turistlere sanki dünyanın en önemli insanıymışçasına ilgili ve saygılı davranıyorlar. Özellikle otel ve restoranlarda sürekli “memnun musunuz, bir şey ister misiniz?” diye etrafınızda dönen insanlar göreceksiniz. Sokaklarda ise “taksi ister misiniz?” diyenler var ki fazlasıyla rahatsız edici.

Bali’de toplu taşıma yok, yolda ya taksiler var ya da motosikletler. Yollar daracık, trafik soldan akıyor ve inanılmaz bir motosiklet trafiği var. Kısacası Bali’de otomobil veya motosiklet kiralamak cesaret istiyor. Tercihinizi şoförlü araç kiralamaktan yana kullanabilirsiniz. Oteller günlük ya da yarım günlük size özel turlar sağlıyor ve yaklaşık 130 TL civarına 2 kişi özel araçla 4-5 saatlik tur yapabiliyorsunuz. Adada mesafeler çok uzun gözükmese de yolların darlığından ve trafikten dolayı, 30 km’lik bir yolculuk yapmak yaklaşık 1 saat sürüyor.

otel2

Bali hakkında birkaç önemli not:

– Para birimleri Rupi, döviz büroları konusunda sıkıntı yaşamak muhtemel. Güvenilir yerlerde para çevirmeye dikkat edin.

– Marketlerde satılan Simpati marka telefon hattı ile internet erişimini sağlayabilirsiniz. 2 GB internet paketiyle beraber 30 TL civarında ücreti var.

– Trip Advisor’ın çevrimdışı haritaları her zaman her tatilde işe yarar.

– Özellikle taksilerde ve hediyelik eşyalarda mutlaka pazarlık yapılmalı. 100 TL fiyatı olan bir hediyelik eşyayı, 30 TL’ye alabilirsiniz.

– Havaalanı ulaşımı için otelden araç kiralamak en iyisi. Eğer taksi tutmanız gerekirse fiyatlar gideceğiniz yerin uzaklığına göre değişmekle beraber 20-30 dolar aralığında ulaşım sağlayabilirsiniz. Pazarlığı bu fiyatlara göre yapmakta fayda var.

-Havaalanından otele giderken fark edilen fakirlik ve pis sokaklar ilk izlenim olarak hayal kırıklığı yaratsa da, moralinizi bozmasına izin vermeyin. Bali’de  doğal güzellikler, değişik lezzetler ve farklı bir kültür sizi bekliyor.

Sırada Bali’de nerede kalabiliriz, ne yeriz ne içeriz, nereleri gezebiliriz sorularının cevabını bulacağınız yazılar var.

 

Henüz Yorum Yapılmamış

loading-YouTube-player_zps9255a050